Trump pochválil Putina, líbil se mu jeho komentář na summitu s Kimem

ČTK ČTK
26. 4. 2019 16:05
Americký prezident Donald Trump pochválil šéfa Kremlu Vladimira Putina za jeho čtvrteční setkání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem ve Vladivostoku. Před novináři v Bílém domě také řekl, že úsilí o denuklearizaci Korejského poloostrova napomáhá i Čína.
Donald Trump a Vladimir Putin na společném summitu loni v Helsinkách.
Donald Trump a Vladimir Putin na společném summitu loni v Helsinkách. | Foto: Reuters

Ruský vůdce ve čtvrtek po své prvních schůzce s Kimem prohlásil, že Severní Korea v procesu denuklearizace potřebuje bezpečnostní záruky, a zdůraznil, že přístupy Ruska a Spojených států k řešení korejského problému jsou "do jisté míry" stejné. Moskva i Washington jsou pro úplnou denuklearizaci poloostrova, připomněl šéf Kremlu.

Putin se s Kim Čong-unem sešel dva měsíce po americko-severokorejském summitu v Hanoji, z něhož Trump i Kim odešli s prázdnýma rukama. Jednání údajně ztroskotalo na tématu sankcí, které byly na KLDR uvaleny za její jaderné a raketové zbrojní programy. Pchjongjang na summitu požadoval, aby byly v podstatě zrušeny, a neprojevil ochotu vzdát se zcela svých zbrojních programů, na což americká strana nechtěla přistoupit.

Ve Vladivostoku Kim Čong-un potvrdil vůli řešit problémy, požadoval ale bezpečnostní záruky, vyplynulo z Putinova prohlášení. Ruský vůdce vyjádřil přesvědčení, že dvoustranné dohody o bezpečnostních zárukách nebudou dostatečné.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy