Mimořádná zpráva

Putinův kritik Navalnyj dostal podmínku, svolává protesty

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 12. 2014 16:00
Jeho bratr Oleg dostal 3,5 roku natvrdo. Bloger vždy tvrdil, že soud kvůli údajné zpronevěře je politický proces.
Alexej Navalnyj s manželkou u soudu. | Video: Rádio Svobodná Evropa

Moskva - Alexej Navalnyj, známý kritik ruského prezidenta Vladimira Putina, dostal za údajnou zpronevěru 3,5letý podmíněný trest, jeho bratru Olegovi soud uložil stejně dlouhý trest, ovšem nepodmíněný.

Prokuratura žádala deset let vězení pro Alexeje Navalného a osm let pro jeho bratra. Oblíbený opoziční bloger vždy tvrdil, že jde o politický proces. Obhájci již oznámili, že se proti verdiktu odvolají. Odvolání už avizovala i prokuratura, podle níž je trest příliš mírný.

Překvapivá rychlost

Soud v pondělí překvapivě informoval, že rozsudek vynese už v úterý, více než dva týdny před stanoveným termínem. Důvodem prý byla skutečnost, že soudkyně Jelena Korobčenková už stihla napsat rozsudek.

Hlavním motivem změny ale podle všeho byla snaha vyhnout se protestům stoupenců Navalného, kteří se 15. ledna, v původně očekávaný den vynesení verdiktu, chtěli sejít; předběžně se počítalo s účastí více než 30 000 demonstrantů.

Verdikt byl ale ohlášen těsně před Novým rokem, kdy v Rusku začíná dlouhé volno a mnoho lidí už odjelo z metropole.

Podpora stovky stoupenců

Asi stovku stoupenců měl nicméně Navalnyj u soudu i v úterý. Před budovou panovala přísná bezpečnostní opatření a přišly informace o několika zatčených.

Přívrženci opozice chtějí demonstrovat na Manéžním náměstí u Kremlu vpodvečer. Účast zatím na Facebooku přislíbilo na 16 000 lidí, avšak pořádkové síly jsou už na místě a policie varovala před "nezákonnými akcemi". 

Chystanou demonstraci mezitím podpořila svým klipem dívčí punková skupina Pussy Riot, proslulá uvězněním svých členek po vystoupení proti prezidentovi Vladimiru Putinovi v pravoslavném chrámu.

Na sociálních sítích se objevilo množství kritiky nynějšího "nejpodlejšího" verdiktu. Jak napsali někteří uživatelů komunitní sítě Twitter, Navalného bratr, který se v politice nijak neangažoval, "se stal rukojmím Kremlu". Sám Alexej Navalnyj v první reakci na rozsudek prohlásil, že jde o formu nátlaku na něj.

Rozsudek trval 15 minut

"Nestydíte se? Co to děláte? Co je to za svinstvo? Za co (bratra) vězníte? Abyste mě ještě více potrestali?" zvolal opozičník, který má dřívějším soudním rozhodnutím uloženo domácí vězení.

Vynášení rozsudku trvalo méně než 15 minut, ačkoli ruští soudci obvykle čtou verdikty dlouhé hodiny; tentokráte však odůvodnění rozhodnutí obhajoba a obžaloba dostanou později.

Soudkyně uznala oba bratry vinnými ze zpronevěry 27 milionů rublů (asi 11 milionů Kč) francouzské kosmetické firmy Yves Rocher, ačkoli ta prostřednictvím finančního ředitele své ruské pobočky Christiana Melnika uvedla, že neutrpěla žádnou škodu. Soud navíc každého z bratrů potrestal půlmilionovou pokutou (asi 200 000 Kč).

Verdikt může ovlivnit ekonomiku

Ruští experti podle serveru newsru.com předpokládají, že odsuzující verdikt může nepříznivě ovlivnit ekonomiku, protože může být vnímán jako signál o ovzduší v zemi, kde kdokoli může být potrestán za cokoli. Skeptici ale předpokládají, že byznys i tak počítá do budoucna s nejhorším.

Alexej Navalnyj patřil k hlavním vůdcům masových demonstrací proti režimu ruského prezidenta Vladimira Putina na přelomu let 2011 a 2012. Je pokládán za nejvíce charismatického a vlivného Putinova odpůrce, přestože jeho popularita a vliv jsou oproti hlavě státu mnohem omezenější, vzhledem k téměř zanedbatelné roli opozice a nezávislých médií v Rusku.

Kreml mlčí

Kreml se zdržuje komentáře. "Nijak to nekomentujeme. (...) Toto není téma pro zvláštní hlášení prezidentovi," řekl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Už loni byl Navalnyj odsouzen k pětiletému trestu, později změněnému na podmínku, za údajný podvod a zpronevěru 16 milionů rublů (asi šest milionů korun) v jedné dřevařské firmě v procesu, který odpůrci režimu označili za vykonstruovaný.

Navzdory tomuto rozsudku Navalnyj loni v září ve volbách moskevského starosty získal druhou příčku s 27 procenty hlasů.

Pravomocné odsouzení je v Rusku překážkou případné kandidatury v prezidentských volbách, které by se měly konat v roce 2018.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 52 minutami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy