KLDR začala testovat jaderné reaktory v Jongbjonu, naznačují to satelitní snímky

ČTK ČTK
16. 3. 2018 12:11
V této fázi není jasné, zda Severní Korea plánuje reaktor využívat pro výrobu elektrické energie, nebo pro svůj zbrojní program.
Jaderný komplex v Jongbjonu, Severní Korea.
Jaderný komplex v Jongbjonu, Severní Korea. | Foto: Reuters

Pchjongjang/Soul - Severní Korea pravděpodobně zahájila předběžné testování jednoho z jaderných reaktorů ve svém středisku v Jongbjonu. Podle analýzy západních expertů o tom vypovídají satelitní snímky z 25. února, napsala agentura Reuters.

Aktivity v Jongbjonu byly zaznamenány v době příprav schůzky severokorejského vůdce Kim Čong-una s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem, a možná také se šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem.

Podle zprávy, zveřejněné v britském odborném časopisu Jane's Intelligence Review, byly na satelitních snímcích z konce února patrné emise nekondenzovatelných plynů vycházející z komínu experimentálního lehkovodního reaktoru v hlavním jaderném areálu KLDR v Jongbjonu.

V této fázi není jasné, zda Severní Korea plánuje reaktor využívat pro výrobu elektrické energie, nebo pro svůj zbrojní program. Reaktor může sloužit k produkci obohaceného plutonia vhodného pro jaderné zbraně. Experti ale připomínají, že KLDR již má dostatek štěpného materiálu k výrobě několika nukleárních bomb.

Podle zpravodajského serveru CNN je zmíněný reaktor připojen k elektrické síti. Pokud by byl uveden do provozu, mohl by údajně vyrábět asi 25 až 30 megawattů energie, což by mohlo stačit pro město s 50 000 obyvateli.

Severní Korea se odmítá vzdát svých jaderných a raketových zbrojních programů, v poslední době ale naznačila, že by byla ochotna je pozastavit, pokud by měla dostatečné bezpečnostní záruky.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy