Tataři blokují příjezd na anektovaný Krym, zastavují kamiony s potravinami

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
22. 9. 2015 13:55
Na Krymu se po loňské anexi Ruskem žije čím dál tím hůř, tvrdí krymští Tataři. Iniciovali proto blokádu hranice s Ukrajinou. Od nedělního zahájení protestní akce nepřejel přes přechody jediný nákladní automobil s potravinami. Představitelé ruského vedení Krymu vzkázali, že se bez ukrajinských potravin - převážně ovoce, zeleniny, masa a mléčných výrobků - obejdou. Že je do dvou týdnů nahradí ruské.
Neprojedeš! Aktivisté kamionům bránit ve vjezdu na Krym tak dlouho, jak bude potřeba.
Neprojedeš! Aktivisté kamionům bránit ve vjezdu na Krym tak dlouho, jak bude potřeba. | Foto: Reuters

Simferopol (od naší spolupracovnice) - Stovky nákladních vozidel zastavila na Ukrajině - na příjezdu k anektovanému poloostrovu Krym - blokáda. Začala v neděli a iniciovali ji krymští Tataři.

Aktivisté zatarasili všechny silnice vedoucí na poloostrov a pouštějí osobní automobily a pěší.

Chtějí tak zamezit dodávkám potravin přes krymské území do Ruska a upozornit na situaci tamních obyvatel, kteří již půldruhého roku žijí pod ruskou správou.

"Vzniká dojem, že se na Krym zapomnělo. Přáli bychom si, aby se nezapomínalo, že řada krymských Tatarů byla vypuzena ze svých domovů. Mnozí lidé jsou ve vězení jen za to, že vystoupili na podporu Ukrajiny," vysvětlila Aktuálně.cz Evelina Safinová.

Minulý týden pobývala na pozvání Institutu pro evropskou politiku Europeum - stejně jako další krymští novináři, aktivisté a blogeři - v Praze.

Za blokádou stojí krom jiných předáci krymských Tatarů Mustafa Džemilev a Refat Čubarov, kterým ruské úřady zakázaly na pět let vstup na poloostrov, a to za údajné rozdmýchávání národnostních rozepří.

Protest má trvat neomezeně. "Bude to ani ne tak potravinová, jako spíše občanská blokáda. Lidé musí vystoupit a dát najevo, že jsou spolu," řekla Safinová. "Pozornost světa je upnuta na Sýrii a Krym je opět v pozadí. Za půldruhého roku nebylo podniknuto prakticky nic pro to, aby se mohl vrátit k Ukrajině."

Safinová působila jako novinářka v krymskotatarské televizi ATR. "Pracovala jsem v oblasti takzvané 'protiteroristické operace' a vím, že důraz se klade na jihovýchod, na Doněck a Luhansk a teprve potom je Krym."

Bez ukrajinských potravin vydržíme

Pohraničníci uvedli, že od zahájení protestní akce nepřejel přes přechody jediný nákladní automobil s potravinami. Představitelé ruského vedení Krymu vzkázali, že se bez ukrajinských potravin - převážně ovoce, zeleniny, masa a mléčných výrobků - obejdou. Že je do dvou týdnů nahradí ruské.

Organizátoři nicméně do budoucna chystají i energetickou blokádu, která by měla zkomplikovat dodávky elektřiny. Jejich požadavky jsou jasné: propuštění politických vězňů, zastavení represí vůči krymským Tatarům a umožnění návratu jejich předáků do vlasti.

Podle krymsko-tatarských aktivistů se lidé na Krymu museli nuceně přizpůsobit novým reáliím.

"Probudili jsme se v jiné zemi, která nám chce ukázat svou moc. Vnucuje nám své občanství. Člověk bez ruského občanství je druhořadý člověk. Nemá prakticky žádná práva, nemůže dostat kvalifikovanou práci ani zdravotní péči. Mnozí obyvatelé Krymu si tak museli vzít ruské občanství, ačkoli se za ruské občany nechtějí považovat. Byla to nutnost, aby mohli na Krymu žít," řekla Aktuálně.cz blogerka a aktivistka Elzara Beshuili.

Prezident Petro Porošenko hodlá na situaci menšiny upozornit na nadcházejícím zasedání Valného shromáždění OSN, kam by měl přijet i ruský prezident Vladimir Putin. Podle Kremlu jsou zprávy o utlačování neopodstatněné.

 

Právě se děje

Další zprávy