Vyplývá to z plánu boje proti smrtícímu viru, který v úterý představila Světová zdravotnická organizace.
Dlouhou dobu byla pro Evropu ptačí chřipka pouze asijským problémem. V okamžiku, kdy se virus začátkem tohoto roku objevil také v Turecku a jeho šíření se oproti původním předpokladům několikanásobně zrychlilo, začalo i Evropu zajímat, co s tím. Čas se přitom ukazuje jedním z nejdůležitějších faktorů.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- FAKTA: Speciál o ptačí chřipce
- Farmář se obává o svůj chov drůbeže
- H5N1 se blíží, ale není důvod k panice
- Ptačí chřipka se šíří Afrikou
- Ptačí chřipka nebo vznik nádoru na videu
O krocích v boji proti ptačí chřipce v těchto dnech jedná také na tři sta vědců v rámci konference FAO v Římě.
Diagnóza: Ptačí chřipka
První obětí ptačí chřipky se v květnu roku 1997 stal hongkongský chlapec. Od té doby omenocnělo po celém světě více než 200 osob a 127 z nich smrtícímu viru podlehlo.
Přes Jižní Koreu, kde virus v roce 2003 s novou silou propukl, se rozšířil do Číny, Indonésie a přes střední Asii dorazil i do Turecka a Evropy. Díky oblastem tažných ptáků se dostal také na africký kontinent, který je na případnou pandemii připraven vůbec nejhůř.
V rámci preventivních opatření bylo za poslední tři roky po celém světě vybito na 200 milionů ptáků. Dlouho propagovaná likvidace drůbeže nebo divokých ptáků se přitom podle výsledků jednání vědců na konferenci v Římě nezdá tím správným řešením.
Stop masovému vybíjení zvířat
"Zpráva je jasná: Nedávejme vinu pouze divoce žijícím ptákům," prohlásil jeden z představitelů FAO. "Nevíme, jestli jsou divoce žijící ptáci schopni stát se nositeli viru. Masivní vybíjení není řešením, musíme je monitorovat."
"Divoké ptactvo může virus roznášet, v případě nakažení drůbeže jde ale hlavně o činy lidí, například špatnou hygienu," tvrdí John Lubroth z FAO. Experti stále uvažují o tom, které druhy jsou citlivější a jak dlouho létají, pokud jsou nakaženi.
Zabránit světové pandemii je podle některých teoretických modelů možné, pokud se na objevení nákazy okamžitě zareaguje podáváním antivirových vakcín.
Světová zdravotnická organizace uklidňuje svět tím, že k mutaci viru a možnému přenosu mezi lidmi zatím nedošlo. Je však nutné připravit se na opačnou variantu. "Dokud je virus na světě, stále se může přenášet na lidi," prohlásil mluvčí WHO Dick Thompson.
Svět má tři týdny na zásah
V úterý WHO vydala celosvětový plán, který krok za krokem představuje postup v případě propuknutí pandemie ptačí chřipky mezi lidmi. Rychlá reakce spolu s okamžitým užitím antivirových léků (Tamiflu) v oblasti nakažení jsou podle jejích výzkumů jedinou možností.
EK: Vytvořme zásoby antivirotik Členské státy EU by měly rozhodnout o zřízení "strategických zásob" antivirotických léků. |
"Matematický model jasně ukázal, že lidstvo má šanci bojovat se smrtícím virem pouze během prvních 21 dnů od nákazy. Každá země světa proto musí informovat vedení WHO v Ženevě o jakémkoliv podezření z nakažení lidí," stojí ve zprávě WHO.
Světová zdravotnická organizace se současně dohodla na spolupráci s výrobcem léku Tamiflu, firmou Roche, která bude v případě nutnosti schopna do 24 hodin dopravit do kterékoliv země světa potřebné množství antivirových vakcín, a včas tak zamezí pandemii.
Na otázky, zda můžou jednotlivé země šíření viru bránit například uzavřením hranic, odpovídá německý vědec ve službách WHO Thomas Grein jasně.
"V dnešní době je interakce mezi jednotlivými státy natolik intenzivní, že zamezit šíření viru ptačí chřipky je pouhou iluzí. Zavřené hranice nám dají maximálně dva dny navíc," tvrdí Grein v rozhovoru pro deník Spiegel.
Ptačí chřipka může svět stát 550 miliard Pokud by kmen ptačí chřipky způsobil pandemii obyčejné chřipky, mohly by škody ve vyspělých zemích vyšplhat až na 550 miliard dolarů. | |
Svět slíbil dvě miliardy proti chřipce Strach z ptačí chřipky přiměl svět ke štědrosti. Na dárcovské konferenci v Pekingu se podařilo vybrat víc, než se očekávalo. | |
Ptačí chřipka šíří strach. A nové zprávy K dalším případům ptačí chřipky v Turecku přibyly informace o nákaze v turistické oblasti. |