reklama
 
 

Peking potvrdil návštěvu Kim Čong-una. Vůdce KLDR se poprvé osobně setkal s čínským prezidentem

Aktualizováno 28. 3. 2018 9:28
Kim Čong-un byl u čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Mluvil o bezjaderné Severní Koreji. | Video: Reuters |  01:36
O utajované návštěvě někoho z vysokých představitelů KLDR, jehož do sousední země podle všeho dovezl vlak, informovala média již od pondělka.

Peking/Pchjongjang - Vůdce KLDR Kim Čong-un pobýval v Číně a jednal s prezidentem Si Ťin-pchingem. Pondělní informace médií o první Kimově zahraniční cestě od nástupu k moci potvrdila agentura Nová Čína, podle níž Kim během jednání prohlásil, že jeho cílem je ukončení severokorejského jaderného programu.

Podle vyjádření oficiální severokorejské agentury KCNA přijal Si Kimovo pozvání k návštěvě KLDR.

Čínská agentura napsala, že Kim v zemi pobýval od neděle do úterý a doprovázela jej manželka. KLDR uvedla, že oba vůdci jednali mimo jiné o situaci na Korejském poloostrově a že Kim označil setkání za předěl ve zlepšování vzájemných vztahů. Je prý spokojen, že se podařilo dosáhnout shody ve věcech, na nichž mají obě země společný zájem.

Bílý dům uvedl, že Čína informovala amerického prezidenta Donalda Trumpa o průběhu jednání. "USA zůstávají v kontaktu s našimi spojenci Jižní Koreou a Japonskem. Vidíme tento vývoj jako další důkaz, že naše kampaň nejvyššího tlaku vytváří příhodnou atmosféru pro dialog se Severní Koreou," uvedl v prohlášení Trumpův úřad s odkazem na loňské zpřísňování sankcí či vyhrocené slovní výměny mezi Trumpem a Kimem.

Kim na setkání v Pekingu zopakoval, že je připraven se v brzké době sejít přímo s americkým lídrem.

O utajované návštěvě někoho z vysokých představitelů KLDR, jehož do sousední země podle všeho dovezl vlak, informovala média již od pondělka; agentura Bloomberg hovořila přímo o Kimovi. Setkání mělo být podle znalců přípravou na chystané jednání s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem, s nímž se má severokorejský diktátor sejít koncem dubna. Jižní Korea dostane o pekingském setkání od Číny informace ve čtvrtek, uvedl Soul.

Čína je dlouhodobě nejbližším diplomatickým spojencem KLDR a jejím hlavním obchodním partnerem, ačkoli v poslední době se vztahy obou zemí zhoršily vzhledem k rozhořčení Pekingu nad zbrojními testy Severní Koreje a čínské podpoře mezinárodních sankcí uvalovaných na KLDR. Kimova návštěva v Pekingu podle médií dokázala, že ochlazení vztahů bylo zřejmě jen přechodné.

autor: ČTK | 28. 3. 2018 3:57

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama