Zůstanete bez plynu? Náhradu škody nečekejte

Petr Kučera Petr Kučera
8. 1. 2009 6:45
Firmy, které kvůli omezení dodávek přeruší výrobu, nemají nárok na ušlý zisk.
George Baciu, operátor společnosti Transgaz v Rumunsku, instaluje ceduli s nápisem "Stop" na plynovod, za ním je vidět tlakoměr, který ukazuje hodnotu O barů. Závod u města Isaccea, zhruba 300 km severně od Bukurešti.
George Baciu, operátor společnosti Transgaz v Rumunsku, instaluje ceduli s nápisem "Stop" na plynovod, za ním je vidět tlakoměr, který ukazuje hodnotu O barů. Závod u města Isaccea, zhruba 300 km severně od Bukurešti. | Foto: Reuters

Stav nouze

Stavem nouze nebo situací bezprostředně mu předcházející je stav, který vznikl v plynárenské soustavě nebo její části v důsledku:
a) živelních událostí
b) opatření státních orgánů za nouzového stavu, stavu ohrožení státu nebo válečného stavu
c) havárií na zařízeních pro výrobu, přepravu, distribuci a uskladňování plynu,
d) dlouhodobého nedostatku zdrojů plynu
e) teroristického činu,
f) ohrožení celistvosti plynárenské soustavy, její bezpečnosti a spolehlivosti.

Týká-li se stav nouze celého území státu, vyhlašuje jej provozovatel přepravní soustavy v hromadných sdělovacích prostředcích nebo jiným vhodným způsobem a písemně je oznamuje ministerstvu průmyslu a Správě státních hmotných rezerv. Všichni zákazníci jsou pak povinni podřídit se omezení spotřeby podle pokynů provozovatele přepravní nebo distribuční soustavy

Praha - Firmy a domácnosti, kterým distribuční společnost kvůli rusko-ukrajinskému sporu omezí nebo zcela přeruší dodávku plynu, nemají šanci na náhradu škody či ušlého zisku.

Před ukončením dodávek by totiž RWE Transgas vyhlásil stav nouze, který mu umožní zbavit se případné odpovědnosti. K vyloučení možných žalob postačí i situace, kdy se dodavatel snaží předcházet vzniku stavu nouze".

Na dotaz Aktuálně.cz to potvrdil mluvčí ministerstva obchodu a průmyslu Tomáš Bartovský.

Důvody pro vyhlášení takového stavu vyjmenovává energetický zákon. Jedním z nich je dlouhodobý nedostatek zdrojů plynu. Podle § 73 energetického zákona je právo na náhradu škody a ušlého zisku při vyhlášení stavu nouze nebo předcházení jeho vzniku vyloučeno".

Podrobnosti ohledně omezení dodávek pak obsahuje prováděcí vyhláška. Stanovuje, že při začátku stavu nouze dojde nejdříve k omezení nebo přerušení pro velké odběratele, tedy zákazníky s ročním odběrem nad 400 tisíc metrů krychlových ročně. Teprve poté přijde řada na ostatní zákazníky, tedy domácnosti nebo malé a střední podnikatele.

Při přerušení dodávky plynu konečným  zákazníkům musí distribuční společnost postupovat nediskriminačním způsobem," upozorňuje Bartovský. Přestože firmy ani lidé nemají nárok na náhradu škody (tedy ani například trvalého poškození zdraví kvůli nefunkčnímu topení), úplně bez kompenzace by nezůstali.

„Odběratel hradí jen takové množství plynu, které skutečně odebere. Pokud je dodávka omezena, hradí pouze naměřené množství," říká mluvčí Energetického regulačního úřadu Jarmila Lehnerová. Paušály za služby spojené s přepravou a distribucí by však pravděpodobně musel platit v plné měsíční výši.

RWE ale ujišťuje, že žádná krizová situace nenastane. "Nepočítáme s omezováním dodávek pro jednotlivé domácnosti," uklidňuje mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský.

Odběrové stupně:

První odběrový stupeň = běžná situace, tedy nekrácený odběr podle smluvně sjednaného odběru plynu.

Druhý odběrový stupeň = omezení spotřeby plynu podle požadavků příslušného dodavatele, a to až na úroveň, kdy dojde u všech zákazníků s ročním odběrem plynu nad 400 tisíc metrů krychlových odběru jen na úrovni bezpečnostního a technologického minima

Havarijní odběrový stupeň = přerušení dodávek pro všechny konečné zákazníky

Čtěte blogy na Aktuálně.cz:

Foto: Aktuálně.cz
Jan Beránek: Vyjdeme z plynové krize konečně poučení?
Foto: Aktuálně.cz
Václav Pačes: Jak vážná je energetická krize?

 

 

Právě se děje

Další zprávy