Obětoval se Trump junior pro záchranu otce? Nejdůležitější části e-mailů o "kompru" na Clintonovou

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
12. 7. 2017 12:55
Donald Trump junior v úterý zveřejnil e-mailovou korespondenci, která předcházela jeho schůzce s ruskou právničkou Nataljou Veselnickou. Ta mu měla loni během prezidentských voleb poskytnout kompromitující informace o demokratické kandidátce Hillary Clintonové. Z e-mailů je jasné, že nejstarší syn současného amerického prezidenta věděl, že materiál pochází od ruské vlády, která se snaží jeho otci pomoci ve volbách. Zároveň naznačují, že všechny informace měli taky Trumpův zeť Jared Kushner a někdejší šéf předvolební kampaně Paul Manafort. Přečtěte si ty nejdůležitější pasáže z těchto e-mailů.
Americký prezident Donald Trump se svým nejstarším synem.
Americký prezident Donald Trump se svým nejstarším synem. | Foto: Reuters

Washington - Nejstarší syn amerického prezidenta Donalda Trumpa má čím dál větší potíže s kauzou svých e-mailů.

V nich si loni v létě domlouval získání kompromitujících informací na soupeřku jeho otce v prezidentských volbách Hillary Clintonovou. Tlak na Donalda Trumpa juniora sílí hlavně proto, že měl údajně vědět o ruském původu informací.

Proto Trump junior v úterý zveřejnil celou e-mailovou korespondenci s mediálním manažerem Robem Goldstonem, který sjednával stěžejní schůzku s ruskou právničkou.

Které pasáže z e-mailů jsou ty nejdůležitější?

"Jde samozřejmě o vysoce citlivé informace, ale jsou součástí podpory Ruska a jeho vlády panu Trumpovi."

Tato pasáž z Goldstonova e-mailu Trumpovi mladšímu je podle britského serveru BBC nejzásadnější.

Mediální manažer Goldstone v ní otevřeně přiznal, že kompromitující materiál pochází přímo od ruské vlády a že se Rusové snaží ovlivnit průběh amerických prezidentských voleb tak, aby vyhrál Donald Trump.

O informacích, které měli Rusové poskytnout, pak Goldstone v e-mailech dále píše jako o "informacích o Hillary".

"Enim mě požádal, abych domluvil schůzku s vámi a ruskou vládní advokátkou, která ve čtvrtek přiletí z Moskvy." 

O ruské právničce Natalje Veselnické se Goldstone v e-mailech vyjadřuje jako o "ruské vládní advokátce". Přestože ona sama odmítá, že by byla s Kremlem jakkoliv spřízněná.

Server BBC spekuluje, že Goldstone mohl schválně přehánět, aby setkání docílil.

Z e-mailů je vidět, že mu šlo v první řadě o to, aby se Trump mladší setkal s ázerbájdžánským zpěvákem a podnikatelem Eminem Agalarovem, který měl s informacemi o Clintonové přijít jako první.

Z odpovědi Trumpova nejstaršího syna je patrné, že dobře ví, o co jde. Na e-mail odpověděl slovy:

"Pokud je to, co říkáte, pravda, miluju to (a budu to milovat) především později v létě."

Trump junior už zřejmě přemýšlel, kdy by se mohly získané informace odkrýt.

"Později v létě" kampaň před americkými prezidentskými volbami vrcholila. V té době byly také hacknuty e-maily Demokratické strany, které pak vyšly na serveru WikiLeaks. Podle amerických vyšetřovatelů stálo za tímto útokem Rusko.

Jak ale média upozorňují, možná úplně nejdůležitějším bodem zveřejněné korespondence jsou příjemci těchto e-mailů.

Kromě Trumpa juniora jsou v hlavičce prvního e-mailu další dva lidé, kteří by měli dělat Bílému domu starosti: prezidentův zeť Jared Kushner a někdejší šéf Trumpovy kampaně Paul Manafort.

Je tedy možné, že oba muži měli přístup ke všem odeslaným zprávám.

Právě kvůli tomu můžou e-maily znamenat výrazný posun ve vyšetřování údajného ruského zasahování do loňských amerických prezidentských voleb.

Donald Trump junior zveřejnil korespondenci poté, co existenci e-mailů odkryl americký list The New York Times.

"Tleskám jeho transparentnosti," reagoval americký prezident na adresu svého nejstaršího syna. Kauzu nazval největším honem na čarodějnice v politické historii.

Podle BBC se ale Trump junior rozhodně nesnažil zachránit si vlastní kůži. Pravděpodobnější prý je, že jeho "transparentnost" je ve skutečnosti sebevraždou těsně před popravou.

Trumpův syn nyní zatvrzele odmítá, že by jeho otec o schůzce z 9. června 2016 něco věděl.

Tento víkend ale připustil, že před rokem skutečně měl zájem získat kompromitující materiál na Clintonovou. Neřekl však, že by věděl o napojení ruské právničky Veselnické na Kreml.

Zároveň Trump junior popřel, že by skutečně nějaké informace poškozující Clintonovou na schůzce obdržel. "Bylo to doslova zbytečných 20 minut. Což byla škoda," prohlásil v rozhovoru pro Fox News.

 

Právě se děje

před 27 minutami

V desítce ankety Sportovec roku ČR jsou tři bývalé vítězky, Krpálek chybí

Tři bývalé vítězky se dostaly do finálové desítky 62. ročníku ankety Sportovec roku ČR, kterou svými hlasy v 1. kole určili členové Klubu sportovních novinářů. Na čtvrté prvenství může dosáhnout rychlobruslařka Martina Sáblíková, ve výběru je i dvojnásobná vítězka tenistka Petra Kvitová a předloňská "královna" Ester Ledecká. Novináři vybrali do finálové desítky pět stejných sportovců jako vloni, chybí ale obhájce prvenství judista Lukáš Krpálek.

Další zprávy