Aleppo – Když v syrském Aleppu zapadne slunce, zavládne nad městem naprostá tma. Elektřina nefunguje, obyvatelé nezapalují ani svíčky. Noční bombardování zasáhne vše, co je ze vzduchu viditelné.
Každou noc potmě napjatě čekají, zda bude jejich poslední. Kam asi ta svištící raketa dopadne? Nad hlavami prolétávají letadla, ozývají se dunivé rány.
Domy se po dopadu raket bortí. Z hluboké tmy a hustého prachu se snaží za pomoci záchranných týmů vyprostit těla svých sousedů.
Lidé žijící v Aleppu, jehož východní část obsadili protivládní povstalci, po pěti letech občanské války zažívají něco, co Západ už otevřeně nazývá válečnými zločiny.
Sedm chirurgů na čtvrt milionu lidí
Syrská armáda podporovaná Moskvou útočí na civilní cíle – domy i nemocnice. Dvě největší z nich byly zasaženy ve středu ráno krátce po půl čtvrté hodině.
Ranění jsou odváženi do středisek, která ještě stojí. Čekají na chodbách, na zemi, špinaví a od krve.
"Lékaři jsou vyčerpaní. Mnozí z nich pracují až do čtvrté nebo páté hodiny ranní a v devět pak znovu začínají. Také mají strach," řekl listu Washington Post chirurg Maher Saqqur. Žije v Kanadě a svým kolegům v Sýrii radí přes Skype ze své kliniky.
Podle šéfa syrské mise humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) Carlosa Francisca zbývá na 250 000 obyvatel jen sedm chirurgů. Světová zdravotnická organizace (WHO) hovoří o celkem 35 lékařích, kteří jsou v někdejší obchodní metropoli Sýrie k dispozici.
Dříve byli vážně zranění pacienti odvezeni rovnou do Turecka, dnes jsou ošetřováni v provizorních podmínkách. Ti, jejichž zranění jsou příliš vážná, jsou ponecháni na smrt.
Pacienty s vážným poraněním hlavy nebo chybějícími končetinami nemohou zachránit. V neděli podle informací Washington Post zemřelo pět dětí, protože lékaři neměli dostatečné vybavení.
VIDEO: Drone footage shows the scale of destruction caused by air strikes in Aleppo, #Syria. - @Reuters pic.twitter.com/zOcAdfbMEQ
— Conflict News (@Conflicts) September 27, 2016
Stovky dětí prožívají nepopsatelné utrpení
Boje vyhnaly ze Sýrie už přes milion lidí. Samotné Aleppo bylo ve své době třímilionové město. Teď z něj ale není úniku. Vládní armáda ho obklíčila a po ztroskotání mírové dohody na něj od minulého týdne intenzivně útočí.
Zbylí obyvatelé města hladoví. Podle informací organizace Save the Children jsou 35 až 40 procent z nich děti. Od pátku v Aleppu zemřelo podle UNICEF 96 dětí.
"Děti v Aleppu uvázly v oživlé noční můře," cituje televizní stanice BBC zástupce ředitele organizace Justina Forsytha. "Neexistují slova, která by dokázala popsat utrpení, které prožívají."
Aleppo, jedna z bašt protivládních povstalců, je v obležení již od července. Mezinárodní organizace žádají, aby byl vytvořen bezpečnostní koridor pro evakuaci zraněných.
Protivládní síly prohlašují, že několik posledních dní prožili jeho obyvatelé nejintenzivnější bombardování. "Už nevíme, jak to máme říci: tohle musí skončit," apelují Lékaři bez hranic.
Na kritiku Ruska a jeho pomoci Asadovu režimu reaguje Kreml podrážděně. Na navrhované sedmidenní příměří nechce Moskva přistoupit. Místo toho navrhl ministr zahraničí Sergej Rjabkov v Aleppu dvoudenní klid zbraní.