V Mexiku dopadli šéfa obávaného drogového kartelu Carilla

ČTK ČTK
10. 10. 2014 11:46
Carillo byl úhlavním nepřítelem jiného drogového mafiána Joaquína Guzmána, kterého se podařilo dopadnout letos v únoru.
Zatčení Vicenta Carilla.
Zatčení Vicenta Carilla. | Foto: Reuters

Mexiko - V Mexiku padl do rukou bezpečnostních sil bývalý vůdce kdysi obávaného drogového kartelu z města Ciudad Juárez Vicente Carillo.

Stalo se tak týden poté, co byl zadržen jiný nebezpečný drogový boss Héctor Beltrán Leyva, napsala agentura Reuters s odvoláním na vládní zdroje.

Vicente Carrillo vedl kartel Juárez dlouhou dobu. Platil za nelítostného nepřítele jiného krále narkotik Joaquína "Prcka" Guzmána, který byl nejhledanějším drogovým bossem na světě, než se ho podařilo letos v únoru chytit.

Válka v letech 2009-2011 mezi jejich zločineckými skupinami v Ciudad Juárezu, které leží na samém severu Mexika u hranic Spojených států, rozpoutala krvavá jatka.

Carilla zadrželi ve městě Torreon, upřesnil zdroj agentury Reuters. USA na jeho dopadení vypsaly odměnu pět milionů dolarů (téměř 110 milionů korun), zatímco mexická vláda za jeho hlavu nabídla 30 milionů pesos (48 milionů korun).

Vicente Carillo převzal juárezský kartel v roce 1997 po svém bratrovi Amadovi, který zemřel během plastické operace. K ukrývání zásilek kokainu pocházejícího z Kolumbie využíval síť dobytkářských farem v severomexickém státě Chihuahua.

Minulý týden ve středu chytila speciální jednotka mexické armády v restauraci města San Miguel de Allende šéfa jiného rodinného zločineckého gangu Héctora Beltrána Leyvu. Také jeho klan vedl krvavý konflikt s "Prckem" Guzmánem, který dříve býval spojencem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před více než měsícem násilím převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům. Na řadě míst proti demonstrantům zasáhly bezpečnostní síly.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie použila slzný plyn a zábleskové granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, policisté rozháněli demonstraci střelbou. Podle tvrzení sedmi svědků při tom použili ostré náboje. Zatím nejsou zprávy, že by tam byli mrtví či zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy