Varšava - Polští konzervativci z Práva a spravedlnosti (PiS) se po osmi letech vracejí k moci. Jasně vyhráli parlamentní volby a Beata Szydlová bude premiérkou.
Radostná zpráva je to pro maďarského premiéra Viktora Orbána, jehož Maďarský občanský svaz (Fidesz) s polskou PiS udržuje dlouhodobé kontakty a na řadu problémů mají podobný názor.
Například na to, že velký počet uprchlíků je hrozbou pro Evropu a demokracii.
Jeden rozdíl však mezi Orbánem a Szydlovou (potažmo předsedou Pis Jaroslawem Kaczyńským) je: Zatímco Orbán je proruský a je přítelem Vladimira Putina, polská pravice se proti Kremlu ostře vymezuje.
Z větších českých politických sil je Právu a spravedlnosti nejblíže Občanská demokratická strana. Její předseda Petr Fiala na sociální síti Twitter výsledek přivítal, ale i on připustil rozdíly.
Paradoxně výsledek voleb spojuje Brusel, Berlín a Moskvu. Nikde totiž nemají na někdejší vládu PiS Jaroslawa Kaczyńského dobré vzpomínky. Tvrdě útočil na Německo i Rusko, byl výrazně euroskeptický.
V letošní kampani sice strana výpady na adresu zahraničí omezila, ale první reakce ze světa zjevně postrádají nadšení.
Tvrdě proti Rusku
"Rusko vždy bylo pro dobré a vzájemné výhodné vztahy s Polskem. Chtěli bychom, aby tomu tak bylo i nadále, ale jak se říká, lásku nemůžete vynutit," uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Gratuluji @pisorgpl k vítězství. Názory na roli státu v ekonomice máme sice odlišné, ale shodujeme se v realistickém pohledu na EU a Rusko.
— Petr Fiala (@P_Fiala) October 25, 2015
Kaczyński trvá na tom, že za smrt bývalého prezidenta a jeho bratra Lecha při letecké nehodě u Smolenska před pěti lety nese odpovědnost Rusko.
Zároveň Právo a spravedlnost prosazuje mnohem razantnější postup Evropské unie a NATO vůči Moskvě.
Ačkoliv Kremlu v principu euroskeptické vztahy nevadí - francouzská Národní fronta Marine Le Penové je velmi proruská -, v polském případě tomu tak není.
Reakce Německa je diplomatická. "Německo a Polsko jsou blízkými partnery a přáteli. Ne pouze na poli politické spolupráce, ale i ve vztazích mezi lidmi. Chceme, aby tomu tak bylo i nadále," sdělil vládní mluvčí Steffen Seibert.
"Vítězství národních konzervativců může vystavit dobré vztahy mezi oběma zeměmi zkoušce," soudí rovněž list Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Společně s Čechy, Slováky a Maďary
Polští konzervativci ale budou představovat jak pro Německo, tak i pro Evropskou komisi tvrdšího partnera. Beata Szydlová v kampani avizovala, že jí jde především o silné Polsko. Například odmítla uprchlické kvóty a uvedla, že pod jejím vedením bude polský názor totožný s českým, slovenským nebo maďarským.
Tedy odmítavý, což německá kancléřka Angela Merkelová a další politici v západní části Evropy kritizují. Naposledy o víkendu vyzval východ k větší solidaritě nizozemský premiér Mark Rutte.
Případné spory s Bruselem budou mít pikantní příchuť v tom, že předsedou Evropské rady neboli prezidentem Evropské unie je polský expremiér Donald Tusk. Ten Tusk, který Jaroslawa Kaczyńského v letech 2007 a 2011 dvakrát porazil, přičemž právě názory na EU a roli Polska v ní oba politiky velmi rozdělovaly.
Congrats from @AllianceECR to @pisorgpl and @BeataSzydlo for their outstanding electoral victory!!! pic.twitter.com/ihSPXWTNf1
— Jan Zahradil (@ZahradilJan) October 25, 2015