Tripolis - Boje mezi Kaddáfího armádou a povstalci si v Libyi mohly vyžádat nečekaně mnoho obětí. Ve východní části země se pohřešuje přes čtyři sta lidí, přičemž pracovníci humanitárních organizací se obávají, že byli zabiti nebo minimálně zajati vládními jednotkami.
Těm se v posledních dnech podařilo převzít iniciativu v bojích o některá klíčová města. Ve čtvrtek Kaddáfího jednotky po celý den bojovaly s povstalci o přístavní město Rás Lanúf, důležitý terminál pro export libyjské ropy. Ještě nedávno ho přitom kontrolovali rebelové.
Kaddáfímu se daří i jinde. Na několika místech se mu povedlo zatlačit povstalce na východ a vystupňovat ofenzívu. Například v Misurátě, třetím největším městě v Libyi, pokračovaly krvavé boje celou noc.
Už v úterý se povstalci museli stáhnout z okolí Kaddáfího rodiště Syrty v centrální části pobřeží. Vyhnaly je rakety a zbraně středního kalibru, jimiž je ostřelovali vládní vojáci.
Vůli dlouholetého diktátora Libye nezlomil ani odchod ministra zahraničí. O tom, kolik vysokých představitelů Kaddáfího režimu se celkem odhodlalo k dezerci, se zatím spíš jen spekuluje.
Pátek byl znovu i dnem demosntrací v Sýrii a Jemenu.
Připomeňte si čtvrteční dění v Libyi a dalších arabských zemích.
19:38 - Demonstraci v Sýrii se dnes v několika městech zúčastnily desetitisíce lidí. Hlášeno je celkem sedm mrtvých a desítky zraněných.
19:04 - Kaddáfího jednotky ostřelují z tanků a děl čtvrti Misuráty, které ještě ovládají rebelové. Snaží se dostat k přístavu. Podle svědků se město od začátku bojů změnilo k nepoznání, hlavní obchodní třída se proměnila v hromadu sutin. Kaddáfí do města údajně povolal elitní 32. brigádu, vedenou jeho synem Chámisem, s úkolem Misurátu konečně dobýt. Misuráta je posledním velkým městek, které na západě země ovládají alespoň částečně povstalci.
17:50 - Asi dvacet lidí přišlo dnes před budovu syrského velvyslanectví v pražské Bubenči podpořit tamní protesty proti režimu prezidenta Bašára Asada a vládní straně Baas. Transparenty protestujících volaly po svobodě a demokracii a upozorňovaly na to, že při demonstracích v Sýrii zahynuli v posledních dnech lidé.
"V Sýrii povstali lidé, kteří chtěli svobodu. Vláda reagovala tak, že lidé dostali kulku do hlavy a zemřeli," řekl ČTK mladý muž, který v Praze pracuje jako programátor. "Jsme tady kvůli tomu, abychom nahlas řekli, jako Syřani, kteří žijeme tady v Čechách, že jsme pro ty doma oporou a také nesouhlasíme s tím, co se tam děje," pokračoval.
17:03 - Syrští vojáci začali na demonstraci ve městě Sanamín střílet ostrou municí. Podle televize CNN, která se odkazuje na očité svědky, nejméně jednoho člověka zabili a deset lidí zranili.
16:54 - Americká tajná služba CIA vyslala do východní Libye tým agentů, kteří mají pomoci bývalým důstojníkům Kaddáfího armády, jež se přidali k rebelům, vycvičit asi 30 tisíc mladých dobrovolníků.
16:34 - Rebelové přeskupili síly a míří na Brigu. Podle agentury Reuters se jim podařilo postavit do čela těžké zbraně i ozbrojené bojovníky. Na frontu navíc míří i nejvyšší představitelé povstalecké hnutí. O Brigu, kde se nachází důležitý ropný terminál se už týdny vedou boje, ani jedna ze stan není schopna nad městem převzít kontrolu. Povstalci se to teď pokusí změnit.
16:02 - Další svědkyně, se kterou mluvili reportéři BBC, uvádí, že syrské bezpečnostní síly obsadily nemocnici ve městě Dará a zatýkají zraněné.
15:53 - Syrské bezpečnostní síly už při střetech s protirežimními demonstranty na předměstí Damašku zabily nejméně tři lidi. S odvoláním na očité svědky o tom informovala agentura Reuetrs.
15:37 - Libyjští povstalci ve městě Briga na východu země se podle zpravodaje BBC Nicka Springata poprvé dočkali čerstvých posil. Na frontu dorazili plně vyzbrojení vojáci ve vojenských uniformách, kteří se podle reportéra zdají být dobře vycvičeni. Odkud se vzali není jasné. Jejich přítomnost však okamžitě pozvedla bojovou morálku.
14:47 - Spojenecká operace nad Libyí už si vyžádala první civilní oběti. Po náletu na náklaďák s municí, který projížděl vesnicí vzdálenou devět kilometrů od Brigy, zemřelo sedm civilistů a dalších pětadvacet lidí bylo zraněno. Piloti sice zasáhli pouze cíl, ale exploze výbušnin poškodila dva obytné domy.
14:37 - Útoky Kaddáfího tanků na pozice povstalců ve městě Misuráta na severozápadě Libye jsou podle agentury Reuters doprovázeny těžkou dělostřeleckou palbou. Podle mluvčího rebelů vojáci neútočí pouze na ozbrojence, ale drancují i obchody a domy v centru města.
14:11 - Situace v Sýrii se dramatizuje. V Damašku a dalších městech demonstrují odpůrci prezidenta Bašára Asada a jeho strany Baas. Armáda používá slzný plyn. Kromě hlavního města se po skončení modliteb rozpoutaly nepokoje zejména na severovýchodě Sýrie.
