Kábul - Radikální hnutí Tálibán neprodloužilo třídenní příměří s afghánskými vládními silami vyhlášené u příležitosti muslimského státu íd al-fitr. V neděli o tom s odvoláním na mluvčího povstalců Zabihulláha Mudžahída informovala agentura AFP.
Příměří vyhlášené Tálibánem oficiálně skončilo v neděli po západu slunce, naopak vláda, která původně klid zbraní přislíbila do středy 20. června, příměří jednostranně prodloužila o deset dní.
"Obnovíme naše operace, pokud taková bude vůle boží, nemíníme klid zbraní prodlužovat," napsal Mudžahíd ve zprávě zaslané AFP. Uvedl také, že členové hnutí opustí oblasti kontrolované vládou.
Afghánská média mezitím informovala, že Tálibán pozdě večer místního času zaútočil v provinciích Hílmand a Kandahár na strážní vojenské posty. Mnozí pozorovatelé se shodují v tom, že radikálové obnovili útočné operace velmi rychle, neboť se předpokládalo, že boje vypuknou až po půlnoci.
Klid zbraní v sobotu jednostranně prodloužil afghánský prezident Ašraf Ghaní a vyzval radikály z Tálibánu, aby přistoupili ke stejnému kroku. V neděli pak Ghaního úřad upřesnil, že klid zbraní bude po 20. červnu platit ještě dalších deset dní.
"Afghánské bezpečnostní síly se mohou bránit proti jakémukoli útoku," vysvětlil úřad prezidenta k zamýšlenému klidu zbraní. Vláda navíc propustila z vězení 46 tálibů.
Třídenní příměří, ke kterému se radikální hnutí zavázalo, obě strany dodržovaly, o víkendu se civilisté i příslušníci bezpečnostních sil společně se členy Tálibánu v různých částech země modlili a slavili. Politici a vysoce postavení vládní úředníci uspořádali malé oslavy s hudbou, na kterých vítali povstalce Tálibánu, nadšení lidé obklopovali bojovníky u bran měst, prohlíželi si jejich zbraně a žádali je, aby nynější klid zbraní proměnili na trvalý mír.
Ozývají se kritické hlasy, že prezident Ghaní udělal "zásadní chybu", když dovolil, aby tálibové vstoupili na území kontrolovaná vládou, napsala agentura Reuters.
Klid zbraní ze strany radikálů se nevztahoval na operace proti vojákům mezinárodní koalice a naopak vláda do něj nezahrnula teroristickou organizaci Islámský stát, která v Afghánistánu rovněž působí a která bojuje jak proti armádě, tak proti Tálibánu.
Islámský stát se přihlásil k odpovědnosti za sobotní bombový útok na shromáždění zástupců tálibů a afghánských bezpečnostních sil ve východoafghánské provincii Nangarhár. Atentát nepřežilo 36 lidí, dalších 65 utrpělo zranění.
Dalších nejméně 19 lidí zahynulo a 45 utrpělo zranění v neděli při útoku sebevražedného atentátníka ve stejné provincii ve městě Dželálábád nedaleko kanceláře místního guvernéra. Kdo za ním stál, není zatím jasné, média nicméně spekulují o odpovědnosti Islámského státu. Podle místních médií se na místě útoku konalo mírové shromáždění členů místní vlády a příslušníků Tálibánu.