Šli žít džihádistický sen, odhodlaní zabíjet. Teď čekají, zda je Evropa přijme zpět

Martin Novák Martin Novák
19. 2. 2019 7:36
Ve svých propagačních materiálech Islámský stát (IS) tvrdil, že rozhodující bitva mezi dobrem a zlem vzplane ve městě Dábik v severní Sýrii.
Členové Islámského státu na propagandistickém snímku z jejich časopisu Dabiq. | Video: Asociated Press

Podle jejich teorie právě tam umístil muslimský prorok Mohamed v jednom ze svých kázání dějiště závěrečného apokalyptického střetu.

Po městě Dábik vůdci IS dokonce pojmenovali svůj časopis, který šířili po světě v několika jazycích s cílem získávat nové rekruty a sympatizanty.

Časopis Dabiq propagoval myšlenky Islámského státu v několika jazycích. Hlavně v angličtině.
Časopis Dabiq propagoval myšlenky Islámského státu v několika jazycích. Hlavně v angličtině. | Foto: Aktuálně.cz

Skutečná poslední bitva IS v podobě, v jaké existoval od roku 2014, se odehrává více na východ. Ve vesnici Baghúz na syrsko-iráckém pomezí. V pondělí islamisté drželi poslední méně než kilometr čtvereční a sáhli k taktice známé z jejich minulých bojů - civilisty si vzali jako lidské štíty.

Posledních několik stovek džihádistů z IS - vesměs cizinců - je v Baghúzu obklíčeno příslušníky Syrských demokratických sil. Převážně kurdských vojáků, podporovaných Američany. Je to poslední vesnice, která Islámskému státu zbyla z obrovského území v letech 2014 a 2015. Tehdy se takzvaný chalífát rozprostíral od syrského Aleppa na západě až téměř k irácké metropoli Bagdádu.

Bojovníci v zajetí

Americký prezident Donald Trump naznačil, že chystá oficiální prohlášení o vítězství nad Islámským státem. "Nemají už žádné území," uvedl na svém oblíbeném Twitteru.

Trump chce proto ze Sýrie postupně stáhnout dva tisíce amerických vojáků. Naopak v Iráku pět tisíc amerických vojáků zůstane. Hrozba znovuzrození IS je tam vyšší než v Sýrii. Džihádistů zůstalo v obou zemích několik tisíc, někteří přecházejí k taktice teroristických útoků. Vůdce IS Abú Bakr Bagdádí se skrývá v Iráku, žádná z předchozích zpráv o jeho smrti se nepotvrdila.

Na 800 bojovníků IS drží v zajetí Syrské demokratické síly. Jde většinou o muže, kteří přišli z evropských zemí. Francouzi, Němci, Belgičané, Švédové a další. Buď si je evropské státy převezmou, nebo budou puštěni na svobodu, upozornil americký prezident Trump.

Evropské vlády tak řeší dilema: Na jedné straně je návrat džihádistů, věrných nenávistné ideologii a odhodlaných zabíjet, bezpečnostní riziko. Na druhé straně přijmout je a zavřít znamená mít je pod kontrolou. Pokud se dostanou na svobodu, mohou být ještě nebezpečnější.

Sen o utopické islámské společnosti

Do Sýrie a Iráku se vydalo za snem budovat utopickou islámskou společnost a vraždit její nepřátele odhadem 1900 Francouzů, 960 Němců a 850 Britů. Mnozí z nich se nenarodili jako muslimové ani nemají přistěhovalecký původ, konvertovali k islámu v dospělosti.

Velká Británie několika džihádistům, kteří měli dvojí občanství, zrušila to britské. Tím pádem je nemusela přijmout zpět. Mluvčí německé vlády oznámil, že legálně není možné německým občanům bránit v návratu do vlasti. Jiná věc je, zda mají být souzeni a uvězněni. Paříž se podle listu Neue Zürcher Zeitung kloní k názoru, že je islamisty lepší převzít a doma zavřít.

Velitel amerických vojenských sil na Blízkém východě generál Joseph Votel ale v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že se Syrské demokratické síly zatím islamisty propustit nechystají.

"Myslím, že si uvědomují rizika spojená s tím, že se tito lidé dostanou na svobodu," prohlásil Votel.

Podívejte se na výpověď britské dívky, která se přidala k Islámskému státu a teď chce zpět:

Teenagerka odešla k IS, teď chce zpátky do Británie. Žádá rodinu o pomoc | Video: Associated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Ministři ČSSD nepodpořili podle vicepremiéra Hamáčka státní rozpočet, protože zvýšení platů zaměstnanců státu jen o 1400 korun nepokryje ani inflaci.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Kristýna Plíšková vypadla v Nur-Sultanu v 1. kole s nasazenou Gračovovou

Jediná česká účastnice tenisového turnaje v Nur-Sultanu Kristýna Plíšková vypadla v kazašské metropoli v prvním kole. Devětadvacetiletá tenistka podlehla v úvodní den Astana Open sedmé nasazené Varvaře Gračovové z Ruska 3:6 a 6:7.

Plíšková porazila Gračovovou v červenci na antukovém turnaji nižší kategorie v Bělehradu, dnešní odveta vyšla na tvrdém povrchu jednadvacetileté Rusce. Sestra světové trojky Karolíny Plíškové udělala v zápase 10 dvojchyb, za stavu 5:4 v druhém setu nevyžila při podání soupeřky tři setboly a závěrečný tie-break prohrála.

Tenisový turnaj žen v Nur-Sultanu (tvrdý povrch, dotace 235.238 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo:

Gračovová (7-Rus.) - Kristýna Plíšková (ČR) 6:3, 7:6 (7:5).

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy