Putin se zastal Kima. KLDR potřebuje bezpečnostní záruky, řekl ruský prezident

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 4. 2019 11:57
KLDR potřebuje v procesu denuklearizace bezpečnostní záruky, řekl po setkání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem ruský prezident Vladimir Putin. Je však prý předčasné hovořit o tom, jak podstatné budou. Oba státníci se sešli ve čtvrtek ve Vladivostoku, a to vůbec poprvé.
Ruský prezident Putin se sešel s vůdcem Severní Koreje Kim Čong-unem | Video: agentura AP

Diskuse s Kimem se týkala mezinárodních sankcí, vztahů Severní Koreje s USA a denuklearizace Korejského poloostrova, řekl ruský prezident. Přístupy Ruska a Spojených států k řešení korejského problému jsou prý "do jisté míry" stejné. Moskva i Washington jsou pro úplnou denuklearizaci poloostrova. Ve světě je ale podle ruského vůdce zapotřebí obnovit situaci, kdy se vše bude rozhodovat podle mezinárodního, nikoli pěstního práva.

Kim Čong-un a Vladimir Putin.
Kim Čong-un a Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Rozhovory nejvyšších představitelů Ruska a Severní Koreje ve Vladivostoku byly podle obou lídrů "velmi obsažné". Zabývaly se taky perspektivou zlepšení vztahů obou korejských států, strategickou stabilitou a rozvojem dvoustranných styků.

Putin a Kim spolu hovořili mezi čtyřma očima. Jednání pak pokračovalo zasedáním delegací a skončilo recepcí.

Putin severokorejského hosta podle ruských médií oslovoval "vážený soudruhu předsedo", zatímco Kim označil Rusko za "velkého spřáteleného souseda" a tlumočil "drahým ruským přátelům" pozdravy severokorejského vedení.

"Přijel jsem do Ruska, abych si vyměnil názory na situaci na Korejském poloostrově, která je jedním z nejaktuálnějších mezinárodních problémů, a abych posoudil metody mírového urovnání této otázky a vyměnil si názory na rozvoj našich dvoustranných styků v souladu s potřebami nového století," citovala ruská agentura TASS slova Kim Čong-una.

Jednání bylo podle něj "užitečné a konstruktivní". Kim doufá, že ve stejném duchu bude v budoucnu pokračovat.

Putin je znám tím, že světové státníky při summitech na sebe většinou nechává čekat. Tentokrát se ale na místo setkání dostavil půl hodiny před Kimem. Hovořili v jedné z budov Dálněvýchodní federální univerzity na ostrově Russkij. Podle ruských novinářů v areálu pokračovala normální výuka a studenti volně procházeli nedaleko místa summitu. Z blízké univerzitní auly se ozývaly zvuky orchestru pilujícího nejobtížnější takty slavnostního koncertu, který je pro oba státníky připraven na večer.

Podle Putina se státníci dotkli dějin vzájemných vztahů. "Samozřejmě jsme hovořili o situaci na Korejském poloostrově a vyměnili jsme si názory na to, co je třeba udělat pro perspektivy jejího zlepšení," konstatoval ruský prezident. Podle ruských novinářů trvalo setkání jen za účasti tlumočníků dvě hodiny, i když pro ně bylo v programu severokorejského diktátora vyhrazeno 50 minut.

Při jednání za účasti delegací Putina kromě jeho zahraničněpolitického poradce Jurije Ušakova doprovázeli zástupci ministerstev dopravy a energetiky a šéf ruských státních drah. Na recepci se podle ruských médií podávaly speciality Dálného východu a slovanské kuchyně včetně krabího salátu a jeleních pelmeňů. Nechyběl kaviár a tradiční boršč.

Jednání Kima a Putina bylo jejich prvním osobním kontaktem. Na úvod si před kamerami potřásli rukama a Putin hostovi představil členy ruské delegace. Severokorejský diktátor uvedl, že summit pomůže oběma stranám vyhodnotit problémy Korejského poloostrova a koordinovat svá stanoviska. Putin ocenil, že KLDR se snaží zlepšit vztahy se Spojenými státy.

Video: Obrněný vlak severokorejského diktátora Kim Čong-una dorazil do Ruska

Obrněný vlak severokorejského diktátora Kim Čong-una dorazil do Ruska | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 12 minutami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy