Sledujeme online: Kaddáfího opouštějí jeho nejvěrnější

Zahraničí Zahraničí
31. 3. 2011 0:08
Kaddáfího jednotkám se podařilo zahnat rebely zpět na východ
Pozůstalí se v Tripolisu účastní pohřbu těch, kteří zemřeli během náletů spojeneckcýh sil. Zelená barva značí loajalitu k vládě Muammara Kaddáfího.
Pozůstalí se v Tripolisu účastní pohřbu těch, kteří zemřeli během náletů spojeneckcýh sil. Zelená barva značí loajalitu k vládě Muammara Kaddáfího. | Foto: Reuters

Tripolis/ Londýn - Tábor Kaddáfího odpůrců potěšila ve středu večer zpráva, že do Británie uprchl ministr zahraničí Músá Kúsá.

Kaddáfího jednotky bojovaly po celý den s povstalci o přístavní město Rás Lanúf, důležitý terminál pro export libyjské ropy. Ještě nedávno ho přitom kontrolovali rebelové.

Kaddáfímu se daří i jinde. Na několika místech se mu povedlo zatlačil povstalce na východ a vystupňovat ofenzívu. Například v Misurátě, třetím největším městě v Libyi.

Už v úterý se povstalci museli stáhnout z okolí Kaddáfího rodiště Syrty v centrální části pobřeží. Vyhnaly je rakety a zbraně středního kalibru, jimiž je ostřelovali vládní vojáci.

Řízení vojenských operací v libyjském vzdušném prostoru postupně přebírá Severoatlantická aliance, ve čtvrtek by je měla mít už plně pod kontrolou.

Zatímco Američané a další západní země nevylučují, že povstalcům poskytnou zbraně, Rusko něco takového rozhodně odmítá.

Připomeňte si středeční dění v libyi a dalších arabských zemích.

0:08 - Po Velké Británii vyzvaly své občany k opuštění Sýrie i Spojené státy. V pátek jsou očekávány další demonstrace, které se zřejmě neobejdou bez násilí.

23:26 - Kaddáfího ministr ropného průmysl popřel, že by byl jedním z vysoce postavených funkcionářů režimu, kteří uprchli z Libye. "Jsem ve své kanceláři a za několik minut budu vystupovat v televizi," řekl po telefonu agentuře Reuters.

22:46 - Informátor BBC v obléhaném městě Misruáta hlásí, že útoky Kaddáfího vojáků neustávají. "Misruáta je stále pod palbou. Jsme pořád ostřelováni. Útočí tanky i snipeři. Celé město je v plamenech."

22:04 - Spojené státy by amerického ministra Roberta Gatese neměly nést hlavní díl odpovědnosti za budoucí uspořádání Libye. Odpovědnost by podle něj měly převzít země z regionu a Evropy.  

21:05 - Norsko je proti vyzbrojování povstaleckých jednotek. Posílání zbraní do Libye by bylo podle Osla porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

20:51 - Žena, která byla odvlečena z hotelu v Tobruku poté, co začala ubytovaným novinářům líčit, týrání a sexuální násilí, kterého se na ní měli dopustit Kaddáfího vojáci, v nejbližších dnes promluví před novináři. Podle televize CNN to slíbil mluvčí libyjské vlády.

Foto: Aktuálně.cz

20:41 - Spojenecká letecká operace nad Libyí Kaddáfího jednotky vážně oslabila, ale nerozložila. Libyjská armáda je oslabena o 20 - 25 %, odhadl americký admirál Mike Mullen.

Foto: Aktuálně.cz

20:14 - Britské ministerstvo zahraničí vyzvalo své občany k urychlenému opuštění Jemenu. Jako důvod uvedlo zhoršující se bezpečnostní situaci v zemi.

20:05 - Kaddáfího opustili další blízcí spolupracovníci, uvedla katarská televize Al-Džazíra. Blíže nespecifikovaná skupina vysoce postavených funkcionářů podle ní večer překročila hranice země.

Foto: Aktuálně.cz

19:43 - Britská prokuratura chce vyslechnout uprchlého libyjského ministra zahraničí Músáho Kúsáho, který ve středu večer nečekaně uprchl do Londýna. Britové se domnívají, že by Kúsé objasnit aféru Lockerbie. 

Foto: Aktuálně.cz

19:05 - Libyjský diktátor Muammar Kaddáfí nakonec podle amerického ministra obrany Roberta Gatese odstoupí kvůli politickým a ekonomickým tlakům. Současná vojenská operace proti jeho režimu k tomu může přispět, uvedl ve čtvrtek Gates na jednání v obranném výboru americké Sněmovny reprezentantů.

Podle šéfa sboru náčelníků štábů americké armády admirála Mikea Mullena, který je mezi účastníky slyšení, se ale spojencům zatím nepodařilo Kaddáfího armádu zlomit.

Foto: Aktuálně.cz

18:40 - Londýn nenabídl libyjskému ministru zahraničí Músovi Kúsovi, který ve středu uprchl do Británie, imunitu před britskou ani mezinárodní justicí. Řekl to dnes britský ministr zahraničí William Hague. Skotští vyšetřovatelé už oznámili, že chtějí Kúsu vyslechnout kvůli jeho údajné roli při atentátu nad městem Lockerbie v roce 1998.

Foto: Aktuálně.cz

18:15 - Nizozemské ozbrojené síly se budou podílet na dozoru nad bezletovou zónou v Libyi. Oznámila to tamní vláda s tím, že do oblasti vysílá šest stíhaček F-16.

Foto: Aktuálně.cz

18:01 - Jemenští povstalci v centrální provincii Márbi poničili elektrické vedení a způsobili výpadky proudu v několika částech hlavního města Saná. Dodávky elektřiny ale byly zhruba po dvou hodinách obnoveny.

17:42 - Do Kaddáfího vojáky obléhaného města Misruáta dorazila pod deseti dnech první dodávka potravin a léků. Podle agentury AFP ji tam dopravila rybářská loď.

Rebelové to nevzdávají, vítězství je ale stále v nedohlednu.
Rebelové to nevzdávají, vítězství je ale stále v nedohlednu. | Foto: Reuters

17:33 - Rezignace ministra zahraničí Músého Kúsého, který ve středu večer uprchl do Londýna, podle britského ministra premiéra Davida Camerona citelně oslabila Kaddáfího režim.

17:25 - Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že jeho země nepodporuje myšlenku vyzbrojování libyjských rebelů. "Změnilo by to situaci, což považujeme za neopodstatněné," uvedl.

17:12 - Mluvčí libyjské vlády vydal následující prohlášení: "Ministr zahraničí Músá Kúsá požádal o povolení odcestovat do Tuniska kvůli velmi špatnému zdravotnímu stavu. Trpí cukrovkou a vysokým krevním tlakem. Akutně potřeboval lékařskou péči, proto mu bylo vycestování povoleno. Den poté, co dorazil do Tuniska se odmlčel, což libyjská vláda brala jako rezignaci. Jde o jeho osobní rozhodnutí,"

Foto: Aktuálně.cz

17:07 - Náčelník amerického generálního štábu admirál Mike Mullen informoval Kongres, že spojenecká operace nad Libyí armádu Muammara Kaddífího citelně oslabila, ale nezlomila. Kolaps režimu ještě není na dohled. 

Foto: Aktuálně.cz

16:58 -

Sýrie, v čele s prezidentem Bašárem Asádem, je připravena zvážit zrušení výjimečného stavu, jež v zemi platí od roku 1963. Zároveň bude okamžitě zahájeno vyšetřování smrti civilistů, kteří zemřeli při střetech s policií. Informovala o tom syrská tisková agentura SANA. Zpráva komise by měla být hotova do 25. dubna.

16:40 - Nemám informaci o tom, že by chtěl rezignovat nebo opustit zemi další veřejný činitel, prohlásil podle agentury Reuters mluvčí Kaddáfího vlády.

16:31 - Televize Al-Arabíja informovala o tom, že z Libye uprchnul i šéf rozvědky Abu-Zajíd Durdá. Podle nepotvrzených informací odletěl do Tuniska.

Foto: Aktuálně.cz

16:21 - Velká Británie podle stanice BBC nenabídne libyjskému ministru zahraničí Músáovi Kúsáovi politický azyl. Jeden z Kaddáfího nejbližších spolupracovníků nečekaně zběhnul ve středu večer.

Foto: Aktuálně.cz

15:40 - Syrský prezident Bašár Asad vytvořil zvláštní vyšetřovací výbor, který se bude zabývat střelbou do demonstrantů v minulém týdnu. Oznámila to stnátní agentura SANA. Při zásahu speciálních jednotek v několika městech zahynuly desítky osob, odhady se pohybují mezi šedesáti až stovkou. Prezident ve středečním parlamentním projevu řekl, že dal rozkaz nestřílet do demonstrantů ostrými náboji.

Foto: Aktuálně.cz

15:20 - Muammara Kaddáfího opustil další diplomat. Alí Trekí, který byl nedávno jmenován libyjským velvyslancem při OSN. Před několika dny odjel do Tuniska a nyní oznámil, že je v Káhiře a funkce se neujme. V prohlášení, zaslaném médiím, odsoudil "krveprolití" v Libyi a distancoval se od Kaddáfího. Během svého pobytu v hotelu v Tunisku jej natáčel štáb televize Al-Džazíra, novináře poté napadla Trekího ochranka. Televize dala videozáznam ze rvačky v hotelové hale na svoji internetovou stránku.

15:06 - Vojenským operacím v Libyi ode dneška velí Severoatlantická aliance. Jejím cílem bude zajistit zbrojní embargo, bezletovou zónu a ochranu civilistů. Operacím NATO bude z Neapole velet kanadský generál Charles Bouchard. Alianční letadla budou používat základny aliance na pobřeží Středozemního moře, zejména v Itálii, Francii, Řecku a Turecku. ČR jako členský stát NATO vstup aliance do operací v Libyi podpořila, ale do prosazování bezletové zóny se nezapojí.  

14:40 - Spojenecké letouny bombardovaly pozice Kaddáfího vojáků u města Briga, kde se nachází velký ropntý terminál. Vojáci tak ustoupili za západ z míst, která před tím dobyli z rukou povstalců. Ti se stáhli směrem na východ k Adžedábíjí.

Foto: Aktuálně.cz

14:00 - Den po projevu prezidenta Bašára Asada je syrské obyvatelstvo rozpolceno. Zatímco opozice interpretuje jeho vystoupení jako vyhlášení války protirežimním demonstrantům, stoupenci vládnoucí strany Baas poukazují na Asadem ohlášené reformy, napsala agentura DPA.

Asad ve středečním vystoupení v parlamentu neoznámil zrušení výjimečného stavu ani žádné jiné reformy. Vlnu bezprecedentních protestů, která zasáhla Sýrii v uplynulých dvou týdnech a při nichž bylo zabito podle různících se zdrojů 60 až 120 lidí, připsal zahraničním spiklencům, kteří se prý snaží destabilizovat zemi.

Bašár Asad při vystoupení v syrském parlamentu.
Bašár Asad při vystoupení v syrském parlamentu. | Foto: Reuters

Dnes ale agentura SANA oznámila, že Asad ustavil právní výbor, který má do 25. dubna posoudit zrušení výjimečného stavu platného od roku 1963 a jeho nahrazení protiteroristickým zákonem.

Evropský tisk je v dnešních komentářích k vývoji v Sýrii poměrně jednotný. Deníky se shodují v názoru, že "z Damašku zazněly dobře známé tóny" (švýcarský Neue Zürcher Zeitung) a že "Sýrie nemůže od Asada nic čekat" (rakouský liberální Der Standard).

"Režim v Sýrii zůstává nezměněn," konstatoval suše konzervativní britský deník The Times. "Tento systém nepřistupuje na žádné požadavky obyvatelstva," napsal. Asad se podle něj omezil na demagogické výroky, což prý sice bylo velké zklamání, vzhledem k mnohaletému politickému útlaku ale předvídatelné.

Foto: Aktuálně.cz

13:56 - Mluvčí libyjské vlády prohlásil na tiskové konferenci, že Muammar Kaddáfí a jeho synové zůstávají v Libyi a "nikdy odtud neodejdou."

11:52 - Kaddáfího vojáci podle svědků začali klást na silnice ve východní Libyi miny. Některé z nich jsou i kolem města Adžedábíja, 140 kilometrů jižně od hlavní bašty rebelů Benghází. Jedná se o brazilské nášlapné miny a protitankové miny egyptské výroby.

11:30 - Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí padne spíše kvůli dezercím jeho nejbližších spolupracovníků než kvůli vojenským operacím Západu. Řekl to ve čtvrtek italský ministr zahraničí Franco Frattini, který se má příští pondělí sejít s představiteli libyjských povstalců.

Libyjští povstalci by nyní potřebovali podporu nejen ve vzduchu ale i na zemi.
Libyjští povstalci by nyní potřebovali podporu nejen ve vzduchu ale i na zemi. | Foto: Reuters

11:00 - Katar, jediná arabská země, která uznala libyjské rebely, zdůraznil, že vojenské operace v Libyi mají jediný cíl - ochranu civilistů. O dalším osudu své země musí podle Kataru rozhodnout sami Libyjci.

10:30 - Síly libyjského vůdce Muammara Kaddáfího kladou miny kolem města Adžedábíja, což je nový nebezpečný prvek na východní frontě. Sdělili to ve čtvrtek odborníci z řad ochránců lidských a práv a zbrojních expertů.

10:00 - Severoatlantická aliance ve čtvrtek  ráno defeinitivně přejala velení vojenských operací v Libyi, jejichž cílem je ochrana civilistů před vojsky libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

09:30 - Rebelové zatím stále kontrolují město Adžedábíja, vdálené asi 140 kilometrů od jejich bašty Benghází. Sdělil to ve čtvrtek zpravodaj agentury Reuters.

Foto: Aktuálně.cz

08:25 - V Libyi operují agenti americké výzvědné služby CIA, zjistila televize CNN. "Shromažďujeme zpravodajské informace a jsme v kontaktu s některými zástupci opozice," řekl televizi nejmenovaný zdroj.

06:55 - Tunisko zmrazilo majetek patřící libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu. Podle agentury Reuters to ve středu oznámil tuniský premiér Kaíd Sibsí. Ten prohlásil, že je to "to nejmenší", co mohl Tunis udělat. Podobný krok už dříve učinily západní země jako součást sankcí vůči režimu, jenž se pokouší násilím potlačit povstání proti Kaddáfího vládě.

23:33 - Televizní stanice ABC přišla se zprávou, že prezident Barack Obama schválil pomoc libyjským povstalcům. Podle všeho se jedná o tajné dodávky zbraní, ačkoliv na Libyi jako celek bylo uděleno embargo. Bílý dům i zdroje z CIA informaci popírají.

23:01 - Britská vláda oznámila, že ministr zahraničí Kúsá už nechce zastupovat libyjský režim na mezinárodní scéně. Vyzvala zároveň další Kaddáfího spolupracovníky, aby se od libyjského vůdce distancovali.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Kriminalisté zadrželi 42letého cizince podezřelého ze série znásilnění žen z komunity bezdomovců v Olomouci. Stíhán je i kvůli řadě fyzických napadení

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Vrah německého politika Waltera Lübckeho dostal u soudu doživotí

Na doživotí poslal německý soud do vězení Stephana Ernsta za předloňskou vraždu hesenského politika Waltera Lübckeho. Vražda vyvolala pobouření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy