Ukrajinci zasáhli dle analytiků cíl třemi střelami. K útoku mělo dojít v okolí obce Rohove, asi sto kilometrů od města Kupjansk, které mají Ukrajinci pod kontrolou. Záběry útoku (které můžete vidět v úvodu článku) ve své nové analýze zmínil také respektovaný washingtonský Institut pro studium války (ISW).
"Geolokační záběry zveřejněné 1. května naznačují, že ukrajinské síly udeřily na ruské cvičiště jihozápadně od Možňakivky, pravděpodobně čtyřmi ATACMS, a údajně zabily 116 ruských příslušníků," uvedl Institut.
Virálnímu klipu z průzkumného dronu se na platformě X věnuje projekt GeoConfirmed, který se zabývá hledáním lokací ze snímků a záběrů, které mapují průběh rusko-ukrajinského konfliktu. "Kyjev vystřelil čtyři střely ATACMS. Jedna z nich byla nefunkční. Zasažen byl ruský výcvikový prostor v Luhanské oblasti. Podle záběrů došlo ke značným ztrátám. Odehrálo se to na osmdesátém kilometru za frontovou linií," píše.
GeoConfirmed UKR.
— GeoConfirmed (@GeoConfirmed) May 1, 2024
Ukrainian ATACMS strike, with 4 ATACMS, including one dud, hitting a Russian training area in Mozhnyakivka, Luhansk Oblast. Based on the footage the losses will be significant. 80km behind the front line.
Rohove, Luhansk Oblast, Ukraine
3:51 - 49.641,… https://t.co/KoMZTj3czp
Ukrajina o americké střely, které dokážou ve své výkonnější verzi trefit cíl ve vzdálenosti až 300 kilometrů, dlouhodobě usilovala. Nyní se staly součástí nedávno schválené americké vojenské pomoci ve výši 60,8 miliardy dolarů. Informace o tom, že ukrajinská armáda obávané střely již nasadila, se poprvé objevily minulý týden v souvislosti s ukrajinským útokem na letiště Džankoj na anektovaném Krymu.
Média nedokázala záběry, které kolují na sociálních sítích, nezávisle ověřit. Server Newsweek se s prosbou o potvrzení jejich věrohodnosti odvolal na ruské ministerstvo obrany, reakci novináři dosud neobdrželi.
"Zapomněli"
Video na sítích okomentoval také ruský vojenský analytik Jan Matvejev. Ten odhaduje, že by počet obětí mohl dosahovat desítek. "Ruští důstojníci vyvedli vojáky na cvičení a nechali je, aby se seřadili vedle nákladních aut. Zapomněli však, že kromě amerických raketometů M142 HIMARS mají ukrajinské ozbrojené síly nyní k dispozici také střely ATACMS. Ty doletí ještě dál," napsal.
At least one ATACMS directly hit this cluster of soldiers pic.twitter.com/tB9mVdbznN
— OSINTtechnical (@Osinttechnical) May 1, 2024
V únoru měla Ukrajina zaútočit na početnou skupinu ruských vojáků pomocí raketometů HIMARS při třech různých příležitostech. O jednom z nich blíže informoval projekt DeepState. Ten se věnuje zpravodajství z otevřených zdrojů.
Kyjev měl zaútočit na cvičiště nacházející se u vesnice Podo-Kalynivka v okupovaném Chersonu. Podle novinářů z webu Newsweek měla ruská verze BBC s odvoláním na zdroj v ukrajinských speciálních službách později uvést, že na stejném místě skutečně došlo k útoku. Ukrajinské noviny Zerkalo Nedeli uvedly, že při útoku v Chersonu bylo zabito nejméně šedesát ruských vojáků.
Téma pro ruskou propagandu
Obávaná americká zbraň se v posledních dnech stala častým předmětem debat v ruské státní televizi. Moderátoři během vysílání divákům tvrdili, že Ukrajinci použijí nové balistické střely k likvidaci cílů na území Ruska. Znevěrohodňují tak americká prohlášení o tom, že špičkové zbraně byly předány Ukrajině pod podmínkou, že budou použity pouze v bojích na Ukrajině.
Během vysílání ruské talk show 60 minut, která je vlajkovou lodí kremelské státní televize, se k novým zbraním ukrajinské armády vyjádřila i moderátorka a propagandistka Olga Skabejevová. "Dlouhý dolet nově dodaných amerických zbraní pokrývá obrovské území Ruska, na které nyní Ukrajinci mohou dosáhnout," uvedla podle webu Kyiv Post.