reklama
 
 

Trump vymyslel synovo prohlášení o schůzce s ruskou právničkou. Nadiktoval ho v letadle, píše list

1. 8. 2017 9:11
Americký prezident Donald Trump vymyslel svému synovi Donaldu Trumpovi juniorovi vyjádření, kterým vyvrací, že by se na schůzce s ruskou právničkou řešila volební kampaň. Uvedl to americký list The Washinton Post. Právnička měla synovi prezidenta nabízet kompromitující materiály na Hillary Clintonovou. Prohlášení, které tuto tezi vyvrací, Trump prý nadiktoval svým poradcům během letu ze summitu G20 v Hamburku.

Washington - Prohlášení, ve kterém syn amerického prezidenta Donalda Trumpa začátkem července popisoval své loňské setkání s ruskou právničkou, pochází z hlavy šéfa Bílého domu. Napsal to deník The Washington Post s odkazem na několik zdrojů z prezidentova okolí.

Sám prezident podle nich trval na tom, aby v prohlášení stálo, že rozhovor se netýkal americké volební kampaně.

Donald Trump junior se s Nataljí Veselnickou sešel loni, teprve letos do médií unikla informace o jejich schůzce.

Právnička, která má podle médií kontakty na ruské vedení, mu údajně nabízela kompromitující informace o otcově sokyni v prezidentském klání Hillary Clintonové.

Krátce poté, co 8. července informaci zveřejnil list The New York Times, se Trumpovi poradci shodli, že jeho nejstarší syn musí co nejdříve podrobně zareagovat.

Podle washingtonského listu však celou věc vzal do rukou sám prezident, který poradcům během letu ze summitu silných ekonomik G20 v Hamburku reakci svého syna nadiktoval.

Zveřejněné prohlášení hovořilo o tom, že schůzka se týkala především programu adopcí ruských dětí a volební kampaň nebyla jejím tématem. To se po několika dnech ukázalo jako nepravdivé tvrzení, neboť z e-mailů Trumpa mladšího vyplynulo, že mu Veselnická nabízela informace o Clintonové.

"Tohle… nebylo nutné," řekl podle amerického listu jeden z Trumpových poradců o prezidentově aktivitě při vzniku synova prohlášení. "Teď může někdo tvrdit, že právě on (prezident) se pokoušel zveřejnit zavádějící informace," dodal Trumpův člověk.

Možné maření vyšetřování ruské kauzy nyní zkoumá zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller a Trumpovi poradci mají obavy, že snaha vytvořit synovo nepravdivé prohlášení může prezidentovi přitížit.

Trump již vyvolal vlnu kritiky tím, že údajně s cílem potlačit vyšetřování možných ruských vazeb na svůj volební tým v květnu vyhodil šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho, což oficiálně zdůvodnil nespokojeností s jeho prací.

Prezident rovněž dal nedávno najevo nechuť k dalšímu působení ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse, podle médií rovněž kvůli ruskému případu. Právě Sessionsův úřad jmenoval vyšetřovatele Muellera, na jehož odvolání si prý rovněž Trump brousí zuby.

Vliv Ruska na americké prezidentské volby objasňují vedle FBI a Muellera také čtyři kongresové výbory. Trump popírá jakékoli spojení s Moskvou a vyšetřování označuje za hon na čarodějnice.

autor: ČTK | 1. 8. 2017 9:11

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama