Rozhněvaní studenti na jihu Mexika zapálili úřad vlády

ČTK ČTK
14. 10. 2014 18:44
Mexické bezpečnostní síly oznámily, že zabily šéfa kartelu, který byl zapleten do případu zmizení čtyřiceti studentů. V oblasti objevili několik masových hrobů.
Studenti požadují prošetření záhadných zmizení svých kolegů.
Studenti požadují prošetření záhadných zmizení svých kolegů. | Foto: Reuters

Mexiko - Dav rozzlobených studentů, který se dožadoval objasnění osudu více než čtyřiceti pohřešovaných kolegů, zapálil sídlo regionální vlády v jihomexickém státě Guerrero. Mexické bezpečnostní síly později oznámily, že zabily šéfa kartelu, který byl do případu zmizení studentů zapleten.

Rozhněvaní demonstrující v pondělí vtrhli ve správní metropoli Chilpancingo do vládní budovy a několik kanceláří podpálili. Mexické úřady po incidentu povolaly do ulic Chilpancinga jednotky pořádkové policie. Demonstranti se dožadovali objasnění osudu 43 studentů, kteří zmizeli před dvěma týdny po násilných střetech s policií.

Během úterní operace v jihomexickém státě Morelos byl zabit Benjamín Mondragón Pereda, šéf kartelu Guerreros Unidos, kterému je přičítána spoluodpovědnost za útoky na studenty.

Kdo leží v masových hrobech?

Mezitím bylo v oblasti nalezeno několik masových hrobů. Prozatím se ale nepodařilo zjistit, zda těla patří pohřešovaným studentům, úřady čekají na výsledek testů DNA. Škola, kde mladí lidé studovali, je spojována s levicovým aktivismem, není ale jasné, zda se studenti stali terčem útoků pro své politické názory. Objevilo se také podezření, že podíl na zmizení posluchačů vysoké školy má městská policie, která spolupracovala s drogovým gangem.

Tragédie podle médií ukazuje na propojení organizovaného zločinu s policií a lokální politikou. V Mexiku od roku 2006 zemřelo násilnou smrtí přes 80 tisíc lidí a dalších 20 tisíc se pohřešuje. Právě stát Guerrero, kde leží i známé přímořské letovisko Acapulco, patří k oblastem, které jsou nejhůře postiženy vlnou násilí spojeného s obchodem s drogami, únosy a vydíráním.

 

Právě se děje

Další zprávy