Trump se sejde s Kimem. Očekáváme ale konkrétní kroky, jinak schůzka nebude, říká Bílý dům

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 3. 2018 23:12
Do poslední chvíle utajované ústní poselství od severokorejského vůdce adresované Trumpovi tlumočila delegace z Jižní Koreje ve čtvrtek v Bílém domě.
Donald Trump a Kim Čong-un.
Donald Trump a Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy se po dlouhém období dramatického nepřátelství dohodly na historickém summitu se Severní Koreou, který má vést k denuklearizaci Korejského poloostrova.

Zprávu o dojednané schůzce Donalda Trumpa s Kim Čong-unem oznámil ve čtvrtek ve Washingtonu novinářům jihokorejský emisar Čchong Ui-jong, který Kimovo pozvání v Bílém domě tlumočil. Schůzka se má uskutečnit nejpozději v květnu, americké sankce do dosažení dohody mají trvat.

Bílý dům navíc očekává, že KLDR představí ještě před summitem nějaké ústupky. Světoví lídři plán na osobní setkání obou mužů vítají a pokud se uskuteční, bude to první přímá schůzka mezi nejvyššími představiteli USA a KLDR v dějinách.

Kim má zájem sejít se s Trumpem "co nejdříve", řekl Čchong, který se severokorejským vedením diskutoval v pondělí. Severokorejský vůdce je prý "oddán denuklearizaci" Korejského poloostrova, Pchjongjang se zavázal, že se zdrží jaderných a raketových testů.

Podle prvních reakcí amerických médií by první schůzka nejvyšších představitelů USA a KLDR znamenala dramatický průlom ve snaze vyřešit mnohaletý krizový stav na Korejském poloostrově. Trump a Kim si během loňského roku vyměňovali ostré slovní výpady, které vyvolávaly obavy z možné války.

Do poslední chvíle utajované ústní poselství od severokorejského vůdce adresované Trumpovi tlumočila delegace z Jižní Koreje ve čtvrtek v Bílém domě. "Řekl jsem (Trumpovi), že při našem setkání severokorejský vůdce Kim Čong-un prohlásil, že je oddán denuklearizaci.

Zavázal se, že Severní Korea se zdrží jakýchkoli dalších jaderných nebo raketových testů. Vyjádřil zájem setkat se co nejdřív s prezidentem Trumpem. Ten naše informace ocenil a řekl, že se s Kim Čong-unem setká do května, aby dosáhl denuklearizace," řekl novinářům Čchong, který je bezpečnostním poradcem jihokorejského prezidenta.

Nátlak na Severní Koreu bude nicméně pokračovat, než svá prohlášení KLDR promění v konkrétní činy, upozornil Čchong. Jeho slova potvrdil i Bílý dům. Na "denuklearizaci Severní Koreje" se prý Trump těší, mezitím ale musí veškeré sankce dál trvat.

"Prezident se nesetká, pokud neuvidí konkrétní kroky a konkrétní činy ze strany Severní Koreje," řekla mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová, kterou citovala agentura Reuters.

"Spojené státy neučinily žádné ústupky. Severní Korea však něco slíbila a já říkám znovu: to setkání se neuskuteční bez konkrétních kroků, které odpovídají slibům, které učinila Severní Korea," řekla podle televize CNN Sandersová.

Mezi sliby KLDR mluvčí Bílého domu zahrnula i to, že Pchjongjang v minulosti slíbil, že se zbaví jaderných zbraní.

Dohodu o setkání s Kimem komentoval na Twitteru i sám Trump. "Kim Čong-un mluvil s jihokorejskými činiteli o denuklearizaci, nikoli jen o zmrazení. Během této doby nebudou žádné severokorejské raketové testy. Bylo dosaženo velkého pokroku, ale sankce zůstanou, dokud nebude dohody dosaženo. Schůzka se plánuje!" napsal prezident.

Vojenské manévry musí pokračovat

Podle jihokorejského poradce musí pokračovat i americko-jihokorejské vojenské manévry, což prý Kim bere na vědomí. Washington a Soul jsou podle Čchonga optimisty v tom, že diplomatický proces může prověřit možnost mírového řešení korejského problému.

Čchong ve čtvrtek ve Washingtonu v doprovodu šéfa jihokorejské rozvědky So Huna několik hodin jednal s velkou skupinou amerických činitelů včetně bezpečnostního poradce Bílého domu Herberta McMastera, ministra obrany Jima Mattise a šéfa rozvědek Daniela Coatse.

Severní Korea už v minulých dnech oznámila, že je připravena jednat se Spojenými státy o denuklearizaci a normalizaci vztahů. Oba korejské státy se rovněž podle Pchjongjangu dohodly, že koncem dubna po více než deseti letech uspořádají ve vesnici Pchanmundžom v hraničním demilitarizovaném pásmu vrcholnou mezikorejskou schůzku.

Svět vítá historickou schůzku

Ohlášený summit mezi USA a KLDR přivítalo i Rusko. "Je to krok správným směrem. Doufáme, že se toto setkání bude konat. Nemělo by to být jenom setkání, měl by to být podnět k politickému vyřešení situace na Korejském poloostrově," řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Mluvčí britské premiérky Theresy Mayové řekl, že dokud Kim Čong-un nesladí svá slova s činy, tlak na KLDR musí pokračovat. Podle německé kancléřky Angely Merkelové se ukazuje, že "společná mezinárodní pozice včetně sankcí může zažehnout jiskru naděje". Evropská komise považuje za povzbudivou už zprávu, že se v dubnu Kim sejde s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAEE) je připravena obnovit inspekce severokorejských jaderných zařízení, jakmile bude dosaženo politické dohody.

Zpráva povzbudila i generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, který ocenil vůdcovské kvality a vize Trumpa a Kim Čong-una. Francouzský prezident Emmanuel Macron upozornil, že se Severní Koreou je nutné vést náročný dialog, který by vedl k denuklearizaci Korejského poloostrova.

Jihokorejský prezident Mun Če-in uvedl, že pokud se oba politici sejdou, povede to k jednání o celkové denuklearizaci poloostrova. Sám se má s Kimem sejít v Pchanmundžomu v hraničním demilitarizovaném pásmu koncem dubna, jak vyplynulo z mezikorejských jednání tento týden.

Podívejte se na severokorejskou přehlídku:

KLDR uspořádala před zahájením olympiády vojenskou přehlídku | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy