Ruský bojovník s korupcí má platit za "urážku" místostarosty

ČTK ČTK
19. 8. 2014 17:51
Opoziční politik Alexej Navalnyj má zaplatil 600 tisíc rublů zástupci moskevského starosty Maximu Liksutovovi, o němž zveřejnil informaci, že ovládá klíčového hráče na trhu dopravních zakázek.
Alexej Navalnyj.
Alexej Navalnyj. | Foto: Reuters

Moskva - Moskevský soud v úterý nařídil ruskému opozičnímu politikovi Alexeji Navalnému, aby zaplatil 600 tisíc rublů (asi 350 tisíc korun) zástupci moskevského starosty Maximu Liksutovovi za nařčení, že má prý prostřednictvím jedné kyperské firmy podíl v klíčovém hráči na trhu dopravních zakázek. Opozičník dal najevo, že se odvolá.

"Nechápu takové rozhodnutí, považuji je za nezákonné, vynesené se zjevnými chybami. Nemohu to akceptovat," prohlásil Navalnyj.

Proces se odehrál za zavřenými dveřmi, přítomen nebyl ani Navalného obhájce. Soudkyně přečetla jen závěr rozsudku bez vysvětlení, poznamenala agentura ITAR-TASS.

Navalnyj vyrukoval s odhaleními vůči místostarostovi počátkem roku. Ale při prověrce Liksutov podle BBC uvedl, že se akcií zbavil, a tak podle kontrolorů včas zabránil střetu zájmů.

Od Navalného požadoval člen vedení radnice jako odškodnění 1,5 milionu rublů (asi 870 tisíc korun). Soud mu přiznal 100 tisíc plus dalšího půl milionu na soudní výlohy.

Navalnyj je známý jako zapřisáhlý bojovník proti korupci a stal se jedním z vůdců pouličních protestů, které na přelomu let 2011 a 2012 otřásly Kremlem. V současnosti čelí sérii soudních procesů, které považuje za pomstu režimu a za snahu umlčet jej. Kvůli loňskému podmínečnému trestu za údajné podvody při prodeji dřeva se tento kritik prezidenta Vladimira Putina nesmí v roce 2018 zúčastnit prezidentských voleb.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy