reklama
 
 

Vratké příměří mezi Tálibánem a afghánskou armádou zatím trvá. Boje s NATO neskončily

16. 6. 2018 15:04
Příměří se nevztahuje na operace Tálibánu proti vojákům mezinárodní koalice, kteří v Afghánistánu působí v rámci podpůrné mise NATO.

Kábul - Afghánští vládní vojáci a bojovníci radikálního hnutí Tálibán dnes společně oslavovali příměří, které obě strany v pátek začaly dodržovat při příležitosti muslimského svátku íd al-fitr.

V řadě afghánských provincií si ozbrojenci z obou stran gratulovali ke konci postního měsíce ramadánu, objímali se a pořizovali si selfie. Příměří se nevztahuje na operace Tálibánu proti vojákům mezinárodní koalice, kteří v Afghánistánu působí v rámci podpůrné mise NATO.

"Díkybohu nejsou žádné útoky hlášeny," řekl v Kábulu novinářům náměstek afghánského ministra vnitra Masúd Azízí. Příměří, bezpříkladné v historii afghánského konfliktu, se podle něj dodržuje po celé zemi.

V metropoli Kábulu se s bojovníky Tálibánu sešel ministr vnitra Vajs Ahmad Barmak, což by podle agentury Reuters byla ještě před dvěma týdny téměř nemyslitelná věc.

Do Kábulu bojovníci Tálibánu vcházeli branami na jihu a jihovýchodě metropole. "Jsou neozbrojení, zbraně nechávají u vchodů (do města)," řekl agentuře Reuters mluvčí kábulské policie. Zbraně dostanou zpět při odchodu z města, dodal. U bran se tvořily kolony, protože se lidé s povstalci v tradičních pokrývkách hlavy a s prapory fotografovali.

Zastavení palby podle Reuters potvrzují zprávy z provincií Hílmand, Kandahár a Zábul na jihu země a z provincií Lógar a Majdan Vardak u hlavního města. Ve městě Laškargáh, správním středisku provincie Hílmand, uspořádali bojovníci Tálibánu mítink s příslušníky armády, společné akce jsou hlášeny i z Kunduzu, centra stejnojmenné provincie na severu Afghánistánu.

"Nemohl jsem věřit svým očím, viděl jsem příslušníky Tálibánu a policisty, jak stojí vedle sebe a dělají si ´selfíčka´," řekl agentuře Reuters jistý obyvatel Kunduzu.

Příměří, které oznámil Tálibán předem už minulý víkend, následovalo po stejném kroku vlády v Kábulu. Ze strany protivládního hnutí šlo o první podobnou nabídku. Afghánský prezident Ašraf Ghaní vyjádřil naději, že příměří, jež má trvat tři dny, bude prodlouženo. Vyzval bojovníky Tálibánu, aby místo dalších bojů zasedli s vládou k jednacímu stolu.

autor: ČTK | 16. 6. 2018 15:04

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama