reklama
 
 

Navalnyj má 50 000 stran stížností na moskevské volby

11. 9. 2013 18:15
Neúspěšný kandidát na moskevského starostu se obrací na soud.

Moskva - Neúspěšný uchazeč o post moskevského starosty Alexej Navalnyj ve čtvrtek předá moskevskému městskému soudu obsáhlou složku stížností na průběh voleb a bude žádat jejich zrušení.

Sám Navalnyj to ve středu řekl v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy. 

V nedělních volbách skončil druhý za vítězem Sergejem Sobjaninem, který podle sčítacích komisařů získal přes 51 procent hlasů a vyhrál už v prvním kole.

"Bereme si dodávku, protože stížností je padesát tisíc stran," prohlásil sedmatřicetiletý právník, který si navzdory porážce ve volbách vedl překvapivě dobře a dostal 27 procent hlasů. Jeho štáb tvrdí, že má "naprosto nezpochybnitelné" důkazy o machinacích s voličskými hlasy. Sobjanin prý nadpoloviční většinu hlasů ve skutečnosti nezískal, a volební komise tudíž měla vyhlásit druhé kolo.

"Pokud bychom odečetli výsledky z okrsků, kde došlo k podvodům, měl by Sobjanin 49,4 procenta hlasů," uvedl Navalnyj.

Stěžovat si bude na údajné machinace s přenosnými urnami, na neprůhledné hlasování ve vojenských útvarech a na neoprávněnou podporu, kterou Sobjaninovi během kampaně poskytovala státní média.

Volební komise oznámila, že Sobjanin bude jako vítěz ve čtvrtek uveden do funkce starosty. Ceremoniálu bude přítomen prezident Vladimir Putin, jehož kremelský úřad kdysi Sobjanin jako kancléř vedl. Podle volební komise lze inauguraci provést, i když jeden z kandidátů volební výsledky zažaluje.

autor: ČTK | 11. 9. 2013 18:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama