Válka o plyn možná bude mít vítěze. Jadernou energii

Martin Novák Martin Novák
8. 1. 2009 15:20
Evropa hledá cesty, jak omezit závislost na Rusku i plynu
Bulharka demonstruje před ukrajinskou ambasádou v Sofii: Nápis jasně říká, koho má za viníka zastavených kohoutků od plynu.
Bulharka demonstruje před ukrajinskou ambasádou v Sofii: Nápis jasně říká, koho má za viníka zastavených kohoutků od plynu. | Foto: Reuters

* Zbavit se závislosti na Rusku bude sotva možné * Jaderná Francie nemá tolik problémů jako mnozí jiní * Budoucnost elektráren na plyn je nyní pochybná *

Praha - Evropská unie už dlouho vyhlašuje, že se snaží snížit svoji energetickou závislost na Rusku.

Současné utažení kohoutků na plynovodech kvůli sporu mezi Ruskem a Ukrajinou znovu tuto otázku nastoluje.

Není však vyloučené, že vývoj půjde opačným směrem a závislost na Rusku, na jehož území se nachází čtvrtina celosvětových zásob plynu, se ještě zvětší.

Ve spolupráci s Německem a několika východoevropskými státy Rusko usiluje o stavbu dvou nových plynovodů, které by jeho pozici na energetickém trhu výrazně posílily.

(Text pokračuje pod grafikou)

Plánovaná trasa plynovodu Nord Stream

Plánovaná trasa plynovodu Baltským mořem.
Plánovaná trasa plynovodu Baltským mořem. | Foto: Nordstream.com

Plynovod Nord Stream má vést z Vyborgu v Rusku do německého přístavu Greifswald po dně Baltského moře. Společně s ruským Gazpromem do něj investují i němečtí giganti E.ON a BASF.

Nord Stream by měl být podle úterního vyjádření ruského premiéra Vladimira Putina a bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera (nyní pracovníka Gazpromu) zprovozněn v říjnu 2011.

Jeho jižní "bratříček" South Stream zase povede od Černého moře na Balkán a do Itálie. A přestože má konkurenta v projektu Nabucco, plánovaném bez ruské účasti, South Stream má momentálně větší šance.

Ruská vláda už dojednala souhlas s jeho stavbou v Srbsku, Rumunsku i Maďarsku.

Realisticky letos zhodnotila situaci evropská komisařka pro vnější vztahy a politiku sousedství Benita Ferrero-Waldnerová: "Rusko je a zůstane naším hlavním energetickým partnerem," prohlásila.

Někteří experti očekávají, že výsledkem současné krize a nejistoty může být jaderná energie. Že apokalyptické vize nevytopených a neosvětlených bytů či zastavení provozu řady továren v nynějších mrazech přesvědčí o výhodách jádra více Evropanů než dosud.

Foto: Reuters

Příkladem může být Francie. Nedostala se nyní do velkých problémů, protože bere z jádra více energie než ostatní evropské země a na plynu z Ruska je méně závislá.

Pro srovnání: Francie odebírá z Ruska 24 procent veškeré své spotřeby plynu, Německo 42 procent.

"To, co se nyní děje, je pro Evropu budíček. Rozvoj a šíření jádra je řešením," domnívá se Fatih Birol z Mezinárodní energetické agentury, sídlící v Paříži.

(Text pokračuje pod grafikou)

Trasy plynovodů v Evropě

Foto: Aktuálně.cz

Zhruba totéž si myslí i analytik Daniel Litvin z britského výzkumného ústavu Chatham House.

"Tato krize uspíší hledání jiných zdrojů energie, než je plyn. A zrodů odjinud než z Ruska," řekl agentuře Reuters.

Francie provozuje 59 jaderných elektráren a v Evropě patří k hlavním propagátorům jádra. Britská vláda loni schválila výstavbu nových atomových elektráren.

Analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka pro Aktuálně.cz uvedl, že jádro zažívá v Evropě renesanci tak jako tak a nedomnívá se, že zrovna kolaps v zásobování plynem z Ruska by měl její další šíření nějak mimořádně nastartovat.

Navíc podle něj jaderné palivo dodává do řady zemí včetně České republiky Rusko. "Spíše bych řekl, že budou utlumeny debaty o výstavbě elektráren na plyn," řekl Aktuálně.cz Procházka.

Stavět plynové elektrárny plánuje už delší dobu například společnost ČEZ.

Jan Rovenský z české pobočky organizace Greenpeace však nepovažuje úvahy o nahrazení plynu jádrem za šťastné.

"V České republice spotřebují téměř 50 % plynu přímo domácnosti, další skončí ve výtopnách a teplárnách. Velkou plynovou elektrárnu zatím nemáme ani jednu. Takže pokud bychom chtěli nahradit plyn elektřinou, znamená to, že budeme muset začít elektřinou topit. Energeticky je to samozřejmě nesmysl: zatímco při vytápění přímo plynem - nebo i jádrem, pokud budete mít reaktor ve sklepě - využijete až 100 procent energie obsažené v palivu, při vytápění elektřinou je to pod 30 procent," uvedl Rovenský ve vyjádření pro Aktuálně.cz. 

 

Právě se děje

Další zprávy