Barcelona - Desetitisíce Katalánců vyrazily v úterý večer do ulic Barcelony a dalších měst španělského autonomního regionu, aby protestovaly proti zatčení dvou separatistických lídrů. Dvojici, která se ocitla ve vazbě kvůli obvinění z organizování protestů předcházejících referendu o katalánské nezávislosti, označil katalánský premiér Carles Puigdemont za politické vězně, což Madrid odmítl.
Na poklidnou demonstraci dorazili i zástupci katalánské samosprávy a barcelonské radnice, uvedl list La Vanguardia.
"Všichni jsme Jordi"
Největší z pochodů začal po 20:00 SELČ v centru Barcelony, kde se několikatisícový zástup lidí se svíčkami v rukou vydal k sídlům organizací, jejichž vůdci byli na žádost španělské prokuratury v pondělí soudem posláni do vazby.
Organizátoři zamýšleli uspořádat zcela tichý průvod, z davu se však podle médií ozývaly pokřiky "Nejsme všichni, chybí tu vězni" či "Všichni jsme Jordi".
Dva muži tohoto křestního jména, Jordi Sánchez z Katalánského národního shromáždění (ANC) a Jordi Cuixart z organizace Òmnium Cultural, jsou ve vazbě kvůli organizování protestů z 20. září. Ty svolali šéfové těchto organizací poté, co španělská policie provedla kvůli plánovanému referendu razii na úřadech katalánské vlády a zadržela skupinu katalánských úředníků.
"Sánchez a Cuixart jsou čestní lidé, kterým záleží na této zemi, a kvůli tomu jsou vězni a rukojmími Španělského království," řekl během večerní demonstrace místopředseda ANC Agustí Alcoberro, který obvinil španělský soud z poplatnosti politické moci.
Demonstranti se poklidně rozešli po 22:00 SELČ. Přibližně 5000 lidí se k protestům sešlo i ve městech Girona či Tarragona, i tam se akce obešly bez problémů.
Madrid považuje referendum z 1. října za nelegální a snažil se mu proto zabránit soudně i silou. Označení Sáncheze a Cuixarta za politické vězně odmítl zástupce španělské vlády v Katalánsku Enric Millo.
"Soudkyně se rozhodla poslat do vězení dvě osoby za vzpouru, ne za jejich ideály," prohlásil Millo ve španělském rozhlase.
Katalánští stoupenci nezávislosti na Španělsku se nehodlají s uvalením vazby smířit a chystají se protestovat dále - organizátoři úterních protestů již ohlásili velkou demonstraci na sobotu.
Premiér: Mimořádná nejistota ohrožuje blahobyt
Vláda mezitím kvůli nejistotě kolem budoucnosti Katalánska zhoršila odhad růstu španělské ekonomiky pro příští rok.
V nové prognóze předpokládá, že hrubý domácí produkt Španělska se napřesrok zvýší pouze o 2,3 procenta namísto dříve očekávaného růstu v rozsahu 2,6 procenta. Vyplývá to podle agentury DPA z nového rozpočtového plánu ministerstva hospodářství předloženého Evropské komisi.
Ministerstvo zhoršení výhledu zdůvodňuje "mírným útlumem domácí poptávky, který pramení z negativních dopadů nejistoty spojené se současnou politickou situací v Katalánsku".
Státní tajemnice ministerstva Irene Garridová navíc upozornila, že pokračování krize či vyhlášení nezávislosti Katalánska by mělo ještě výraznější ekonomické dopady.
Španělský premiér Mariano Rajoy v pondělním dopise varoval katalánského premiéra Carlese Puigdemonta, že "mimořádná hospodářská nejistota" ohrožuje blahobyt obyvatelstva. Upozornil, že v případě pokračování této nejistoty by se Katalánsko mohlo dostat do hospodářské recese. Tento region se přitom na celkovém ekonomickém výkonu Španělska podílí zhruba pětinou, napsala agentura DPA.