"Nemohl jsem dýchat, okolí se ztrácelo v divné mlze." Syřané popisují následky chemických útoků

Zahraničí Zahraničí
22. 4. 2017 17:07
Dva tisíce lidí už podle syrské opozice zemřely od počátku občanské války v Sýrii při chemických útocích režimu prezidenta Bašára Asada. Damašek i Moskva, která je nejbližším spojencem syrského režimu, ale jakoukoli vinu popírají. Připomínají taky, že Bašár Asad oficiálně všechny své chemické zbraně odevzdal mezinárodním inspektorům v roce 2013. Kritici ale Asadův režim podezřívají, že si část chemických zbraní ponechal a používá je proti svým protivníkům dál. Třeba ve městě Chán Šajchún, kde podle Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) letos 4. dubna prokazatelně zabíjel sarin. K němu měli doposud v Sýrii přístup pouze vojáci prezidenta Asada.
Oběti dubnového chemického útoku v syrském města Chán Šajchún.
Oběti dubnového chemického útoku v syrském města Chán Šajchún. | Foto: ČTK

Berlín - "Probudil jsem se ve tři čtvrtě na pět a lapal po dechu, oči mě pálily a hlava mi třeštila."

Agentura AP zveřejnila záběry Syrské civilní obrany a opozičního média Baladi News Network, na kterých bojují o život oběti chemického útoku v Idlíbu.
1:09
Agentura AP zveřejnila záběry Syrské civilní obrany a opozičního média Baladi News Network, na kterých bojují o život oběti chemického útoku v Idlíbu. | Video: Asociated Press

Těmito slovy popsal Syřan Kasím Íd pro deník New York Times účinky útoku chemickými zbraněmi na damašské předměstí Moad Hamijíh v roce 2013.

"Zkusil jsem se nadechnout, krk jsem měl ale ucpaný, okolní svět se začal ztrácet v mlze," pokračoval Kasím, který ze své země později uprchl a teď žije v Berlíně.

"Několikrát jsem se praštil do hrudníku, stále jsem ale nemohl dýchat. Pak se to ale podařilo, má průdušnice byla najednou průchodná. Zakřičel jsem: Vzbuďte se! Tohle je chemický útok!"

Vzpomínka Kasíma Ída na chemický útok, který podle západních expertů spáchal režim prezidenta Bašára Asada těsně před tím, než se v roce 2013 oficiálně vzdal všech chemických zbraní, má v současné době hodně aktuální nádech.   

Syrská opozice totiž tvrdí, že za nedávným útokem bojovým plynem sarinem, který si 4. dubna ve městě Chán Šajchún v západosyrské provincii Idlíb vyžádal životy minimálně 86 civilistů včetně žen a dětí, stojí znovu Asad. 

Ten to rezolutně popírá.

Podle civilní obrany města Chán Šajchún v severosyrské provincii Idlíb ovládané rebely, odpálily během dvou leteckých útoků syrské vládní stíhačky Suchoj-22 čtyři rakety s hlavicemi naplněnými bojovým plynem.

Svobodná syrská armáda ani další opoziční uskupení v Sýrii letadla k dispozici nemají, byť jsou dobře vyzbrojené díky dodávkám ze Saúdské Arábie a dalších zemí, které usilují o svržení Asadova režimu.

Video, které zachycuje oběti zasažené sarinem v péči zdravotnických týmů, zveřejnila syrská Smart News Agency působící v Turecku.

Zdravotníci svlékali zasaženým civilistům oděv a omývali je proudem vody z hadic a pak je odváželi do nemocnice.

Stejné symptomy

Syřan Kasím vzpomíná na podobný útok z roku 2013.

Přestože už žije v poklidném Německém Berlíně, vidí stále před očima, jak mu na dveře zabouchala sousedka se dvěma malými dětmi v náručí, obě byly v bezvědomí.

Měly nažloutlé tváře a namodralá ústa a kolem nich pěnu.

Když Kasím se dvěma přáteli, kteří nesli bezvládné děti, vyběhl před dům, kde měl zaparkovaný svůj vůz, spatřil na ulici desítky dusících se lidí.

Mladí muži naložili do auta tolik osob zasažených bojovým plynem, kolik jenom uvezli, a spěchali s nimi do nemocnice.

Stejné symptomy zasažení sarinem, jako jsou strnulé zornice, žlutá pěna u úst a později i krvácení z úst, vykazovaly i nejnovější oběti ze syrského Chán Šajchúnu.

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), hlavní světová autorita v této oblasti, později potvrdila, že šlo o sarin. 

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se jedná o "nejstrašlivější útok chemickými zbraněmi od srpna 2013", kdy syrské letectvo zaútočilo na oblast Ghúta na východním okraji syrské metropole Damašku.

Lékaři bez hranic uvádějí, že v Ghútě tehdy zahynulo 355 osob. Povstalecká Svobodná syrská armáda hovořila o 1729 mrtvých a šesti tisících zasažených osob.

"Stovky útoků" chemickými zbraněmi

Syrský lékař Mohamad Chatúb ze Syrsko-americké lékařské společnosti připomíná, že od 13. prosince 2013, kdy Rada bezpečnosti OSN vyzvala ke zničení zásob chemických zbraní v Sýrii a režim prezidenta Bašára Asada se jich oficiálně vzdal, se odehrály stovky dalších útoků, při kterých byly znovu použity bojové plyny.

Primárně Asadovým režimem. 

Nepomohla ani další rezoluce RB OSN z 6. března 2015, která označila používání chlóru jako bojového plynu za válečný zločin. Ten využily podle nejnovějších informací kromě Asada i některé povstalecké skupiny. 

Foto: Aktuálně.cz

"Útok, který teď nařídil americký prezident Donald Trump, není o nic účinnější než postoj, jaký zaujal jeho předchůdce Barack Obama," tvrdí syrský lékař Chatúb.

"Mechanismy OSN jsou mrtvé. V Sýrii se odehrál bezpočet útoků chemickými zbraněmi a OSN nedělá nic," dodává ve svém nejnovějším článku pro server New York Review of Books. 

Spojené státy zaútočily na příkaz prezidenta Trumpa 7. dubna na základnu syrského letectva v provincii Idlíb, ze které podle Američanů startovaly o tři dny dřív letouny, které podle očitých svědků odpalovaly rakety s chemickými zbraněmi na Chán Šajchún.

Válka v Sýrii si podle Chatúba vyžádala půl milionu mrtvých a půldruhého milionu zraněných.

V uprchlických táborech se teď nachází dvanáct milionů Syřanů, šest milionů osob uprchlo za hranice.

Skupina viděla lidi ležící na zemi, rodiny křičely o pomoc, oběti začaly omdlévat, u pusy se jim tvořila pěna, říká šéf Bílých přileb v Aleppu | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy