Těla nalezená v Mexiku pohřešovaným studentům nepatří

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
15. 10. 2014 12:44
Vzorky DNA osmadvaceti těl z odhaleného hromadného hrobu se s těmi patřícími nezvěstným neshodují.
Příbuzní pohřešovaných mexických studentů.
Příbuzní pohřešovaných mexických studentů. | Foto: Reuters

Mexiko - Experti nenašli u 28 vyzdvižených těl z několika hromadných hrobů v Mexiku žádnou stopu DNA některého ze 43 studentů, kteří se pohřešují od nedávných násilných střetů s policií v jihomexickém státě Guerrero.

Oznámilo to v úterý večer místního času (středa ráno SELČ) mexické ministerstvo spravedlnosti.

Úřad zároveň dodal, že bylo zatčeno dalších 14 policistů. Čelí obvinění, že zmizelé studenty předali tamnímu zločineckému gangu. V souvislosti s násilnostmi ve městě Iguala bylo již dříve zatčeno 34 lidí, včetně 26 příslušníků igualské policie.

Vazby na starostu

Studenti jsou pohřešovaní od 26. září, kdy při policejním potlačování demonstrací zemřelo šest osob a 25 bylo zraněno.

Podle prokuratury policisté nyní pohřešované studenty odvezli pryč a zřejmě je předali místnímu drogovému gangu, jenž je očividně spojený s rodinou igualského starosty Josého Luise Abarky. Ten je nyní na útěku.

Tragédie podle médií ukazuje na propojení organizovaného zločinu s policií a lokální politikou. V Mexiku od roku 2006 zemřelo násilnou smrtí přes 80 000 lidí a dalších 20 000 se pohřešuje.

Právě stát Guerrero, kde leží i známé přímořské letovisko Acapulco, patří k oblastem, které jsou nejhůře postiženy vlnou násilí spojeného s obchodem s drogami, únosy a vydíráním.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy