* Topolánek dojednával dohodu v Moskvě s Putinem a v Kyjevě s Tymošenkovou * Rozmístění pozorovatelů EU podle něj otázkou hodin
Kyjev - Ukrajina podepsala dohodu s Ruskem a Evropskou unií, aby umožnila monitorování průtoku plynu přes její území z Ruska do Evropy.
Podle českého premiéra Mirka Topolánka je rozmístění pozorovatelů EU otázkou hodin.
Právě rozmístění pozorovatelů bylo hlavní podmínkou Rusů pro to, aby znovu spustili plynovody. "Než se plyn po obnovení dodávek dostane do evropských zemí, potrvá to asi 36 hodin," řekl premiér předsedající země EU.
O obnovení dodávek plynu jednal v sobotu se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem a poté i s ukrajinskou premiérkou Julií Tymošenkovou. Oba státy dohodu podepsaly.
Rusko ukončilo transport plynu přes Ukrajinu ve středu, protože se domnívalo, že Ukrajinci spotřebovávali plyn, který je určen pro Evropu. Situace v některých zemích je kritická. Bulharsko a Moldavsko jsou bez zásob plynu, Slovensko díky půjčkám ze zásob jiných zemí vydrží 15 dnů.
Putin: Dokázali jste nemožné
Moskevské setkání obou premiérů probíhalo od začátku v optimistickém duchu.
"Signalizoval jsem ukrajinskému vedení, že budu v regionu tak dlouho, dokud plyn nepoteče," prohlásil podle agentury ČTK Topolánek při začátku jednání, kterému mohli přihlížet novináři.
"Řešíte krizi, která vznikla kvůli plynové blokádě Evropy ze strany Ukrajiny," odvětil Putin.
Topolánek do Moskvy přivezl ústní dohodu o tom, že ruští experti na ukrajinském území mohou monitorovat tranzit plynu.
Podle něj se v Kyjevě podařilo překonat rozpory mezi ukrajinským prezidentem Viktorem Juščenkem a premiérkou Julií Tymošenkovou.
"Dokázali jste nemožné," citovala agentura ITAR-TASS Putinovu reakci. Moskva už také souhlasila, že ukrajinští pozorovatelé naopak přijedou sledovat dodávky do Ruska.
Kyjevská mise
Mezinárodní mise pozorovatelů se má skládat ze zástupců Gazpromu, ukrajinské plynárenské společnosti Naftogaz, Evropské unie i energetických firem z EU.
Daří se nám zásobovat, hlásí RWE Transgas
Ačkoliv jsou plynovody stále prázdné, Češi by to neměli pocítit. Podle vyjádření mluvčího společnosti RWE Transgas Martina Chalupského se totiž zatím daří plynem plně zásobit.
Gazprom je připraven pustit kohoutky
Představitelé ruského energetického gigantu Gazprom potvrdili, že jsou připraveni obnovit dodávky plynu, jakmile budou nezávislí pozorovatelé rozmístěni.
Zástupci Evropské unie v Bruselu tlumočili zástupcům Gazpromu a ukrajinského Naftogazu, který zajišťuje tranzit komodity přes ukrajinské území na evropské trhy, své rozhořčení z posledního vývoje a zdůraznili, že odmítají být tlačeni do role rukojmích tohoto dvoustranného sporu.
Ani případné obnovení dodávek ruského zemního plynu do Evropy by ale neznamenalo, že se Kyjev a Moskva dokážou dohodnout na cenách, za něž bude od letošního roku Ukrajina energetickou surovinu odebírat.
Čtěte blogy na Aktuálně.cz:
Jan Beránek: Vyjdeme z plynové krize konečně poučení? | |
Václav Pačes: Jak vážná je energetická krize? |