Polsko otočí hodně doprava, Kaczyński ho bude řídit "ze zadního sedadla"

Martin Ehl Martin Ehl
26. 10. 2015 9:02
Právo a spravedlnost, vítěz nedělních polských parlamentních voleb, si podle všeho zajistí parlamentní většinu, ale přesto by rád našel spojence. Aby měl ústavní většinu a mohl změnit ústavu ve stylu maďarského premiéra Viktora Orbána. Chystá se centralizace státu, podnikání a investice, aby bylo jak plnit volební sliby.
Předseda Práva a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński zažívá návrat ve velkém stylu.
Předseda Práva a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński zažívá návrat ve velkém stylu. | Foto: Reuters

Varšava (od našeho zpravodaje) - Pokud se během pondělí a úterý potvrdí odhady výsledků parlamentních voleb, čeká Polsko opravdu zásadní politická změna.

Poprvé od roku 1989 sestaví vládu jedna strana. Poprvé nebudou v parlamentu sedět bývalí komunisté a vůbec v něm nebude strana, která se otevřeně hlásí k levici.

Naopak, šéf vítězné strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński se vrátí k modelu vládnutí, který Poláci dobře znají z historie: sám nebude premiérem, ale bude jako silný vůdce řídit stát "ze zadního sedadla", jak se říká v polštině, prostřednictvím premiérky Beaty Szydlové.

Tento způsob řízení od poloviny dvacátých let aplikoval obnovitel moderního polského státu Jozef Pilsudski, který dosazoval premiéry a ministry, ačkoli měl oficiálně jen roli inspektora ozbrojených sil, a který je velkým Kaczyńského vzorem.

Strana právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského drtivě vyhrála polské parlamentní volby. Podívejte se, jak svůj triumf slavila.
1:17
Strana právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského drtivě vyhrála polské parlamentní volby. Podívejte se, jak svůj triumf slavila. | Video: Martin Ehl

Červenobílý tábor v parlamentu

I když investoři byli z očekávaného vítězství PiS nervózní a polský zlotý zřejmě během pondělka oslabí, nebudou přinejmenším první změny, které vláda přinese, příliš radikální.

"Zahraniční investoři jsou racionální a už pár měsíců vědí, že v Polsku bude změna vlády, jsou na to připraveni," řekl Aktuálně.cz během oznamování odhadů výsledků profesor Piotr Gliński, poradce šéfa strany a kandidát na vicepremiéra nové vlády.

Ta bude podle něj chtít zkoncentrovat státní fondy a soustředit se na investice nejen proto, aby nastartovala podle PiS chřadnoucí ekonomiku, ale aby také získala dostatečné prostředky na svůj sociální program. V něm plánuje například rozdávat léky zadarmo seniorům nad 75 let nebo posílat rodinám měsíčně 500 zlotých na druhé a další dítě.

Jaroslaw Kaczyński a politici PiS si dobře pamatují období své vlády v letech 2005 až 2007, které se vyznačovalo nestabilitou vládnutí s nespolehlivými malými partnery. Proto nyní šli tvrdě za cílem získat dostatečnou většinu. Nicméně Kaczyński dal během volebního večera v projevu najevo, že je otevřen dalším spojenectvím.

"Chceme vytvořit červenobílý tábor v parlamentu," řekl předseda PiS a nejspíš měl na mysli třetí nejsilnější stranu, hnutí rockera Pawla Kukize, který po úspěchu v prezidentských volbách nyní opět přitáhl pozornost nespokojenců a národovců.

Přijde vláda pevné ruky a ohrožení demokracie?

Za touto zdánlivě jen rétorickou výzvou se může skrývat snaha vytvořit dvoutřetinovou většinu v parlamentu ke změně ústavy podle maďarského vzoru a celková změna koncepce řízení státu.

Ten by se měl podle programu PiS řídit centralističtěji s pevnější rukou, za pomoci vytvořených národních šampionů v různých hospodářských odvětvích, omezení zahraničních investorů a podpory malých a středních polských podniků.

Některá média jako Gazeta Wyborcza hovoří o ohrožení demokracie v Polsku, ale to je i s ohledem na slabší pozici Jaroslawa Kaczyńského v politickém systému i ve společnosti v porovnání s Viktorem Orbánem poněkud přehnané.

Nicméně je pravda, že vůči tomuto programu bude jen slabá opozice. PiS má vlastního prezidenta. Občanská platforma je hrubě mezi sebou rozdělená a bude hledat nové vedení a novou tvář. Kromě jiného se tato kdysi liberálně středová strana stala nejlevicovějším uskupením v parlamentu.

Nová strana ekonoma Ryszarda Petru Nowoczesna.pl se teprve bude učit v politickém provozu fungovat, stejně jako hnutí Pawla Kukize, jež ale i v případě jednobarevné vlády PiS nelze plně k opozici řadit. Do parlamentu se jen těsně dostanou i tradiční lidovci, od nichž nelze přehnanou opoziční aktivitu čekat i proto, že budou bránit své tradiční oblasti a posty zejména v zemědělství a státních podnicích s tím související.

Polsko chce být důležitější

Zásadní změna nastane i v zahraniční politice. PiS je považována za euroskeptickou stranu, ale jak potvrdil i kandidát na ministra pro evropské záležitosti a dosavadní europoslanec za PiS Konrad Szymański, strana chce, aby Varšava hrála v Evropě důležitou roli. "K tomu bude potřebovat silný celý středoevropský region, který vidíme šířeji než jen visegrádskou čtyřku," řekl Szymański Aktuálně.cz krátce po ohlášení výsledků nedělních voleb.

Spoluprací ve střední Evropě se ohánějí politici PiS včetně prezidenta Andrzeje Dudy velmi často a několik politiků strany během volebního večera potvrdilo, že jim záleží na tom, aby visegrádská spolupráce do budoucna posilovala. "Když se nemluví, rozdíly rostou. Když se spolu budeme bavit a dělat společné projekty, tak se rozdíly budou zmenšovat," řekl například Piotr Gliński.

O detailech ale bylo v noci na neděli předčasné hovořit. PiS chce nejprve počkat na oficiální výsledky voleb, a až se potvrdí jednobarevná většina v parlamentu, může prezident Duda, politický výtvor Jaroslawa Kaczyńského, pověřit Beatu Szydlovou (také Kaczyńského objev) sestavením vlády. A teprve potom vypukne v polských státních úřadech a podnicích, obsazených po osmi letech vlády Občanské platformy jejími lidmi, ta pravá panika.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Křetínský a Tkáč zvýšili podíl v britské poštovní firmě Royal Mail

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče zvýšil podíl v britské poštovní společnosti Royal Mail na 17,03 z dosavadních 16,03 procenta. Uvedl to v oznámení určeném pro Londýnskou akciovou burzu (LSE).

Vesa do Royal Mail vstoupila loni v květnu, kdy získala 5,35 procenta akcií. Svůj podíl postupně zvyšovala a loni v srpnu se stala největším akcionářem v podniku, který v roce 1516 založil panovník Jindřich VIII. Royal Mail se zaměřuje hlavně na přepravu poštovních zásilek.

Od vstupu Vesy do Royal Mail akcie britského podniku výrazně posílily, neboť společnost využila boomu prodeje na internetu v době pandemie covidu-19. Zatímco loni na začátku května se akcie Royal Mail obchodovaly zhruba za 1,60 libry, nyní se jejich cena pohybuje kolem 4,90 libry. To znamená růst o více než 200 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy