Řešili jsme spolu volby, referoval o utajované schůzce z USA ruský velvyslanec. Trumpova aféra bují

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
22. 7. 2017 12:27
Nynější ministr spravedlnosti USA Jeff Sessions jednal v době prezidentské kampaně s ruským velvyslancem o záležitostech spojenými s kampaní a politických otázkách, které jsou důležité pro Moskvu. S odkazem na záznamy amerických tajných služeb to napsal deník The Washington Post. Sessions přitom schůzku se Sergejem Kisljakem popíral, poté ale uznal, že s ním jednal, nikoliv však o politických záležitostech. Nyní list přišel s informací, že Kisljak svým nadřízeným v Moskvě řekl, že se Sessionsem řešil prezidentskou kampaň. Aféra ohrožuje i prezidenta Trumpa. Nařčením z nevhodných kontaktů s Rusy čelí jeho syn Donald Trump mladší a také jeho zeť Jared Kushner.
Jeff Sessions.
Jeff Sessions. | Foto: Reuters

Washington - Aféra s ruským ovlivňováním loňských prezidentských voleb v USA se znovu posunula o stupeň dál. Nově vyšlo najevo, že americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions zřejmě při červnové výpovědi v Senátu nemluvil o svých kontaktech s Rusy pravdu.

Během volební kampaně nynějšího prezidenta Donalda Trumpa se sešel s ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem. Schůzku nejdříve popíral, posléze ji přiznal, trval však na tom, že s Kisljakem volby neřešil.

O tom, že Sessions s ruským ambasadorem jednal o volebních záležitostech včetně politických otázek důležitých pro Moskvu, se však zmínil sám Kisljak svým nadřízeným v Moskvě. Informoval o tom deník The Washington Post s odvoláním na záznamy amerických tajných služeb.

Ministerstvo spravedlnosti informace deníku označilo za nepodložené a odmítlo, že by Sessions s Rusy jednal o ovlivnění prezidentských voleb. 

"Nemohu komentovat důvěryhodnost toho, co popisují anonymní zdroje v naprosto nepodloženém záznamu tajných služeb, který list The Washington Post neviděl a který nemám k dispozici," uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Sarah Floresová. Zopakovala také, že Sessions rozhodně nejednal o ovlivnění voleb.

Kisljak mohl schůzku zveličit

The Washington Post napsal, že záznamy amerických tajných služeb o komunikaci Kisljaka s Moskvou udávají, že velvyslanec nadřízeným sdělil, že se Sessionsem diskutoval o kampani včetně politických záležitostí významných pro Rusko.

Kisljakovy informace, které má od někdejších i současných amerických činitelů, jsou tedy v rozporu se Sessionsovým tvrzením.

Nesoulad v postojích Kisljaka a Sessionse ale podle zdrojů The Washington Post ještě neznamenají, že ministr spravedlnosti senátorům lhal. Velvyslanec totiž mohl témata schůzky při komunikaci s Moskvou špatně charakterizovat, případně zveličit.

Problémy má i Trump junior a Jared Kushner

Obecně znám je podle The Washington Post také fakt, že ruští i jiní zahraniční diplomaté čas od času podávají do domovských centrál falešná či zavádějící hlášení, aby podpořili své pozice, případně aby zmátli americké tajné služby. Američtí činitelé s přístupem k tajným zprávám o Rusku se ale shodují, že končící velvyslanec Kisljak má pověst člověka, který o svých kontaktech s Američany ve Washingtonu podává do Moskvy přesné podrobnosti.

Aféra s možným ruským ovlivňováním voleb dosáhla až k samotnému Trumpovi, nařčením z nevhodných kontaktů s Rusy totiž čelí jeho syn Donald Trump mladší a také zeť Jared Kushner.

Trump mladší s Kushnerem se loni sešli s ruskou právničkou Nataljou Veselnickou. Prezidentův syn tvrdí, že jim Veselnická nabízela kompromitující materiály na demokratickou prezidentskou kandidátku Hillary Clintonovou, nakonec prý ale nic nezískali.

Ve středu bude Trump mladší o záležitosti vypovídat před justičním výborem Senátu USA.

Prezident Donald Trump také nedávno řekl, že by si do funkce ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse nyní už nevybral. Sessions na Trumpova slova reagoval, že na postu chce dál zůstat.

Pro Rusko byla z hlediska jejich zájmů horší volbou Clintonová, od Trumpa si slibovali, že bude schopnější se s nimi dohodnout jejich způsobem. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 5 minutami

Interpol varuje před falešnými vakcínami, na koronaviru budou chtít vydělat i zločinci

Organizovaný zločin se bude snažit napojit na distribuci vakcín proti koronaviru, varovala nyní své členské státy mezinárodní policejní organizace Interpol. Široká veřejnost bude podle Interpolu v ohrožení kvůli falešných internetovým stránkám, ale zejména kvůli falešným vakcínám, které by mohly ohrozit zdraví nebo i lidské životy, píše se v tiskové zprávě.

"Zatímco vlády připravují rozjezd očkování, kriminální organizace plánují infiltraci nebo narušení dodavatelských řetězců," uvedl generální tajemník Interpolu Jürgen Stock.

S rušením restrikcí na cestování poroste význam testů na koronavirus a Interpol varuje, že spolu s tím se rozroste i výroba a distribuce neschválených a falešných testovacích sad. Jednotka Interpolu zaměřená na kyberkriminalitu už upozornila, že ze 3000 webů, které nabízejí potencionálně nebezpečná léčiva a zdravotní potřeby, přibližně 1700 skrývá také kybernetickou hrozbu, nejčastěji spamy a phishingové útoky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy