Mrtvý pták: z rybníka do laboratoře

Pavel Baroch
28. 3. 2006 0:00
Hluboká nad Vltavou - Hasiči v ochranných kombinézách nasedají do gumového člunu a vyrážejí na rybník za dalším uhynulým ptákem. Uvnitř: GALERIE
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Podhradský rybník je jenom pár minut jízdy autem od mostu na okraji Hluboké nad Vltavou, kde veterináři poprvé v Česku prokázali u uhynulé labutě výskyt ptačí chřipky - zatím "pouze" H5.

"Už jsem dneska asi u pátého nebo šestého uhynulého ptáka," říká veterinář Josef Wohlmann, který hasiče k rybníku s uhynulou lyskou velkou přivolal.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Kombinézy a dýchací přístroje

Dva hasiči pomalu připlují k mrtvému zvířeti. Kromě šedých ochranných kombinéz mají i dýchací přístroje, holínky a žluté gumové rukavice. Opatrně vyzvednou ptáka z vody, uloží jej do modrého igelitového pytle a vrací se ke břehu.

Tam už čeká veterinář Wohlmann, který si mezitím oblékl gumovou zástěru a navlékl gumové rukavice. Spolu s hasiči vloží uhynulého ptáka do dalšího pytle a "zásilku" položí do kufru služební fabie - hned vedle dalších dvou balíčků s mrtvolami vrány a roháče, které veterinář sebral už dříve.

Všechny uhynulé ptáky teď prověří ve speciální laboratoři, jestli nezahynuli kvůli smrtícímu viru H5N1.

  • Jak se testuje virus H5N1 - podrobnosti ZDE

Pěšky za mrtvou vránou

Pro Wohlmanna byl dnešní den premiérou. Jeho nadřízení ho stáhli z jeho obvyklé práce a poslali do terénu, aby pomohl svých kolegům a také sbíral mrtvé ptáky. Poté, co se objevily zprávy o labuti s ptačí chřipkou, oznámení lidí o uhynulých zvířatech přibylo.

Kvůli tomu musel veterinář šlapat pěšky po lesní cestě, kam by se autem nedostal. Vedla ho žena, která našla zbytky vrány. "Bylo to torzo, kosterní pozůstatky," říká Wohlmann.

Infobox
Autor fotografie: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Infobox

PTAČÍ CHŘIPKA V ČESKU

FAKTA O PTAČÍ CHŘIPCE

MAPA

Virus H5N1 už byl potvrzen ve všech sousedních zemích

ROZHOVOR

Co nás čeká, když se H5N1 potvrdí?

K mrtvému roháči potápce zase musel s policisty v terénním autě. V bahně mezi rybníky by jeho služební vůz neměl šanci.

Veterinář soudí, že lidé si teď budou uhynulých ptáků všímat více, takže i on bude mít práce nad hlavu. "Určitě to bude pokračovat," tvrdí Wohlmann.

Bublina, která splaskne

Na okraji rybníka, odkud právě hasiči přivezli mrtvou lysku, stojí skupinka místních obyvatel. Pozorují, jak si hasiči dezinfikují ochranný oděv a pak ho ukládají do velkého pytle.

"Kolikrát tady třeba vloni plavali mrtví ptáci a nikdo si toho nevšímal," říká jeden z místních. "To akorát že je teď ta slepičí chřipka. Ale ta bublina zase splaskne."

Z většiny obyvatel Hluboké nad Vltavou by veterináři i hygienici měli radost. Dokonale dodržují jejich opakované doporučení, že není třeba propadat panice.

"Jo, prý tady někde našli labuť s ptačí chřipkou," říká prodavačka u benzinové stanice a pokrčí rameny, že k tomu už nemá co říct.

Slepice se prohání po louce

"Jesli se bojím ptačí chřipky?" usměje se kolemjdoucí u Podhradského rybníka a mávne rukou, že o tom nemá cenu mluvit.

Josef Růžička, který na okraji Hluboké nad Vltavou chová u svého rodinného domu slepice, o ptačí chřipce neměl v pozdním odpoledni ani ponětí. "Přijel jsem z práce, nikdo mi nic neřekl," říká Růžička.

Po louce před jeho domem se prohání jeho deset slepic. "Kdybych o ptačí chřipce věděl, asi bych je takhle venku nenechal," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy