Řešili jsme spolu volby, referoval o utajované schůzce z USA ruský velvyslanec. Trumpova aféra bují

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
22. 7. 2017 12:27
Nynější ministr spravedlnosti USA Jeff Sessions jednal v době prezidentské kampaně s ruským velvyslancem o záležitostech spojenými s kampaní a politických otázkách, které jsou důležité pro Moskvu. S odkazem na záznamy amerických tajných služeb to napsal deník The Washington Post. Sessions přitom schůzku se Sergejem Kisljakem popíral, poté ale uznal, že s ním jednal, nikoliv však o politických záležitostech. Nyní list přišel s informací, že Kisljak svým nadřízeným v Moskvě řekl, že se Sessionsem řešil prezidentskou kampaň. Aféra ohrožuje i prezidenta Trumpa. Nařčením z nevhodných kontaktů s Rusy čelí jeho syn Donald Trump mladší a také jeho zeť Jared Kushner.
Jeff Sessions.
Jeff Sessions. | Foto: Reuters

Washington - Aféra s ruským ovlivňováním loňských prezidentských voleb v USA se znovu posunula o stupeň dál. Nově vyšlo najevo, že americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions zřejmě při červnové výpovědi v Senátu nemluvil o svých kontaktech s Rusy pravdu.

Během volební kampaně nynějšího prezidenta Donalda Trumpa se sešel s ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem. Schůzku nejdříve popíral, posléze ji přiznal, trval však na tom, že s Kisljakem volby neřešil.

O tom, že Sessions s ruským ambasadorem jednal o volebních záležitostech včetně politických otázek důležitých pro Moskvu, se však zmínil sám Kisljak svým nadřízeným v Moskvě. Informoval o tom deník The Washington Post s odvoláním na záznamy amerických tajných služeb.

Ministerstvo spravedlnosti informace deníku označilo za nepodložené a odmítlo, že by Sessions s Rusy jednal o ovlivnění prezidentských voleb. 

"Nemohu komentovat důvěryhodnost toho, co popisují anonymní zdroje v naprosto nepodloženém záznamu tajných služeb, který list The Washington Post neviděl a který nemám k dispozici," uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Sarah Floresová. Zopakovala také, že Sessions rozhodně nejednal o ovlivnění voleb.

Kisljak mohl schůzku zveličit

The Washington Post napsal, že záznamy amerických tajných služeb o komunikaci Kisljaka s Moskvou udávají, že velvyslanec nadřízeným sdělil, že se Sessionsem diskutoval o kampani včetně politických záležitostí významných pro Rusko.

Kisljakovy informace, které má od někdejších i současných amerických činitelů, jsou tedy v rozporu se Sessionsovým tvrzením.

Nesoulad v postojích Kisljaka a Sessionse ale podle zdrojů The Washington Post ještě neznamenají, že ministr spravedlnosti senátorům lhal. Velvyslanec totiž mohl témata schůzky při komunikaci s Moskvou špatně charakterizovat, případně zveličit.

Problémy má i Trump junior a Jared Kushner

Obecně znám je podle The Washington Post také fakt, že ruští i jiní zahraniční diplomaté čas od času podávají do domovských centrál falešná či zavádějící hlášení, aby podpořili své pozice, případně aby zmátli americké tajné služby. Američtí činitelé s přístupem k tajným zprávám o Rusku se ale shodují, že končící velvyslanec Kisljak má pověst člověka, který o svých kontaktech s Američany ve Washingtonu podává do Moskvy přesné podrobnosti.

Aféra s možným ruským ovlivňováním voleb dosáhla až k samotnému Trumpovi, nařčením z nevhodných kontaktů s Rusy totiž čelí jeho syn Donald Trump mladší a také zeť Jared Kushner.

Trump mladší s Kushnerem se loni sešli s ruskou právničkou Nataljou Veselnickou. Prezidentův syn tvrdí, že jim Veselnická nabízela kompromitující materiály na demokratickou prezidentskou kandidátku Hillary Clintonovou, nakonec prý ale nic nezískali.

Ve středu bude Trump mladší o záležitosti vypovídat před justičním výborem Senátu USA.

Prezident Donald Trump také nedávno řekl, že by si do funkce ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse nyní už nevybral. Sessions na Trumpova slova reagoval, že na postu chce dál zůstat.

Pro Rusko byla z hlediska jejich zájmů horší volbou Clintonová, od Trumpa si slibovali, že bude schopnější se s nimi dohodnout jejich způsobem. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 1 hodinou

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy