Chemický útok má na svědomí Asad. Není o tom pochyb, prohlásil ministr obrany USA Mattis

ČTK ČTK
11. 4. 2017 23:50
Podle ministra obrany USA Jima Mattise není pochyb, že chemický útok ve městě Chán Šajchún má na svědomí režim syrského prezidenta Bašára Asada. Mattis uvedl, že Spojené státy se nemohou vměšovat do syrské občanské války, ale zároveň také není možné přihlížet útokům chemickými zbraněmi. Podle něj je stále americkou prioritou v Sýrii porážka teroristické organizace Islámský stát.
Ministr obrany USA James Mattis.
Ministr obrany USA James Mattis. | Foto: Reuters

Washington - Americký ministr obrany Jim Mattis řekl, že není pochyb o odpovědnosti syrské vlády za chemický útok v syrském městě Chán Šajchún minulý týden. Dodal, že hlavním cílem USA v Sýrii je stále boj proti teroristům z takzvaného Islámského státu a že odvetný americký útok na syrskou leteckou základnu byl samostatnou operací.

Syrský režim by měl "dlouze a usilovně" přemýšlet, než znovu podnikne podobný bezhlavý útok, dodal Mattis. Spojené státy se podle něj nemohou vměšovat do syrské občanské války, ale také nemohou nečinně přihlížet použití chemických zbraní.

Napětí mezi Spojenými státy a Ruskem po americkém zásahu v Sýrii se podle něj "nevymkne kontrole", neboť to není v zájmu Ruska. Washington i Moskva nadále udržují diplomatickou komunikaci, uvedl Mattis a připomněl, že v Rusku je na návštěvě americký ministr zahraničí Rex Tillerson.

Mattis také řekl, že pohyb útočné skupiny amerického vojenského námořnictva v západním Pacifiku nesouvisí s žádnou konkrétní událostí a je jen preventivní.

KLDR v posledních týdnech provedla několik raketových testů, které zneklidnily americké spojence v oblasti, Jižní Koreu a Japonsko. Spojené státy v reakci vyslaly ke Korejskému poloostrovu útočnou skupinu plavidel v čele s letadlovou lodí Carl Vinson. Podle Mattise bude trvat ještě více než týden, než flotila vyrazí ze své současné pozice směrem ke Korejskému poloostrovu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 1 hodinou

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy