Živě: Rebelové stojí u bran Kaddáfího rodiště

Situaci v Libyi i nepokoje v dalších zemích sledujeme online
Foto: Reuters

Tripolis - Libyjští povstalci pokračují v postupu směrem k Tripolisu. Tvrdí, že během noci obsadili Syrtu, rodné město plukovníka Muammara Kaddáfího.

Tato informace však není potvrzena z jiných zdrojů. Podle agentury Reuters je situace ve městě nejasná.

Státní televize tvrdí, že libyjský vůdce zůstává ve svém areálu v Tripolisu, téměř týden ho však nebylo vidět. Naposledy se ukázal při úterním vystoupení v televizi.

V neděli večer NATO rozhodlo, že do 72 hodin převezme odpovědnost za operační úkoly spojenecké koalice v Libyi.

Významný vývoj se očekává v dalších dvou arabských státech. Syrský prezident Bašár Asad by měl vystoupit v televizi a oznámit zásadní reformy. Poté, co minulý týden bezpečnostní síly zastřelily při velkých demonstracích proti režimu téměř sto lidí v několika městech.

Po týdnech protestů a demonstrací se očekává každým dnem odstoupení jemenského prezidenta Alí Abdalláha Sáliha. Po dvaatřiceti letech.

Situaci v Libyi a dalších arabských zemích sledujeme v online reportáži:

Foto: Aktuálně.cz

19:18 Libye - Pokud libyjští povstalci začnou vyvážet ropu, nebudou se na ně vztahovat americké sankce. Podle agentury Reuters to dnes uvedlo ministerstvo financí USA. Spojené státy koncem února zakázaly americkým občanům a firmám veškeré transakce s libyjskou státní ropnou firmou National Oil Corporation, která je ovládána režimem libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. "Rebelové nejsou součástí libyjské vlády. Na ně se sankce nevztahují," prohlásil mluvčí ministerstva. Pomoc povstalcům při vývozu ropy a jejím prodeji na světovém trhu nabídl Katar.

Foto: Aktuálně.cz

17:37 Libye - Podle posledních zpráv jsou nyní ozbrojení povstalci zhruba padesát kilometrů od Syrty. Tvrdí, že část silnice, vedoucí k městu, je zaminovaná.

Foto: Aktuálně.cz

16:56 - Britský premiér David Cameron a francouzský prezident Nicolas Sarkozy vydali společné prohlášení, vztahující se k úterní konferenci státníků v Londýně.

Francouzský bojový letoun Rafale několik minut před startem.
Francouzský bojový letoun Rafale několik minut před startem. | Foto: Reuters

"Zítra v Londýně se mezinárodní společenství sejde, aby podpořilo nový začátek v Libyi. Nový začátek, který obyvatelům země přinese svobodnou volbu budoucnosti. Naše země budou pokračovat v prosazování rezolu Rady bezpečnosti OSN. Neusilujeme o jakoukoliv vojenskou okupaci Libye, naopak podporujeme její nezávislost a jednotu," píše se mimo jiné v prohlášení. Na závěr oba státníci vyzvali Libyjce, aby se připravili na transformaci své země, kterou ale budou muset zorganizovat sami.

Foto: Aktuálně.cz

16:31 Libye - Libyjské ministerstvo zahraničí podle státní tiskové agentury oznámilo, že Kaddáfího jednotky ve městě Misuráta uzavřely s povstalci příměří.

Foto: Aktuálně.cz

15:52 Libye - Mluvčí Severoatlantické aliance Oana Lungescuová oznámila, že NATO převezme plnou odpovědnost za spojenecké operace v Libyi během příštích několika dní.

Foto: Aktuálně.cz

15:43 Sýrie - Pořádkové jednotky použily na demonstranty ve městě Dará na jihu Sýrie proti rozbouřenému davu asi čtyř tisíc lidí slzný plyn. Podle svědka, na něhož se odkazuje agentura AP, policisté navíc několikrát vystřelili do vzduchu.

Foto: Aktuálně.cz

15:27 Libye - Libyjská státní televize popírá informace o tom, že rebelové obsadili pevnost Muammara Kaddáfího v jeho rodném městě Syrta. Informoval o tom zpravodaj stanice BBC.

Foto: Aktuálně.cz

15:19 Jemen - Počet obětí výbuchu v muniční továrně na jihu Jemenu vzrostl na 110. Číslo ale není konečné, záchranáři čekají, že v troskách objeví další těla. Nejméně devadesát lidí, včetně žen a dětí, exploze zranila. Oběti prý prohledávaly závod, který v neděli vyloupili údajní členové teroristické organizace Al-Káida.

Foto: Aktuálně.cz

15:10 Libye - Mluvčí libyjských rebelů řekl agentuře Reuters, že drží Kaddáfího jednotky vybojovaly zpět část Misruáty - třetího největšího města v zemi a jediné bašty povstalců na západě země.

Foto: Aktuálně.cz

14:25 Libye - Katar jako první arabská země v pondělí uznal libyjské rebely a považuje je nyní za jediné legitimní představitele Libye. Podle agentury Reuters by se ostatní arabské země z oblasti Perského zálivu mohly zachovat podobně.

Snímek pořízený z amatérského videa, které bylo publikováno na stránkách jedné ze sociálních sítí. Demonstranti se snaží sejmout sochu bývalého syrského prezidenta Hafíze Asada v Dará.
Snímek pořízený z amatérského videa, které bylo publikováno na stránkách jedné ze sociálních sítí. Demonstranti se snaží sejmout sochu bývalého syrského prezidenta Hafíze Asada v Dará. | Foto: Reuters

Foto: Aktuálně.cz

14:10 Sýrie - Syrské bezpečnostní síly zajájily ve městě Dará palbu na stovky demonstrantů, kteří žádali zrušení mimořádného stavu v zemi.

Foto: Aktuálně.cz

13:35 Sýrie - Syrský viceprezident Farúk Šará řekl, že prezident Asad v příštích dvou dnech oznámí důležitá rozhodnutí. Sdělila to libanonská televizní stanice Al-Manar.  

Foto: Aktuálně.cz

13:17 Sýrie - Reportér televize Al-Džazíra uvádí, že syrská tajná policie, které patří k hlavním pilířům režimu, nasadila stovky lidí do centra Damašku. "Skupiny příslušníků bezpečnostních sil hlídají téměř na každém rohu," tvrdí novinář. Podle něj je režim krajně nervózní a očekává pokračování demosntrací. V pátek policie zastřelila v Damašku tři lidi, za celý minulý týden počet obětí zřejmě překročil v Sýrii stovku.

Foto: Aktuálně.cz

12:06 Jemen - Nejméně 50 až 70 lidí v pondělí přišlo o život a 90 dalších bylo zraněno při explozi v muniční továrně na jihu Jemenu. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na představitele místní správy. Oběti prý prohledávaly závod, který v neděli vyloupili údajní členové teroristické organizace Al-Káida.

Foto: Aktuálně.cz

12:03 Libye - I další novináři potvrzují, že rebelové Syrtu nedobyli. Podle televize Al-Džazíra Kaddáfího vojáci zaujali pozice zhruba třicet kilometrů východně od města.

Letoun F/A-18F Super Hornet je stavěn jako stavěno jako obtížně zjistitelný, pročesává vzdušný prostor nad Libyí.
Letoun F/A-18F Super Hornet je stavěn jako stavěno jako obtížně zjistitelný, pročesává vzdušný prostor nad Libyí. | Foto: Reuters

Foto: Aktuálně.cz

11:50 Libye - Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že mezinárodní koalice jde za rámec rezoluce Rady bezpečnosti OSN číslo 1973 o ochraně libyjských civilistů. Podle Lavrova spojenci v občanské válce podporují povstalce proti Kaddáfímu.

Foto: Aktuálně.cz

11:30 Jemen - Rozhovory o předání moci a odstoupení prezidenta Alího Abdalláha Sáliha v Jemenu se zadrhly. Potvrdil to armádní generál Alí Muhsín, neuvedl však důvod. Sálih o víkendu oznámil, že po 32 letech v čele země je připraven odstoupit, ale jako podmínku si dal klidné a dopředu dohodnutí předání moci.

Po týdnech masových protestů a demonstrací se situace v Jemenu zdramatizovala minulý týden, když se na stranu opozice, žádající demisi prezidenta, přidali i někteří generálové. Armáda je podle analytiků rozdělená. Část stojí za Sálihem, část je proti němu.

Foto: Aktuálně.cz

11:08 Sýrie - Syrský prezident Bašár Asad v nejbližších dnech oznámí, že po osmačtyřiceti letech v zemi zruší výjimečný stav a povolí činnost opozičních stran. Řekl to turecký premiér Recep Erdogan, který s Asadem hovořil telefonicky.

Foto: Aktuálně.cz

10:08 Libye - Tripolis začíná sužovat nedostatek jídla a benzínu. U čerpacích stanic se tvoří až dvouhodinové fronty, v obchodech je málo potravin a na čerstvé pečivo se také stojí dlouhé fronty.

Foto: Aktuálně.cz

9:41 Libye - Zpravodaj agentury Reuters je jako jeden z mála zahraničních novinářů na okraji města Syrta. Hlásí, že informace rebelů o dobytí města zřejmě nejsou pravdivé. Nezaznamenal žádné známky toho, že Syrtu ovládají povstalci. Toto město je velmi důležitě, neboť se tam Kaddáfí narodil a mnoho tamních obyvatel patří k jeho kmeni Kaddáfa. Diktátor se tam na rozdíl od jiných města nadále těší značné oblibě.

Muž ničí ve městě Homs plakát s tváří bývalého prezidenta Háfiza Asada, který Sýrii vládl třicet let (foceno mobilním telefonem).
Muž ničí ve městě Homs plakát s tváří bývalého prezidenta Háfiza Asada, který Sýrii vládl třicet let (foceno mobilním telefonem). | Foto: Reuters

Foto: Aktuálně.cz

9:09 Sýrie - V syrském přístavním měste Latákíja hlídkuje od neděle armáda. Prezident Bašár Asad ji tam poslal po sobotních bouřlivých demonstracích proti jeho režimu. Speciální zásahové jednotky tam zastřelily nejméně dvanáct, podle některých zdrojů patnáct lidí. Očekává se, že Asad v nejbližších dnech vystoupí v televizi s projevem a ohlásí některé reformy, aby zmírnil protesty v ulicích.

Foto: Aktuálně.cz

09:00 Libye -  Kaddáfí je údajně stále ve svém uzavřeném areálu v Tripolisu. Uvedla to místní státní televize při komentování podle ní živého přenosu, na kterém jsou v areálu vidět Kaddáfího přívrženci a automobil, ve kterém podle komentáře vůdce seděl. Kadáfího, jehož rodiště Syrtu dnes prý obsadili rebelové, však vidět nebylo, zdůraznila agentura Reuters.

Kolem bílého auta, ve kterém podle televize byl Kaddáfí, bylo vidět stovky lidí, kteří mávali libyjskými státními vlajkami a provolávali hesla opěvující svého vůdce. Krátký televizní záznam také ukázal, jak osobní strážci bránili přívržencům se přiblížit k autu. Kaddáfí se zatím naposledy ukázal při úterním vystoupení v televizi

Foto: Aktuálně.cz

07:06 Libye - Do ulic Benghází vyrazily stovky lidí. Oslavují dobytí zhruba 150 kilometrů vzdálené Syrty. Ozývá se střelba a klaksony aut.

07:01 - Dosavadní útoky spojenců si vyžádaly životy nejméně stovky civilistů, tvrdí libyjský režim.

06:43 - Povstalci během noci obsadili Syrtu, rodiště Muammara Kaddáfího, napsala agentura Reuters. Vládní oddíly vyklidily pozice de facto bez boje.

06:30 - Severoatlantická aliance v neděli večer rozhodla, že do 72 hodin převezme odpovědnost za operační úkoly spojenecké koalice nad Libyí. Předchozí vývoj najdete zde.

 

Právě se děje

Další zprávy