Washington - Americké ministerstvo spravedlnosti se v neděli odvolalo proti soudnímu rozhodnutí, které dočasně zablokovalo dekret prezidenta Donalda Trumpa, jenž zakazuje občanům sedmi převážně muslimských zemí vstup do Spojených států.
Odvolací soud v San Francisku ale žádost odmítl. Zároveň podle agentury AP vyzval ministerstvo, aby nejpozději v pondělí odpoledne předložilo ke své odvolací žádosti další doklady.
Účinnost kontroverzního Trumpova výnosu v pátek zablokoval federální soud v Seattlu. Opatření soudce Jamese Robarta je platné na celém území USA. Úřady už na jeho základě odvolaly zrušení víz občanům dotčených zemí - Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu.
Pozastavení účinnosti Trumpova dekretu má podle soudu trvat do doby, než justice prozkoumá stížnost, kterou proti výnosu podal generální prokurátor státu Washington. Proti Trumpovu týden starému zákazu už vystoupili i soudci v Kalifornii a New Yorku.
"Názor takzvaného soudce, který v podstatě odnímá naší zemi vymáhání práva, je směšný a bude zrušen!" reagoval na twitteru Trump. Uvedl také, že považuje za velký problém, "pokud země už není schopna říci, kdo do ní může vstoupit a kdo nikoli, obzvláště z bezpečnostních důvodů".
Spor se týká dekretu, kterým Trump na tři měsíce uzavřel hranice USA státním příslušníkům sedmi zemí, přičemž u Syřanů mělo opatření platit na dobu neurčitou. Prezident zároveň na 120 dnů zastavil americké programy přijímání uprchlíků. Během této doby chce prověřit mechanismus kontroly příchozích osob.
Trumpův výnos vyvolal kritiku a protesty doma i v cizině. Proti politice nového amerického prezidenta se v sobotu demonstrovalo mimo jiné v Británii, na Filipínách či v Indonésii.
Podle některých kritiků uspěchaný výnos kritizovala také řada velkých firem, například Apple, Microsoft, Google nebo Facebook, které zaměstnávají tisíce zahraničních inženýrů bez trvalého pobytu v USA.