Od naší zpravodajky na Tchaj-wanu - Spolupráce mezi Českem a ostrovem v jihovýchodní Asii začala už loni na podzim, kdy vládní zástupci podepsali memorandum o spolupráci na obnově Ukrajiny. Projednání konkrétních kroků přišlo na řadu v polovině března, kdy Tchaj-wan navštívil vládní zmocněnec pro obnovu Ukrajiny Tomáš Kopečný.
Způsob, jakým česká strana humanitární pomoc pro napadenou zemi organizuje, se výrazně neliší od toho, jak shání statisíců kusů dělostřelecké munice. "Česko má expertizu a projekty, které dělá v malém. S partnery je ale rozšiřujeme," vysvětluje Kopečný v Tchaj-peji pro Aktuálně.cz. "Odpovídá to celkové strategii, kterou máme, a to ukázat směr a dělat pilotní projekty, které pak nabízíme partnerům, kteří se v ukrajinském prostředí příliš neorientují. Následně jim pomůžeme se zaváděním," líčí.
"Jsme zkrátka většinou ti první, kteří něco udělají, a ostatní státy, které na to mají finance, ale nikoliv know-how, se k nám přidají," doplňuje.
Ze stejného důvodu oslovil Tchaj-wan i českou vládu, která po konzultacích s ukrajinskou stranou ví, jaká konkrétní pomoc je aktuálně nejvíc potřeba. Společně se země zaměří na tři sektory spolupráce - zajistí čističky vody, generátory elektrické energie a tepla a investují do zdravotnictví.
Česko-tchajwanská spolupráce by podle Kopečného mohla v příštím roce pomoci pár stovkám tisícům lidí v Dněpropetrovské a Charkovské oblasti. Ty dříve ruská armáda výrazně poškodila. Konkrétně iniciativa zajistí základní péči přibližně 30 tisícům pacientům osmi nemocnic, kteří se budou moci léčit na jednotce intenzivní péče, gynekologii, pediatrii a chirurgii. Iniciativa pomůže i desítkám tisíc obyvatel, kteří se zničením Kachovské přehrady loni v červnu přišli o zdroj pitné vody.
Iniciativa, ze které těží i české firmy
Kromě Česka spolupracuje Tchaj-wan na humanitární pomoci i s Polskem nebo Litvou. Oddělení Evropských vztahů na tchajwanském ministerstvu zahraničí to pro Aktuálně.cz vysvětluje politickým nastavením zemí.
Vládní zmocněnec dodává, že roli hrála i ochota tuzemských firem, které se na zajištění humanitární pomoci podílejí, využít součástky z Tchaj-wanu. "Projekt pomáhá české ekonomice, tchajwanským firmám a výrazně i Ukrajincům. 'Odklikáváme' tak všechny kolonky toho, proč je životaschopný," hodnotí.
Možnost zapojení Tchaj-wanu do muniční iniciativy podle Kopečného nebylo tématem vyjednávání. Tchajwanské ministerstvo doplnilo, že v současnosti se ostrov zaměřuje hlavně na humanitární pomoc a na obnovu napadané země. Asijský ostrov poslal na Ukrajinu od začátku války předloni v únoru 27 tun zdravotnických potřeb a dalších 700 tun humanitární pomoci, uvádí místní zpravodajský server Focus Taiwan.
Česko-tchajwanské vztahy, jejichž vlády neudržují oficiální diplomatické vazby, se v posledních letech zlepšují. Dokazují to oboustranné cesty politických delegací, telefonát mezi prezidentem Petrem Pavlem a tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen nebo přítomnost českého think-tanku Evropské hodnoty na Tchaj-wanu. Jde o jediný evropský think-tank, který má na ostrově zastoupení. Minulý týden do Prahy také zavítala na svou první zahraniční návštěvu i zvolená viceprezidentka Tchaj-wanu Hsiao Bi-khim, která se funkce ujme v květnu.