H5N1 se blíží, ale není důvod k panice

Red Zah, Reuters, ČTK
15. 2. 2006 19:15
Berlín - Ptačí chřipka dorazila do Německa a Maďarska. Riziko prý nehrozí.

Není důvod, aby lidé přestávali jíst drůbeží maso, a je třeba mít na paměti, že ptačí chřipka je veterinární chorobou, řekl dnes rozhlasové stanici Inforadio mikrobiolog Alexander Kekulé z univerzity v Halle.

Výskyt ptačí chřipky v Německu naznačují předběžné testy na dvou uhynulých labutích nalezených na ostrově Rujana. Další tři labutě uhynulé na ptačí chřipku našli také na jihu Maďarska. Podle dosavadních testů se jedná o chřipku rodiny H5 a další testy mají potvrdit, zda jde o kmen N1. Polsko nákazu dvou mrtvých labutí virem podle agentury Reuters vyloučilo.

  • Reportáž o tom, jak se na virus H5N1 testují ptáci v Česku, čtěte ZDE.

Institut Roberta Kocha v Berlíně, nejvýznamnější německé epidemiologické pracoviště, však považuje výskyt nebezpečného kmene ptačí chřipky v Německu za potvrzený. Konečné testy ze vzorků labutí z britských laboratoří ale budou k dispozici až ve čtvrtek.

Infobox

ČTĚTE VÍCE

  • Svět slíbil dvě miliardy proti chřipce
  • Vir je možná v Německu už dlouho

    Experti nyní přemítají, kdy se ptáci nakazili. Jde totiž o nestěhovavou labuť velkou. "Očividně tento případ nemá nic společného s tahy ptáků," řekl ředitel Institutu pro ornitologický výzkum ve Wilhelmshavenu Franz Bairlein. Nelze proto vyloučit, že vir je v zemi přítomen už měsíce.

    "Musíme se připravit na to, že tato choroba bude i v Německu. Nemá cenu si něco namlouvat. Pokud se našly dvě nebo tři infikované labutě, tak budou někde další," řekl Kekulé. Tím důležitější je ale podle něho neustále zdůrazňovat, že jde o chorobu veterinární, která jako taková člověka neohrožuje.

    Kerstin Kassnerová, radní z Bergenu na Rujaně, dnes zveřejnila třetí německý případ ptačí chřipky, vir H5N1 prý testy prokázaly také u uhynulého jestřába.

    Tepelná úprava vir zničí

    "Přenos viru H5N1 z infikovaných zvířat na člověka je možný jen při přímém kontaktu s tělesnými tekutinami nebo výkaly infikovaných zvířat," uklidňovala i ministryně Marianne Linková ze spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko. Lidé by se podle ní měli jen vyhnout kontaktu s divokým ptactvem.

    "Lidé nejsou ohroženi ani při konzumaci drůbežího masa nebo vajec," řekl Kekulé. Experti tvrdí, že teploty nad 70 stupňů Celsia virus ptačí chřipky spolehlivě ničí.

    Nejasnosti kolem nákazy

    U ptačí chřipky podle něj panuje řada nejasností, například v otázce, které ptačí druhy jsou náchylné k nákaze a které méně, nebo kteří savci jsou v nebezpečí. Veterináři tvrdí, že domácím zvířatům, kočkám nebo psům, nákaza nehrozí. "Víme, že kočky se mohou v řídkých případech nakazit tímto virem, ale u psů to zatím vypadá, že jsou imunní," uvedl mikrobiolog.

    Ilustrační foto
    Ilustrační foto | Foto: Reuters

    Nehrozí podle něj ani nákaza přes bacilonosiče, tedy nositele viru, který by byl sám zdravý, jen by virus přenášel. "Zvíře by muselo být samo nemocné a mít velmi výrazný kontakt s člověkem, takže by třeba muselo jít o nemocnou kočku, jež by poškrábala dítě," vysvětlil.

    Němečtí chovatelé drůbeže musí nejpozději v pátek slepice, kachny i husy uzavřít, na Rujaně okolo místa nálezu labutí platí tato povinnost okamžitě.

     

    Právě se děje

    Další zprávy