Damašek - Syrské vládní jednotky v neděli dobyly celé město Palmýra a tvrdí, že z něj vyhnaly bojovníky radikálního hnutí Islámský stát (IS). Informovaly o tom v neděli světové tiskové agentury s odvoláním na syrská státní média a opoziční aktivisty ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie. Islamisté historické město ovládali od loňského května.
Syrský prezident Bašár Asad získání kontroly nad městem označil za důležitý úspěch. Jde podle něj o důkaz, že strategie syrské armády a jejích spojenců v boji s terorismem funguje. Asadovi blahopřál také jeho ruský protějšek Vladimir Putin.
Podle jednoho ze syrských generálů je dobytí Palmýry velkou ranou pro Islámský stát a znamená začátek jeho pádu.
Damašek chce nyní získat kontrolu nad dvěma baštami islamistů: městy Rakka a Dajr az-Zaur. "Armáda po tvrdých nočních bojích převzala kontrolu nad celým městem Palmýra včetně starobylé oblasti a obytné části města. Džihádisté se stáhli," citovala agentura AFP nejmenovaný syrský vojenský zdroj.
Podle SOHR se ještě v neděli stále ozývala střelba ve východní části města, většina radikálů se ale z Palmýry stáhla. Syrské armádě při téměř tři týdny trvajícím dobývání Palmýry pomáhalo ruské letectvo. Vojáci se nyní ve městě snaží zneškodnit výbušniny, které tam nastražili islamisté.
"Dnešní osvobození historického města Palmýra syrskými vládními jednotkami je důležitým úspěchem a dalším ukazatelem úspěchu strategie syrské armády a jejich spojenců ve válce proti terorismu," citovala syrská státní televize prezidenta Asada, který dnes v zemi hostil francouzskou delegaci včetně několika poslanců.
K dobytí Palmýry v neděli Asadovi telefonicky pogratuloval ruský prezident. Moskva bude podle Putina nadále Damašku pomáhat v boji s terorismem. Syrský vůdce svému protějšku sdělil, že bez ruské pomoci by opětovné získání kontroly nad městem nebylo možné, uvedla agentura Interfax. Moskva oznámila, že ruské letectvo podniklo za uplynulých 24 hodin v oblasti Palmýry 40 letů, zasáhlo 117 cílů a zabilo přes 80 radikálů.
Jak uvedl Ramí Abdar Rahmán ze SOHR, v bitvě o Palmýru zahynulo na 400 bojovníků Islámského státu. Jde podle něj o největší porážku radikální skupiny od roku 2014, kdy na dobytých územích v Sýrii a Iráku vyhlásila chalífát. Na prorežimní straně přišlo o život asi 180 bojovníků.
Rusko: Naše letectvo provedlo 40 náletů
Ruské ministerstvo obrany v sobotu oznámilo, že ruské letectvo provedlo za uplynulých 24 hodin v okolí Palmýry 40 náletů, zasáhlo 158 cílů a zabilo přes 100 ozbrojenců.
Syrská státní televize v neděli přerušila svůj pravidelný program a začala vysílat dokument o Palmýře a jejích archeologických památkách. Televize rovněž divákům nabídla vlastenecké písně. "Je deset hodin ráno palmýrského času. Toto ráno je vítězné," hlásil televizní hlasatel. O něco později televize přinesla zpravodajství reportéra přímo z Palmýry, kde bylo vidět, jak se vojáci pohybují v centru města.
Podle nejmenovaného syrského generála, kterého citovala agentura Reuters, získání kontroly na Palmýrou ukazuje, že "armáda a její přátelé" jsou jedinou silou, která je schopna bojovat s terorismem a vyhladit ho. Bezpečnost a stabilitu ve městě se podařilo nastolit i díky ruskému a syrskému letectvu, dodal. Syrské a ruské letouny údajně mířily i na prchající islamisty a zasáhly několik jejich vozidel.
Syrská armáda zahájila boj o Palmýru, zahrnutou do seznamu světového dědictví UNESCO, 7. března. Palmýra byla ve starověku významnou zastávkou na trase karavan. Dnes leží v poušti a je v ní rozsáhlé a cenné archeologické naleziště. IS archeologickou lokalitu zaminoval a zničil dva chrámy: Belův a Baal-Šaminův.