Těla nalezená v Mexiku pohřešovaným studentům nepatří

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
15. 10. 2014 12:44
Vzorky DNA osmadvaceti těl z odhaleného hromadného hrobu se s těmi patřícími nezvěstným neshodují.
Příbuzní pohřešovaných mexických studentů.
Příbuzní pohřešovaných mexických studentů. | Foto: Reuters

Mexiko - Experti nenašli u 28 vyzdvižených těl z několika hromadných hrobů v Mexiku žádnou stopu DNA některého ze 43 studentů, kteří se pohřešují od nedávných násilných střetů s policií v jihomexickém státě Guerrero.

Oznámilo to v úterý večer místního času (středa ráno SELČ) mexické ministerstvo spravedlnosti.

Úřad zároveň dodal, že bylo zatčeno dalších 14 policistů. Čelí obvinění, že zmizelé studenty předali tamnímu zločineckému gangu. V souvislosti s násilnostmi ve městě Iguala bylo již dříve zatčeno 34 lidí, včetně 26 příslušníků igualské policie.

Vazby na starostu

Studenti jsou pohřešovaní od 26. září, kdy při policejním potlačování demonstrací zemřelo šest osob a 25 bylo zraněno.

Podle prokuratury policisté nyní pohřešované studenty odvezli pryč a zřejmě je předali místnímu drogovému gangu, jenž je očividně spojený s rodinou igualského starosty Josého Luise Abarky. Ten je nyní na útěku.

Tragédie podle médií ukazuje na propojení organizovaného zločinu s policií a lokální politikou. V Mexiku od roku 2006 zemřelo násilnou smrtí přes 80 000 lidí a dalších 20 000 se pohřešuje.

Právě stát Guerrero, kde leží i známé přímořské letovisko Acapulco, patří k oblastem, které jsou nejhůře postiženy vlnou násilí spojeného s obchodem s drogami, únosy a vydíráním.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy