Šli žít džihádistický sen, odhodlaní zabíjet. Teď čekají, zda je Evropa přijme zpět

Ve svých propagačních materiálech Islámský stát (IS) tvrdil, že rozhodující bitva mezi dobrem a zlem vzplane ve městě Dábik v severní Sýrii.
Členové Islámského státu na propagandistickém snímku z jejich časopisu Dabiq. | Video: Asociated Press

Podle jejich teorie právě tam umístil muslimský prorok Mohamed v jednom ze svých kázání dějiště závěrečného apokalyptického střetu.

Po městě Dábik vůdci IS dokonce pojmenovali svůj časopis, který šířili po světě v několika jazycích s cílem získávat nové rekruty a sympatizanty.

Časopis Dabiq propagoval myšlenky Islámského státu v několika jazycích. Hlavně v angličtině.
Časopis Dabiq propagoval myšlenky Islámského státu v několika jazycích. Hlavně v angličtině. | Foto: Aktuálně.cz

Skutečná poslední bitva IS v podobě, v jaké existoval od roku 2014, se odehrává více na východ. Ve vesnici Baghúz na syrsko-iráckém pomezí. V pondělí islamisté drželi poslední méně než kilometr čtvereční a sáhli k taktice známé z jejich minulých bojů - civilisty si vzali jako lidské štíty.

Posledních několik stovek džihádistů z IS - vesměs cizinců - je v Baghúzu obklíčeno příslušníky Syrských demokratických sil. Převážně kurdských vojáků, podporovaných Američany. Je to poslední vesnice, která Islámskému státu zbyla z obrovského území v letech 2014 a 2015. Tehdy se takzvaný chalífát rozprostíral od syrského Aleppa na západě až téměř k irácké metropoli Bagdádu.

Bojovníci v zajetí

Americký prezident Donald Trump naznačil, že chystá oficiální prohlášení o vítězství nad Islámským státem. "Nemají už žádné území," uvedl na svém oblíbeném Twitteru.

Trump chce proto ze Sýrie postupně stáhnout dva tisíce amerických vojáků. Naopak v Iráku pět tisíc amerických vojáků zůstane. Hrozba znovuzrození IS je tam vyšší než v Sýrii. Džihádistů zůstalo v obou zemích několik tisíc, někteří přecházejí k taktice teroristických útoků. Vůdce IS Abú Bakr Bagdádí se skrývá v Iráku, žádná z předchozích zpráv o jeho smrti se nepotvrdila.

Na 800 bojovníků IS drží v zajetí Syrské demokratické síly. Jde většinou o muže, kteří přišli z evropských zemí. Francouzi, Němci, Belgičané, Švédové a další. Buď si je evropské státy převezmou, nebo budou puštěni na svobodu, upozornil americký prezident Trump.

Evropské vlády tak řeší dilema: Na jedné straně je návrat džihádistů, věrných nenávistné ideologii a odhodlaných zabíjet, bezpečnostní riziko. Na druhé straně přijmout je a zavřít znamená mít je pod kontrolou. Pokud se dostanou na svobodu, mohou být ještě nebezpečnější.

Sen o utopické islámské společnosti

Do Sýrie a Iráku se vydalo za snem budovat utopickou islámskou společnost a vraždit její nepřátele odhadem 1900 Francouzů, 960 Němců a 850 Britů. Mnozí z nich se nenarodili jako muslimové ani nemají přistěhovalecký původ, konvertovali k islámu v dospělosti.

Velká Británie několika džihádistům, kteří měli dvojí občanství, zrušila to britské. Tím pádem je nemusela přijmout zpět. Mluvčí německé vlády oznámil, že legálně není možné německým občanům bránit v návratu do vlasti. Jiná věc je, zda mají být souzeni a uvězněni. Paříž se podle listu Neue Zürcher Zeitung kloní k názoru, že je islamisty lepší převzít a doma zavřít.

Velitel amerických vojenských sil na Blízkém východě generál Joseph Votel ale v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že se Syrské demokratické síly zatím islamisty propustit nechystají.

"Myslím, že si uvědomují rizika spojená s tím, že se tito lidé dostanou na svobodu," prohlásil Votel.

Podívejte se na výpověď britské dívky, která se přidala k Islámskému státu a teď chce zpět:

Teenagerka odešla k IS, teď chce zpátky do Británie. Žádá rodinu o pomoc | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Rakety vypálené z Gazy na Izrael zabily dvě ženy

Rakety odpálené z palestinského Pásma Gazy v jihoizraelském Aškelonu zabily dvě ženy, píše agentura Reuters s odvoláním na záchranné služby. Patrně jde o první izraelské oběti přeshraničního násilí, které začalo v pondělí.

Premiér Benjamin Netanjahu v reakci prohlásil, že Izrael nyní nálety na Pásmo Gazy znásobí. "Po zhodnocení situace se rozhodlo, že zesílíme jak četnost, tak sílu útoků," prohlásil.

Podle webu The Times of Israel raketa zasáhla v Aškelonu rodinný dům. Jednou z obětí je podle izraelských médií 80letá žena.

Izraelské nálety v Gaze si od pondělního večera podle tamního ministerstva zdravotnictví vyžádaly životy 26 Palestinců včetně devíti dětí a ženy. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví je zraněno přes 120 lidí.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Buffon se definitivně loučí s Juventusem, kariéru ještě nekončí

Slavný italský brankář Gianluigi Buffon na konci sezony po vypršení kontraktu podruhé opustí Juventus Turín. S kariérou se ale třiačtyřicetiletý gólman neloučí, v případě výhodné nabídky je připraven pokračovat.

Buffon přišel do Juventusu v roce 2001 z Parmy a od té doby působil pouze v Turíně s výjimkou sezony 2018/19, kdy chytal za Paris Saint-Germain.

"Má budoucnost je jasná. Letos definitivně skončí má dlouhá a nádherná zkušenost s Juventusem. Dal jsem mu všechno a všechno jsem dostal. Došli jsme na konec cesty a je správné se rozloučit," řekl Buffon pro beIN Sports. "Buď ukončím kariéru nebo najdu příležitost, jež mě bude motivovat," dodal k budoucnosti mistr světa z roku 2006.

Další zprávy