13:42 - Tanky Kaddáfího armády podle agentury Reuters právě útočí na Misurátu - třetí největší město v Libyi, které se stalo jednou z hlavních bašt povstalců.
13:32 - Šéf libyjské rozvědky Abuzajíd Umar Durdáh rezolutně popřel, že by měl v úmyslu zradit Mummara Kaddáfího a uprchnout ze země. "Je nepředstavitelní, aby Abuzajíd Umar Durdáh ve snu, natož v bdělém stavu pomyslel na opuštění Libye, libyjského lidu a revoluce nebo zradil Muammara Kaddáfího. Jsem v Libyi a zůstanu tu až do konečného vítězství revoluce," uvedl šéf rozvědky ve státní televizi.
13:06 - Povstalecká Libyjská národní rada oznámila své podmínky pro příměří. Požaduje, aby se jednotky věrné Kaddáfímu stáhly z měst na západě země a aby lidé po celé Libyi mohli svobodně vyjadřovat své názory. Podle předsedy rady Mustafy Abdala Džalíla je konečným cílem rebelů odchod Mummara Kaddáfího a jeho rodiny do exilu.
12:44 - Nizozenský rozhlas oznámil, že Nizozemec, který pracoval v Libyi pro ropnou společnost, zahynul. Zřejmě ho zastřelili ozbrojenci, loajální Muammaru Kaddáfímu. Další dva Nizozemci byli zranění a dostali se z místa útoku do Benghází.
11:53 - Desetitisíce lidí se shromažďují v jemenské metrpoli Saná na opoziční demonstraci. Před prezidentským palácem hlídají vchod speciální jednotky s těžkými zbraněmi.
9:58 - Zpravodaj televize Al-Džazíra hlásí, že v centru Damašku jsou stovky policistů a tajných policistů. Po skončení modliteb v mešitách se očekávají protesty. Středeční projev prezidenta Bašára Asada příznivce změn zklamal, nebylo v něm ani slovo o reformách. Místo toho označil Asad protesty a demonstrace za protisyrskou konspiraci.
9:52 - Členové kmenů, které jsou v opozici proti prezidentu Alímu Abdalláhu Sálihovi, zničili v provincii Maríb sloupy elektrického vedení a způsobili tak výpadek elektřiny v některých čtvrtích metropole Saná. Sálih, který vládne už 32 let, je pod velkým tlakem a už slíbil, že předá moc do rukou někoho ze svých spolupracovníků. Zatím tak však neučinil. Dnes se očekávají po celé zemi velké demonstrace.
9:40 - Libyjská krize je řešitelná výhradně politickými, nikoli vojenskými prostředky. V Pekingu to dnes řekl německý ministr zahraničí Guido Westerwelle. Šéf německé diplomacie po schůzce se svým čínským protějškem Jang Ťie-čch'em prohlásil, že prvním krokem k řešení musí být vyhlášení příměří. Situace v Libyi je vojensky neřešitelná, musíme dát do pohybu politický proces, řekl německý ministr. Německo v Radě bezpečnosti OSN zásah v Libyi nepodpořilo, což vyvolali nevoli ve Washingtonu, Londýně i Paříži. Za příliš razantní postoj vůči spojencům kritizují Westerwelleho i některá německá média.
8:58 - Zvláštní vyslanec libyjské vlády Muhammad Ismail pobýval v posledních několika dnech v Londýně a jednal tam s britskými politiky. Zprávu přinesla BBC s tím, že informace se objevila krátce poté, co si jako své útočiště vybral Londýn uprchlý ministr zahraničí Músa Kúsa. Britské ministerstvo zahraničí k jednání Ismaila v Londýně nesdělilo žádné detaily, pouze obecně uvedlo, že při veškeré komunikaci s libyjskými představiteli zdůrazňuje, že Kaddáfí musí odstoupit.
8:17 - O tom, kolik politických spojenců Muammara Kaddáfího se odhodlalo k "dezerci", se zatím spíše spekuluje. Vedle ministra zahraničí Músy Kúsy je zatím potvrzen jen případ bývalého ministra zahraničí Alího Trekího, který odmítl jmenování velvyslancem při OSN, a to s ohledem na "prolévání krve" v Libyi. Další útěky nebyly potvrzeny, vysoce postavení představitelé jsou však údajně hlídáni, aby nemohli zemi opustit.
7:38 - Více než čtyři stovky lidí zmizely ve východní části Libye od začátku povstání proti režimu Muammara Kaddáfího před šesti týdny. Podle pracovníků humanitárních organizací existuje vážné podezření, že byli zabiti nebo minimálně zajati vládními jednotkami. Chodby nemocnic jsou polepeny fotkami, které tam rozvěsili příbuzní zmizelých. Pod obrázky jsou psána telefonní čísla, kam mají lidé volat jakékoli informace.
6:57 - Americký ministr obrany Robert Gates při slyšení v Kongresu naznačil, že USA nebudou dodávat libyjským povstalcům zbraně. Kongresmanům řekl, že Spojené státy by měly zůstat u toho, že nabízí rebelům pomoc v oblasti komunikace a sledovacích prostředků. Gates všeznačně prohlásil, že nemá naprosto žádný problém, když jiné země zbraně rebelům dodají. Také ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která na vojenskou akci proti Muammaru Kaddáfímu tlačila, je podle deníku New York Times velmi skeptická k možnosti povstalce vyzbrojovat, a to především kvůli pochybnostem stran jejich napojení na Al-Káidu. Může se tak stát, že jedinou zemí, která zbraně do Libye dodá, bude Francie.
Pátek 0:08 - Po Velké Británii vyzvaly své občany k opuštění Sýrie i Spojené státy. V pátek jsou očekávány další demonstrace, které se zřejmě neobejdou bez násilí.