Katalánci vyhlásili odtržení, Madrid hned vrátil úder. Kdo je kdo ve španělské krizi?

Simona Fendrychová Zahraničí Simona Fendrychová, Zahraničí
Aktualizováno 27. 10. 2017 21:20
Katalánský parlament v pátek jednostranně schválil nezávislost regionu. V čele separatistického "tažení" stojí katalánský lídr Carles Puigdemont. Ten chce Katalánsko odtrhnout za každou cenu, i když vyhlášení nezávislosti odporuje ústavě. Reakce přišla rychle - španělský premiér Mariano Rajoy oznámil rozhodnutí odvolat regionální vládu v Katalánsku a rozpustit tamější parlament. Senát dal vzápětí Rajoyově vládě zelenou pro omezení katalánské autonomie. Podívejte se, kdo ze španělských politiků a známých osobností podporuje samostatné Katalánsko a kdo stojí proti.
Foto: Reuters

Carles Puigdemont

Nejvýraznější tváří katalánského hnutí za nezávislosti je předseda katalánské regionální vlády.

Dnes 54letý politik snil o nezávislosti Katalánska už od mládí, kdy pracoval pro katalánské deníky jako novinář. Když se Carles Puigdemont loni ujímal funkce, místo obvyklé přísahy věrnosti španělskému králi slíbil raději loajalitu katalánskému lidu.

Stál za referendem o nezávislosti, které se i přes policejní zásahy konalo 1. října. Pak chtěl jednat s Madridem o vyhlášení samostatnosti. Rajoyovi například nabídl dvouměsíční lhůtu pro jednání.

Dlouho nebylo jasné, jaký další krok podnikne.

Ve čtvrtek odmítl vyhlásit předčasné volby. Vyhlášení voleb bylo přitom jednou z podmínek Madridu, aby nedošlo k aktivaci článku 155, který by regionu sebral autonomii. 

Poslanci katalánského parlamentu pak v pátek schválili rezoluci o nezávislosti, kterou navrhla vládní koalice v čele s Puigdemontem. 

Reakce španělské vlády přišla v pátek večer - odvolání regionální vlády v Katalánsku a rozpuštění tamějšího parlamentu. Senát dal vzápětí Rajoyově vládě zelenou pro omezení katalánské autonomie.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 56 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy