Washington/Boston - Ne sedm, ale jen dvě nálože položil zatím neznámý útočník do odpadkových košů v cílové rovince 117. maratonu v Bostonu. A ty také vybuchly.
Na tiskové konferenci policie a bostonských úřadů to uvedl guvernér amerického státu Massachussetts Deval Patrick.
V důsledku explozí zemřeli tři lidé a 176 osob bylo zraněno, z toho 17 lidí je v kritickém stavu a stav dalších 25 osob je vážný.
Americký prezident Barack Obama se ve čtvrtek chystá do Bostonu, kde se zúčastní mše za oběti teroristického útoku.
Podařilo se už identifikovat dvě ze tří obětí. "Druhou zabitou je devětadvacetiletá Krystle Campbellová," sdělil starosta města Medfordu ve státě Massachusetts, kde mladá žena vyrostla. První identifikovanou obětí byl osmiletý Martin Richard.
Totožnost zabité mladé ženy potvrdil starosta Michael McGlynn spolu s otcem oběti, Williamem Campbellem.
Campbellová pracovala jako provozní v restauraci. Na maraton se šla podívat se svým přítelem, který chtěl vyfotografovat svého kamaráda při proběhnutí cílem.
Maratonu se zúčastnilo na 27 tisíc lidí a dalších půl milionu běhu přihlíželo. Nikdo z 13 českých běžců, kteří se maratonu účastnili, nebyl podle českých diplomatů při explozích poblíž cíle závodu zraněn.
"Na vyšetřování se podílí přes tisíc policistů z různých amerických bezpečnostních složek a úřady doposud obdržely asi dva tisíce tipů od veřejnosti, z nichž většinu již prověřili," řekl zvláštní agent Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Richard DesLauriers. Vyšetřovatelé nicméně stále označují motiv a informace o podezřelých za otevřenou otázku.
Podezřelé balíčky, o nichž informovala média, nebyly bomby. Dezinformace zřejmě vznikla na základě policejních hlášení o nálezech podezřelých balíků v prohledávaných odpadkových koších jinde v Bostonu a okolí.
Při atentátu byly použity dle všeho spíše slabší amatérsky vyrobené nálože, které byly umístěny blíže u země. Tvořily je tlakové hrnce obsahující velké množství kuličkových ložisek, která měla zasáhnout co nejvíce lidí.
Vyplývá z povahy zranění postižených osob, jak o nich referují americké zdravotnické zdroje, ale také očití svědci a vyšetřovatelé.
Nejmenovaný zdroj seznámený s vývojem vyšetřování řekl agentuře AP, že šlo o šestilitrové tlakové hrnce, které byly ukryty v černých pytlích. Výbušniny byly položené na zemi a obsahovaly kovové střepiny, hřebíky a kuličková ložiska.
Incident vyšetřují tři desítky policejních odborníků na trhaviny, kteří už předtím dospěli k závěru, že nešlo o silné trhaviny armádního typu, které se jen těžko shánějí.
Vyšetřovatelé mají některé z částí bomb k dispozici, ale zatím ještě nevědí, jaká byla použita roznětka.
Policie nicméně žádá obyvatele a návštěvníky Bostonu, kteří pořizovali v době atentátu snímky a videozáznamy v cílovém prostoru maratonského běhu, aby jí záběry z kamer, fotoaparátů a smartphonů poskytli.
Doufá, že si všimne detailů, které ji dovedou k pachatelům.
Vyšetřovatelé už prověřují nejrůznější tipy, žádná osoba ale zatím nebyla vzata do vazby.
"Žádáme obyvatele o informace," řekl Deslauriers doslova.
Na zítřek zve Boston věřící všech vyznání, aby se zúčastnili společné modlitby.
Obyvatelé města se mají připravit mimo jiné na to, že všude v ulicích bude mnohem víc policistů.
Lidé Bostonu nyní žijí ve strachu a ptají se, kdo a proč to udělal, co to bude znamenat pro budoucnost. Stejné otázky se honí v hlavě i Renatě Duttonové, Češce žijící již dvacet let v USA. Boston bylo přitom místo, kde jste se mohli cítit bezpečně, uvádí.
Boston se však během jednoho dne začal podle ní připomínat válečnou zónu. Bezprostředně po explozích bylo kvůli možnému riziku dalších výbuchů evakuováno několik budov včetně školy a hotelu.
V oblasti nad místem explozí vyhlásil úřad regulující dopravní lety dočasný zákaz letů.Kvůli explozím zrušila bostonská radnice některé plánované zábavní či sportovní podniky.
Neuskutečnilo se například utkání severoamerické NHL mezi týmy Boston Bruins a Ottawa Senators, svůj koncert zrušil bostonský symfonický orchestr.
"Všude jsou vojáci, policisté a lidé od FBI. Ve stanici Copley Square, která leží blízko místa výbuchů, nestaví metro. Muži zákona lidem kontrolují tašky, do vyšetřování jsou zapojeni i policejní psi," řekla Duttonová.
Útoky byly podle ní dobře naplánované a souvisely se svátkem vlastenců, jehož oslav se účastnilo hodně lidí.
Jako zázrakem se neštěstí vyhnulo i Slovence Ester Mlchové, která se letos výjimečně nezúčastnila běžeckého maratonu.
"Běžci tvrdí, že je to neodradí a že maraton poběží i příští rok. Lidé jsou ale celkově opatrnější a doufají, že vyšetřovatelé najdou toho člověka či tu skupinu osob, která je za tuto tragédii zodpovědná," dodala Slovenka.
Podle Richarda Deslaurierse, zástupce federální policie FBI, která vyšetřování teroristického útoku převzala, není město dle všeho vystaveno dalším hrozbám.
Deslauriers odmítl komentovat, zda byly v souvislosti s atentátem zadrženy nějaké osoby. Bostonský policejní představitel Ed Davis ale podle místní televizní stanice ITV řekl, že nikdo zadržen zatím nebyl.
Prezident Barack Obama v úterý nařídil spustit státní vlajky na půl žerdi na všech veřejných úřadech, včetně Bílého domu, ale také amerických zastupitelských úřadů v zahraničí a rovněž válečných lodí nebo vojenských základen ve světě.
Nařízení platí do sobotního večera.