reklama
 
 

Trump: My respektujeme Severní Koreu a ona respektuje nás. K summitu s Kimem ale nemusí nutně dojít

Aktualizováno 17. 4. 2018 22:45
Americký prezident Donald Trump se před ohlášeným americko-severokorejským summitem sešel s japonským premiérem Šinzó Abem.

Washington - Americký prezident Donald Trump se ve svém floridském letovisku Mar-a-Lago setkal s japonským premiérem Šinzó Abem k jednání, jemuž má dominovat ohlášený americko-severokorejský summit. Schůzka šéfa Bílého domu s Kim Čong-unem je naplánována na květen nebo začátek června a má být věnována odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Trump v úterý připustil, že k summitu nutně nemusí dojít.

Americký prezident řekl, že USA udržují se Severní Koreou kontakt. "Začali jsme se Severní Koreou mluvit přímo. Přímé jednání se Severní Koreou je na vysoké úrovni, na extrémně vysoké úrovni. A doopravdy věřím, že tomu napomáhá dobrá vůle, že se dějí dobré věci. Uvidíme, co se stane, protože záleží na konečném výsledku, nikoli na tom, že o setkání přemýšlíme, nebo že setkání máme," prohlásil Trump.

Severní Korea respektuje nás a my respektujeme ji, konstatoval americký prezident.

Trump doufá, že se jeho setkání s Kim Čong-unem uskuteční, připouští ale, že k němu nemusí nutně dojít. Jako místo jeho uspořádání podle Trumpa připadá v úvahu pět lokalit. Novináři se prý "docela brzy" dozvědí, kdy a kde se summit uskuteční.

Abe novinářům řekl, že cílem Soulu je "úplná a ověřitelná" denuklearizace Korejského poloostrova. Rozhovor s Trumpem o korejské problematice bude podle japonského premiéra "zevrubný". Trump ho doplnil prohlášením, že Jižní Korea má "požehnání Bílého domu", pokud jde o ukončení války se severním sousedem. Oba korejské státy počátkem 50. let minulého století ukončily válku jen příměřím, které je technicky platné dodnes.

Trump bude s Abem kromě situace kolem KLDR debatovat o obchodních vztazích USA a Japonska a o energetické spolupráci. Očekává se, že Abe bude žádat o výjimku z nově zavedených cel na dovoz hliníku a oceli do USA. Bude rovněž podle serveru Politico přesvědčovat Trumpa, aby se znovu připojil k dohodě o volném obchodu s názvem Transpacifické partnerství (TPP), kterou USA loni vypověděly.

V Mar-a-Lago, označovaném v USA za "zimní Bílý dům", je Abe návštěvou už podruhé, v programu stejně jako loni v únoru podle agentury AP opět nechybí golf. Oba státníci mají jednat ještě ve středu, kdy se sejdou delegace v širším složení.

autor: ČTK | 17. 4. 2018 21:55

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama