Rusko-ukrajinský spor o plyn: stále žádný pokrok

Michal Žák Pavel Vondra, Michal Žák
8. 1. 2009 16:45
Schůzky šéfů Gazpromu a Naftogazu v Moskvě i separátní jednání v Bruselu bez úspěchu
Zamrzlý plynový ventil - snímek z maďarské pobočky koncernu E.on u města Hajduszoboszlo.
Zamrzlý plynový ventil - snímek z maďarské pobočky koncernu E.on u města Hajduszoboszlo. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva/Praha - Po více než týdenní pauze se v noci na dnešek v Moskvě k jednacímu stolu vrátili představitelé ukrajinského Naftogazu a ruského Gazpromu, aby se pokusili vyřešit přetrvávající spor o uhrazení ukrajinského dluhu za odebraný zemní plyn z loňského roku a nastavení cen na rok letošní.

Schůzka mezi předsedou představenstva Gazpromu Alexejem Millerem a jeho protějškem z Naftogazu Olegem Dubinou ale podle agenturních informací žádný průlom nepřinesla. Oba muži pak odletěli do Bruselu, aby o sporu dále jednali v separátních rozhovorech s představiteli EU.

Ani ty ale nepřinesly žádný pokrok a část programu byla dokonce podle dostupných informací zrušena. Další vývoj situace tak zůstává krajně nejistý.

Evropa bez dodávek

Řada evropských zemí se přitom ve středu kvůli sousedské hádce ocitila zcela bez dodávek ruského zemního plynu, který za normálních okolností putuje plynovodem vedoucím přes území Ukrajiny.

Evropská unie to považuje za nepřijatelné, jak už také dala najevo. A rozbíhajícímu se českému předsednictví kvůli tomu přibyl další problém.

"České předsednictví nastartovalo rychleji, než kdo tušil," prohlásil ve středu v Praze premiér Mirek Topolánek po schůzce s předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem. "Zabývali jsme se dvěma problémy - gas and Gaza (plyn a Gaza - pozn. red.)."

Vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra dal pak jasně najevo, že další průtahy v jednání by byly neúnosné: "Je třeba dodávky plynu do Evropy obnovit, nenecháme se vydírat."

Politici se hádají, kdo krizi zavinil

Evropská unie podle něj zřejmě v nejbližších dnech vyšle na hranice znesvářených zemí monitorovací týmy, které by měly přispět k obnovení dodávek plynu.

Rusové se s Ukrajinci přou, kdo zavinil, že do Evropy neproudí potřebná komodita. Gazprom tvrdí, že je to vina Ukrajiny, která si prý z dodávek určených pro evropský trh nezákonně odebírala zhruba 15 procent plynu a objem údajných krádeží měl "růst hodinu od hodiny". Toto přimělo Gazprom otočit kohoutkem i u poslední z dosud neuzavřených větví plynovodu.

Podle Ukrajiny ale snížení objemu dodávek směřujících na západ způsobily technické problémy, nikoli snaha brát si, co Ukrajincům nepatří.

Foto: Aktuálně.cz

"Mluvil jsem s ruským premiérem (Vladimirem) Putinem, který mi řekl, že poskytují plyn určený pro Evropskou komisí, ale nastávají problémy s transitem přes Ukrajinu. Ukrajinská premiérka (Julyja) Tymošenková mi řekla, že nevytvořili žádné překážky, že poskytují spolehlivé transitní služby, ale Rusko musí posílat plyn," nastínil pozadí sporu Barroso. 

Foto: Aktuálně.cz

Dodal, že dostal od obou stran ujištění, že souhlasí s vysláním mezinárodních pozorovatelů. Zítra by mělo být vše potvrzeno podpisy.

Pokusy o dohodu prozatím skončily krachem

Předposlední jednání zástupců Naftogazu a Gazpromu skončilo na Silvestra krachem. Kyjev podle ruské strany odmítl i ten nejvstřícnější návrh - platit za tisíc kubíků plynu 250 dolarů oproti dosavadním 180. Místo toho si Ukrajinci stanovili strop na hranici 201 dolaru za tisíc kubíků.

Gazprom uvažuje, že omezí dodávky plynu do EU
Gazprom uvažuje, že omezí dodávky plynu do EU | Foto: www.gazprom.com

Gazprom pak přešel do protiútoku a oznámil, že bude Ukrajincům účtovat tržních 450 dolarů. Od té doby si znesvářené strany nemohou přijít na jméno a je velice těžké odhadovat, jak to bude vypadat v příštích dnech.

"Nemohu říct, jak se budou jednání dál vyvíjet, ale nemyslím si, že Ukrajina může přistoupit na to, aby nakupovala zemní plyn za 450 dolarů za tisíc kubíků," prohlásil podle agentury UNIAN ve středu předseda představenstva Naftogazu Oleg Dubina. A dodal, že v současné chvíli ve sporu mezi Ukrajinou a Ruskem není vítězů ani poražených.

 

Právě se děje

Další zprávy