reklama
 
 

Ruský bojovník s korupcí má platit za "urážku" místostarosty

19. 8. 2014 17:51
Opoziční politik Alexej Navalnyj má zaplatil 600 tisíc rublů zástupci moskevského starosty Maximu Liksutovovi, o němž zveřejnil informaci, že ovládá klíčového hráče na trhu dopravních zakázek.

Moskva - Moskevský soud v úterý nařídil ruskému opozičnímu politikovi Alexeji Navalnému, aby zaplatil 600 tisíc rublů (asi 350 tisíc korun) zástupci moskevského starosty Maximu Liksutovovi za nařčení, že má prý prostřednictvím jedné kyperské firmy podíl v klíčovém hráči na trhu dopravních zakázek. Opozičník dal najevo, že se odvolá.

"Nechápu takové rozhodnutí, považuji je za nezákonné, vynesené se zjevnými chybami. Nemohu to akceptovat," prohlásil Navalnyj.

Proces se odehrál za zavřenými dveřmi, přítomen nebyl ani Navalného obhájce. Soudkyně přečetla jen závěr rozsudku bez vysvětlení, poznamenala agentura ITAR-TASS.

Navalnyj vyrukoval s odhaleními vůči místostarostovi počátkem roku. Ale při prověrce Liksutov podle BBC uvedl, že se akcií zbavil, a tak podle kontrolorů včas zabránil střetu zájmů.

Od Navalného požadoval člen vedení radnice jako odškodnění 1,5 milionu rublů (asi 870 tisíc korun). Soud mu přiznal 100 tisíc plus dalšího půl milionu na soudní výlohy.

Navalnyj je známý jako zapřisáhlý bojovník proti korupci a stal se jedním z vůdců pouličních protestů, které na přelomu let 2011 a 2012 otřásly Kremlem. V současnosti čelí sérii soudních procesů, které považuje za pomstu režimu a za snahu umlčet jej. Kvůli loňskému podmínečnému trestu za údajné podvody při prodeji dřeva se tento kritik prezidenta Vladimira Putina nesmí v roce 2018 zúčastnit prezidentských voleb.

autor: ČTK | 19. 8. 2014 17:51

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama