Katalánci vyhlásili odtržení, Madrid hned vrátil úder. Kdo je kdo ve španělské krizi?

Simona Fendrychová Zahraničí Simona Fendrychová, Zahraničí
Aktualizováno 27. 10. 2017 21:20
Katalánský parlament v pátek jednostranně schválil nezávislost regionu. V čele separatistického "tažení" stojí katalánský lídr Carles Puigdemont. Ten chce Katalánsko odtrhnout za každou cenu, i když vyhlášení nezávislosti odporuje ústavě. Reakce přišla rychle - španělský premiér Mariano Rajoy oznámil rozhodnutí odvolat regionální vládu v Katalánsku a rozpustit tamější parlament. Senát dal vzápětí Rajoyově vládě zelenou pro omezení katalánské autonomie. Podívejte se, kdo ze španělských politiků a známých osobností podporuje samostatné Katalánsko a kdo stojí proti.
Foto: Reuters

Carles Puigdemont

Nejvýraznější tváří katalánského hnutí za nezávislosti je předseda katalánské regionální vlády.

Dnes 54letý politik snil o nezávislosti Katalánska už od mládí, kdy pracoval pro katalánské deníky jako novinář. Když se Carles Puigdemont loni ujímal funkce, místo obvyklé přísahy věrnosti španělskému králi slíbil raději loajalitu katalánskému lidu.

Stál za referendem o nezávislosti, které se i přes policejní zásahy konalo 1. října. Pak chtěl jednat s Madridem o vyhlášení samostatnosti. Rajoyovi například nabídl dvouměsíční lhůtu pro jednání.

Dlouho nebylo jasné, jaký další krok podnikne.

Ve čtvrtek odmítl vyhlásit předčasné volby. Vyhlášení voleb bylo přitom jednou z podmínek Madridu, aby nedošlo k aktivaci článku 155, který by regionu sebral autonomii. 

Poslanci katalánského parlamentu pak v pátek schválili rezoluci o nezávislosti, kterou navrhla vládní koalice v čele s Puigdemontem. 

Reakce španělské vlády přišla v pátek večer - odvolání regionální vlády v Katalánsku a rozpuštění tamějšího parlamentu. Senát dal vzápětí Rajoyově vládě zelenou pro omezení katalánské autonomie.

 

Právě se děje

Další zprávy