Ustupuje Kim? KLDR sdělila USA, že je připravena jednat o jaderném odzbrojení, tvrdí agentura

ČTK ČTK
8. 4. 2018 22:35
Summit severokorejského vůdce Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa, k němuž má dojít v květnu, dostává reálnější obrysy. KLDR údajně souhlasí s jednáním o denuklearizaci Korejského poloostrova.
Kim Čong-un.
Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Washington - KLDR poprvé sdělila Spojeným státům, že je připravena jednat o denuklearizaci Korejského poloostrova na setkání severokorejského vůdce Kim Čong-una s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Agentuře Reuters to v neděli řekl nejmenovaný americký představitel.

Zástupci USA a KLDR podle něj v poslední době udržují tajné kontakty, v jejichž rámci Pchjongjang přímo předal zprávu o své ochotě uskutečnit tento summit. Podle dřívějších informací by se Kim Čong-un mohl sejít s Trumpem v květnu.

V současnosti se chystá schůzka Kim Čong-una a jihokorejského prezidenta Mun Če-ina plánovaná na 27. dubna. Podle jihokorejských činitelů by tento summit měl být věnován denuklearizaci Korejského poloostrova, i když Pchjongjang zatím takovou agendu oficiálně nepotvrdil.

Obě Koreje zůstávají technicky ve válečném stavu, protože vzájemný konflikt z let 1950 až 1953 byl ukončen pouze dohodou o příměří, nikoliv řádnou mírovou smlouvou.

Donedávna mezi nimi panovalo značné napětí kvůli severokorejským zbrojním zkouškám. Zlepšení situace přinesla účast KLDR na zimních olympijských hrách, které se v únoru konaly v jihokorejském Pchjongčchangu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy