Desetitisíce Katalánců vyrazily do ulic kvůli uvěznění lídrů. Jsou to rukojmí Španělska, zaznělo

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 10. 2017 0:27
V Barceloně a dalších městech Katalánska se v úterý večer uskutečnily demonstrace na podporu zatčených separatistických lídrů. Největší pochod byl svolán v centru Barcelony.
Demonstrace v Barceloně proti zatčení dvou katalánských lídrů.
Demonstrace v Barceloně proti zatčení dvou katalánských lídrů. | Foto: Reuters

Barcelona - Desetitisíce Katalánců vyrazily v úterý večer do ulic Barcelony a dalších měst španělského autonomního regionu, aby protestovaly proti zatčení dvou separatistických lídrů. Dvojici, která se ocitla ve vazbě kvůli obvinění z organizování protestů předcházejících referendu o katalánské nezávislosti, označil katalánský premiér Carles Puigdemont za politické vězně, což Madrid odmítl.

Na poklidnou demonstraci dorazili i zástupci katalánské samosprávy a barcelonské radnice, uvedl list La Vanguardia.

"Všichni jsme Jordi"

Největší z pochodů začal po 20:00 SELČ v centru Barcelony, kde se několikatisícový zástup lidí se svíčkami v rukou vydal k sídlům organizací, jejichž vůdci byli na žádost španělské prokuratury v pondělí soudem posláni do vazby.

Organizátoři zamýšleli uspořádat zcela tichý průvod, z davu se však podle médií ozývaly pokřiky "Nejsme všichni, chybí tu vězni" či "Všichni jsme Jordi".

Dva muži tohoto křestního jména, Jordi Sánchez z Katalánského národního shromáždění (ANC) a Jordi Cuixart z organizace Òmnium Cultural, jsou ve vazbě kvůli organizování protestů z 20. září. Ty svolali šéfové těchto organizací poté, co španělská policie provedla kvůli plánovanému referendu razii na úřadech katalánské vlády a zadržela skupinu katalánských úředníků.

"Sánchez a Cuixart jsou čestní lidé, kterým záleží na této zemi, a kvůli tomu jsou vězni a rukojmími Španělského království," řekl během večerní demonstrace místopředseda ANC Agustí Alcoberro, který obvinil španělský soud z poplatnosti politické moci.

Demonstranti se poklidně rozešli po 22:00 SELČ. Přibližně 5000 lidí se k protestům sešlo i ve městech Girona či Tarragona, i tam se akce obešly bez problémů.

Madrid považuje referendum z 1. října za nelegální a snažil se mu proto zabránit soudně i silou. Označení Sáncheze a Cuixarta za politické vězně odmítl zástupce španělské vlády v Katalánsku Enric Millo.

"Soudkyně se rozhodla poslat do vězení dvě osoby za vzpouru, ne za jejich ideály," prohlásil Millo ve španělském rozhlase.

Katalánští stoupenci nezávislosti na Španělsku se nehodlají s uvalením vazby smířit a chystají se protestovat dále - organizátoři úterních protestů již ohlásili velkou demonstraci na sobotu.

Premiér: Mimořádná nejistota ohrožuje blahobyt

Vláda mezitím kvůli nejistotě kolem budoucnosti Katalánska zhoršila odhad růstu španělské ekonomiky pro příští rok.

V nové prognóze předpokládá, že hrubý domácí produkt Španělska se napřesrok zvýší pouze o 2,3 procenta namísto dříve očekávaného růstu v rozsahu 2,6 procenta. Vyplývá to podle agentury DPA z nového rozpočtového plánu ministerstva hospodářství předloženého Evropské komisi.

Ministerstvo zhoršení výhledu zdůvodňuje "mírným útlumem domácí poptávky, který pramení z negativních dopadů nejistoty spojené se současnou politickou situací v Katalánsku".

Státní tajemnice ministerstva Irene Garridová navíc upozornila, že pokračování krize či vyhlášení nezávislosti Katalánska by mělo ještě výraznější ekonomické dopady.

Španělský premiér Mariano Rajoy v pondělním dopise varoval katalánského premiéra Carlese Puigdemonta, že "mimořádná hospodářská nejistota" ohrožuje blahobyt obyvatelstva. Upozornil, že v případě pokračování této nejistoty by se Katalánsko mohlo dostat do hospodářské recese. Tento region se přitom na celkovém ekonomickém výkonu Španělska podílí zhruba pětinou, napsala agentura DPA.

 

Právě se děje

Další zprávy