Navalnyj má 50 000 stran stížností na moskevské volby

ČTK ČTK
11. 9. 2013 18:15
Neúspěšný kandidát na moskevského starostu se obrací na soud.
Alexej Navalnyj u soudu
Alexej Navalnyj u soudu | Foto: Reuters

Moskva - Neúspěšný uchazeč o post moskevského starosty Alexej Navalnyj ve čtvrtek předá moskevskému městskému soudu obsáhlou složku stížností na průběh voleb a bude žádat jejich zrušení.

Sám Navalnyj to ve středu řekl v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy. 

V nedělních volbách skončil druhý za vítězem Sergejem Sobjaninem, který podle sčítacích komisařů získal přes 51 procent hlasů a vyhrál už v prvním kole.

"Bereme si dodávku, protože stížností je padesát tisíc stran," prohlásil sedmatřicetiletý právník, který si navzdory porážce ve volbách vedl překvapivě dobře a dostal 27 procent hlasů. Jeho štáb tvrdí, že má "naprosto nezpochybnitelné" důkazy o machinacích s voličskými hlasy. Sobjanin prý nadpoloviční většinu hlasů ve skutečnosti nezískal, a volební komise tudíž měla vyhlásit druhé kolo.

"Pokud bychom odečetli výsledky z okrsků, kde došlo k podvodům, měl by Sobjanin 49,4 procenta hlasů," uvedl Navalnyj.

Stěžovat si bude na údajné machinace s přenosnými urnami, na neprůhledné hlasování ve vojenských útvarech a na neoprávněnou podporu, kterou Sobjaninovi během kampaně poskytovala státní média.

Volební komise oznámila, že Sobjanin bude jako vítěz ve čtvrtek uveden do funkce starosty. Ceremoniálu bude přítomen prezident Vladimir Putin, jehož kremelský úřad kdysi Sobjanin jako kancléř vedl. Podle volební komise lze inauguraci provést, i když jeden z kandidátů volební výsledky zažaluje.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

Další zprávy