Kim má po zahájení her radost, taktika se sestrou mu vyšla. Spojené státy odsunul na druhou kolej

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
14. 2. 2018 6:22
Kim Čong-un nyní mluví o "vřelém klimatu usmíření" a vyzývá k dalšímu dialogu.
Sestra Kim Čong-una a jihokorejský prezident Mun Če-in.
Sestra Kim Čong-una a jihokorejský prezident Mun Če-in. | Foto: ČTK

Pchjongjang/Soul - Severokorejský vůdce Kim Čong-un může být spokojený s tím, jak dopadla návštěva zástupců KLDR v Jižní Koreji během olympijských her.

Po návratu delegace do Pchjongjangu jeho radost ostatně zprostředkovala i státní média. Zatímco americký viceprezident Mike Pence v dějišti her v Pchjongčchangu zastával tvrdou linii proti KLDR, Kimova delegace nastavila vlídnou tvář.

Sestra diktátora Kim Jo-čong navštívila jako úplně první člen vládnoucí dynastie Soul a dokonce předala jihokorejskému prezidentovi Mun Če-inovi pozvání do KLDR. Zda ho přijme, není ještě rozhodnuto. Mohlo by to ale znamenat první setkání vůdců obou zemí po více než dekádě.

Kim Čong-un už nyní mluví o "vřelém klimatu usmíření" a vyzývá k dalšímu dialogu.

Severní Korea během konání olympijských her dokonce ztlumila propagandistické vysílání z reproduktorů v demilitarizované zóně. Na tomto místě obě Koreje od roku 2016 pravidelně vysílají na druhou stranu hranice vlastní hudbu, zpravodajství a státní propagandu. "Stále to slyším, ale zní to mnohem méně než dříve," vypověděl v úterý agentuře Reuters korejský úředník z jižní strany hranice.

Kim Čong-un dokonce podle státní tiskové agentury KCNA poděkoval Soulu za "zvláštní upřednostnění" účasti KLDR na hrách.

USA se ocitly v diplomatickém jednání se Severní Koreou tak trochu na druhé koleji. Odborníci si všimli, že viceprezident Pence působil nespokojeně s tím, jak vřelého zacházení se delegaci z KLDR v Jižní Koreji dostalo, píše CNN.

Stačilo gesto respektu

Podle zdrojů americké televizní stanice, které jsou blízké zástupcům KLDR, o víkendu Washington promarnil jedinečnou příležitost k významnému diplomatickému kroku. Mike Pence údajně "znehodnotil obraz USA jako světové velmoci" tím, že se sešel se severokorejskými uprchlíky, do Koreje přijel s otcem Otto Warmbiera a neodpustil si ostrou rétoriku namířenou proti režimu v Pchjongjangu.

Stačilo k tomu přitom jen několik zdánlivých detailů. Jedním z nich bylo například to, že si Mike Pence během zahajovacího ceremoniálů nestoupl a nezatleskal vestoje sjednocenému týmu Korejců. Podle diplomatů by k diplomatickému uvolnění mezi KLDR a USA stačilo i jen malé gesto respektu.

Namísto toho ale severokorejská média Pence obviňují z nedodržování olympijského ducha. Americký viceprezident ale v rozhovoru pro list Washington Post po svém návratu prohlásil, že jsou Spojené státy s KLDR připraveny jednat. První krok ale po domluvě se Soulem musí udělat Jižní Korea.

KLDR jako vítěz olympiády v diplomacii

USA a jejich spojenci tedy budou i nadále pokračovat v maximálním nátlaku na severokorejský režim, dokud neudělá Kim Čong-un jasný krok k opuštění svého jaderného programu. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa je ale nyní ochotna při udržování maximálního tlaku s KLDR současně i jednat.

Ačkoliv je účast Severní Koreje na olympiádě brána jako vlídné gesto, může jít jen o součást promyšlené propagandy a ve výsledku o vítězství v diplomatickém boji, upozorňuje server BBC. Přítomnost Kimovy sestry na jihokorejské půdě byla dostatečně symbolická.

"Jsem si vědom, že někteří lidé tvrdí, že protože se Severní Korea zapojila do dialogu, měli bychom je nějak odměnit," cituje BBC japonského ministra zahraničí Taro Kona. "Jsem ale přesvědčen, že je tento názor příliš naivní. KLDR chce jen získat nějaký čas, aby mohla pokračovat ve svém jaderném programu," doplnil.

Video: Sestra diktátora Kim Čong-una s jihokorejským prezidentem navštívila koncert

Sestra diktátora Kim Čong-una viděla na olymiádě porážku hokejistek společného týmu obou Korejí. S jihokorejským prezidentem navštívila koncert. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Súdánské úřady odvrátily pokus o převrat, podle prezidenta měl odvrátit demokratizaci

Súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Súdánský premiér Abdalláh Hamduk řekl, že šlo o koordinovaný pokus zastavit demokratickou transformaci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres pokus o převrat odsoudil a vyzval Súdánce, aby hájili demokratickou budoucnost země, informují světové agentury.

Výslechy podezřelých již začaly. Súdánská armáda uvedla, že zatkla 21 důstojníků a řadu vojáků a že pátrání po dalších pokračuje. Podle armádního prohlášení jsou všechny oblasti, kterých se pokus o puč dotkl, pod kontrolou.

Pučisté se podle zdroje agentury Reuters snažili získat kontrolu nad státní rozhlasovou stanicí v Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu. Hamduk poznamenal, že se také pokusili zablokovat silnice, zastavit produkci ropy a zavřít přístavy. Súdánský ministr informací později ve státní televizi uvedl, že situace je pod kontrolou.

Súdánu vládne od převratu v roce 2019 přechodná vláda, složená z vojáků a civilistů, která čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům. Armáda roku 2019 při masových protivládních demonstracích svrhla dlouholetého autokratického vládce Umara Bašíra. Při protestech vojáci zabili desítky lidí. Volby se očekávají v roce 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy