Tisíce lidí v Evropě i Asii protestovaly proti rasismu. Přidali se i Češi

Foto: "Nemůžu dýchat." Světové metropole protestují proti rasismu a násilí v USA
V sobotu se v několika městech po celé Austrálii přidaly k protestům proti rasismu a násilí desítky tisíc lidí. V Brisbane se sešlo více než 10 tisíc lidí.
Takto to vypadalo pro změnu v australské metropoli Canberra.
Protesty, které se ve Spojených státech konají už více než týden, vznikly jako odpověď na brutální policejní zásah proti 46letému Afroameričanovi Georgi Floydovi z Minneapolisu. Ten zemřel poté, co mu na krku osm minut klečel policista.
Australský novinář Angus Watson americké televizní stanici CNN řekl, že i v Austrálii je spousta problémů s rasismem. Zobrazit 29 fotografií
Foto: Reuters
ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 6. 2020 21:01
Tisíce lidí se sešly ve velkých evropských a asijských městech na demonstracích proti rasismu a policejnímu násilí. Lidé v Londýně, Manchesteru, Berlíně či Hamburku uctili památku Afroameričana George Floyda, kterého na konci května při zatýkání v USA udusil bělošský policista. Protestovalo se také v Praze na Staroměstském náměstí.

Shromáždění v Paříži úřady sice kvůli koronavirové infekci zakázaly, přesto se v centru metropole demonstranti sešli. V Londýně se navzdory deštivému počasí shromáždily na demonstraci proti rasismu tisíce lidí. Na náměstí u Westminsterského paláce, kde sídlí britský parlament, si demonstranti na znamení protestu klekali na koleno. Skandovali rovněž Floydovo jméno. Část demonstrantů se nedaleko sídla britského premiéra v Downing Street krátce střetla s jezdeckou policií.

V centru britské metropole se lidé sešli navzdory výzvě úřadů, aby kvůli šíření koronaviru zůstali doma. V Anglii je nyní povoleno scházet se jen ve skupinách do šesti osob a to za předpokladu, že budou lidé dodržovat dvoumetrové rozestupy. Vzhledem k počtu účastníků protestu na Parlamentním náměstí nebylo rozestupy možné dodržovat, uvedla agentura AP.

Kromě Londýna se tisíce lidí sešly na demonstracích také v Manchesteru, Cardiffu či Leicesteru. V neděli by se měla uskutečnit další demonstrace před londýnským velvyslanectvím USA.

Tiché demonstrace v Německu

Pod názvem Silent Demos (Tiché demonstrace) se protesty konaly také v řadě německých měst. Lidé na ně často přicházeli v černém oblečení.

Organizátoři demonstrace na Alexandrově náměstí v Berlíně nahlásili 1500 účastníků, místní policie ale odhadla účast na 10 tisíc lidí. Policie protestující podle agentury DPA vyzývala, aby dodržovali rozestupy a zaplnili i ulice, které k náměstí vedou.

V centru Frankfurtu nad Mohanem se shromáždilo osm tisíc lidí. Podle policie dodržovali hygienická pravidla a měli na obličejích roušky.

Zhruba 14 tisíc lidí napočítali policisté na demonstraci v Hamburku. Kvůli opatření spojeným se šíření koronaviru přitom byla povolená účast jen 525 lidí. Po pokojné demonstraci se skupina protestujících střetla s policií. Dva strážníky zranila zábavní pyrotechnika. Policisté následně použili vodní děla.

"Pravidla pro rozestupy se nedodržují"

Největší byla podle policie demonstrace v Mnichově, kde policisté účast odhadli na 25 tisíc lidí. Radnice přitom povolila demonstraci pod podmínkou, že dorazí jen 200 osob. "Pravidla pro rozestupy se nedodržují," řekl DPA mluvčí mnichovské policie.

V Paříži policie už v pátek zakázala dvě demonstrace, které se měly konat před americkým velvyslanectvím, a v sobotu zakázala i třetí. Za důvod označila nebezpečí šíření koronaviru. Přesto na náměstí Svornosti, v jehož blízkosti sídlí ambasáda USA, přišlo zhruba 2500 lidí. Další stovky lidí se sešly na Martových polích u Eiffelovy věže. 

Protestovali nejen proti smrti George Floyda, ale i Adamy Traorého, který v roce 2016 ve Francii zemřel ve vazbě za ne zcela objasněných okolností. Demonstrovat proti rasismu a policejnímu násilí přišli lidé také v dalších francouzských městech, mimo jiné v Lyonu, Lille či Rennes.

Před americkým konzulátem několik stovek lidí protestovalo také v Neapoli. Podle agentury AP se v sobotu uskutečnily demonstrace i v dalších italských městech. Zhruba čtyři tisíce lidí protestovaly i v rakouském Innsbrucku.

"Bez spravedlnosti není mír"

Tři stovky lidí se shromáždily také na Staroměstském náměstí v Praze, aby vyjádřilo nesouhlas s rasismem a policejním násilí. V davu šly vidět transparent s anglickými nápisy "Barvu kůže není zločin" nebo "Bez spravedlnosti není mír".

Mezi řečníky byli Američané dlouhodobě žijící v Praze, kteří zdůraznili, že v českém hlavním městě se s projevy rasismu nesetkávají. Účastníci akce poklekli rovněž na dlažbu a předčítali jména obětí údajné policejní brutality.

Původní demonstrace s pochodem k americké ambasádě sice byla nakonec zrušena, ale spontánně vznikla jiná, která se následně spojila s akcí na podporu Hnutí Black Lives Matter. Později se část účastníků rozhodla jít po naplánované trase přes Karlův most a Malostranské náměstí k ambasádě USA. Podle policie si organizátoři ve zkráceném řízení zajistili povolení, konání protestu je tedy v pořádku.

K ambasádě dorazili demonstranti za doprovodu policie a antikonfliktního týmu zhruba v šest večer. Před vrata ambasády pokládali své transparenty a skandovali Floydovo jméno. Od vchodu do budovy je oddělili policisté. Celá akce se zatím obešla bez zásahu. Menší rozruch vyvolala odpoledne pouze zelená dýmovnice uprostřed Staroměstského náměstí.

VIDEO: Češka popisuje situaci v Minneapolisu.

Některé ulice se proměnily v bojovou zónu, většina lidí ale protestuje klidně, líčí Renata Tichá z Minneapolisu, kde zemřel černoch George Floyd. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy