Další případ ptačí chřipky. Opět na jihu

Pavel Baroch
14. 4. 2006 11:45
České Budějovice - Veterináři potvrdili další případy ptačí chřipky. Jejich celkový počet se tak vyšplhal na dvanáct.
Labutě jsou náchylnější k ptačí chřipce
Labutě jsou náchylnější k ptačí chřipce | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Poslední uhynulou labuť s touto chorobou našli lidé v Českých Budějovicích.

V sedmi případech už veterináři prokázali, že nakažení ptáci měli vysoce nebezpečný virus H5N1.

Ve všech případech šlo o uhynulé labutě, nalezeny byly s výjimkou jediné v jižních Čechách. Proč?

"Vodní ptáci - a tedy i labutě - jsou pro nakažení touto chorobou mnohem citlivější," vysvětluje Josef Duben, mluvčí Státní veterinární správy. Dodal, že labutě žijí v hejnu, takže mají větší předpoklady se nebezpečným virem nakazit.

Tajemník České společnosti ornitologické Lukáš Viktora uvádí, že labutě nejsou přenašeči choroby, ale její obětí. "Do čtyřiadvaceti hodin po nakažení obvykle uhynou," tvrdí Viktora.

Infobox
Autor fotografie: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Infobox

PTAČÍ CHŘIPKA V ČESKU

FAKTA O PTAČÍ CHŘIPCE

MAPA

Virus H5N1 už byl potvrzen ve všech sousedních zemích

Z toho podle něj vyplývá, že zdroj nakázy je nejspíš někde v jižních Čechách - všechny uhynulé labutě totiž nalezli lidé poměrně blízko u sebe - v okolí Českých Budějovic a Hluboké nad Vltavou. Dnešní nález pochází z Týna nad Vltavou; bude se kvůli němu upravovat takzvané ochranné pásmo.

"Zdroj je pravděpodobně přímo na Vltavě," soudí Viktora. Dodává, že to musí potvrdit bližším zkoumáním veterináři.

Podle mluvčího veterinární správy Dubna byly uhynulé labutě s ptačí chřipkou nalezeny takřka přesně v jedné z lokalit, které veterináři vytipovali na počátku roku. Mezi rizikové oblasti s možným výskytem ptačí chřipky zahrnuli experti právě i jižní Čechy.

"Jsou tady rozsáhlé vodní plochy," vysvětluje Duben. Na rybnících totiž žije vodní ptactvo, které je náchylnější k onemocnění ptačí chřipkou.

Podle Dubna se potvrzuje dosavadní úvaha, že šlo o skupinu nemocných labutí, která zamířila do jižních Čech. Potvrzuje to i poslední případ," řekl Duben.

Holubi jsou odolnější

Ředitel Státní veterinární správy Milan Malena v neděli v České televizi uvedl, že v uplynulém týdnu bylo v jižních Čechách nalezeno deset mrtvých labutí, přičemž u sedmi byla potvrzena ptačí chřipka.

U prvního případu už referenční laboratoř EU ve Velké Británii potvrdila vir H5N1, u dalších dvou český veterinární ústav objevil vysoce patogenní H5, u dalších čtyř je zatím známo, že jde o H5. "Další vyšetření pokračují," dodává mluvčí veterinární správy Josef Duben.

V regionu byli nalezeni ještě další uhynulí ptáci - poštolka a holub. Malena ovšem nepředpokládá, že by tito ptáci byli také nakaženi. Některé ptačí druhy, například právě holub, jsou totiž vůči ptačí chřipce odolnější.

Veterináři i hygienici se shodují v tom, že současné povodně nebudou mít na šíření ptačí chřipky větší vliv. Do proudu se sice může dostat trus či moč nakaženého ptactva, avšak ve vodě se natolik zředí, že nákaza nehrozí.

Hasič Martin Nosek v ochranném obleku poté, co 27.3. zasahoval u mrtvého ptáka na hladině rybníka u Hluboké nad Vltavou
Hasič Martin Nosek v ochranném obleku poté, co 27.3. zasahoval u mrtvého ptáka na hladině rybníka u Hluboké nad Vltavou | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ochranná opatření se nemění

V okolí Českých Budějovic a Hluboké nad Vltavou stále platí ochranná opatření, jejichž smyslem je omezit riziko zavlečení choroby do hospodářských chovů drůbeže. Stejná opatření se zavedou i  okolí posledního nálezu u zámku Orlík.

Obě nakažené labutě z dneška byly nalezeny v Bavorovicích u Českých Budějovic přesně místech, kde se minulý týdnem našla v pořadí pátá uhynulá labuť s ptačí chřipkou.  Ochranná opatření se tedy kvůli novým nálezům měnit nebudou.  

Veškeré slepice, kuřata či kachny by například měly být chráněny tak, aby se nedostaly do kontaktu s volně žijícím ptactvem. Nesmí se ani převážet.

Auta by do hospodářských chovů měla přejíždět přes dezinfekční rohože, lidé by měli vodit své psy jenom na vodítku, aby se nedostali do kontaktu s uhynulými ptáky, a neměli by až do odvolání lovit divoké ptáky.

Na těchto opatřeních zatím podle veterinářů není potřeba nic měnit, protože ptačí chřipka zatím nebyla prokázána u hospodářských či domácích chovů drůbeže.

 

Právě se děje

Další zprávy