Švédsko je pro zavedení víz pro Kanadu ve státech EU

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
15. 7. 2009 14:13
Ottawa se toho, že by EU zavedla víza, nebojí

Ottawa - Kanadský ministr pro přistěhovalectví Jason Kenney se podle kanadské agentury Canwest News Service neobává odplaty poté, co jeho země pro občany Česka a Mexika od úterka zavedla vízovou povinnost. Odmítá úsilí české vlády o solidaritu ze strany Evropské unie, jejíchž 27 členů může teoreticky zavést pro Kanaďany víza.

Pro zavedení víz se ve středu podle agentury AFP vyslovila předsednická země EU, Švédsko. Podle Stockholmu však takový návrh musí podat Evropská komise.

Kenney připomněl, že premiér Stephen Harper o narůstajícím počtu žádostí o azyl ze strany českých občanů hovořil již v únoru 2008 se svým tehdejším českým protějškem. Od té doby se Kanada s českými úřady snažila najít řešení tohoto problému.

Kanada: Bráníte opravdovým uprchlíkům

"Pokud je tu kritika, pak by měla znít: Proč jste čekali tak dlouho?" řekl Kenney. Prohlásil rovněž, že Kanada nemohla své rozhodnutí ohlásit měsíce nebo týdny dopředu, protože to by přivedlo k jejím hranicím "lidi, kteří zneužívají naší štědrosti a narušují náš imigrační systém".

Foto: Ludvík Hradilek

Dodal, že cílem obnovení vízové povinnosti je udržitelnost tohoto systému. "Není příjemné to udělat, ale je absolutně nutné chránit udržitelnost našeho imigračního systému a našich zákonů," řekl.

"Není tu řeč o takových lidech, kteří po milionech žijí v uprchlických táborech OSN, kteří jsou oběťmi války nebo pronásledování ze strany státu," řekl Kenney o žadatelích o azyl z Česka a Mexika v rozhovoru pro kanadskou televizi CBC.

"Dovolit, aby důležitý koncept ochrany uprchlíků byl systematicky porušován lidmi, kteří jsou převážně ekonomickými migranty, je urážející," dodal.

Víza EU pro Kanadu? Zatím ne...

Evropská unie jako celek zatím neplánuje, že by na základě takzvané klauzule solidarity zavedla víza občanům Kanady.

V úterý to v Bruselu oznámil mluvčí Evropské komise Michele Cercone.

"Evropská komise samozřejmě lituje, že Kanada opět zavedla víza pro české občany," řekl Cercone. Podle něj nyní Česko musí tuto skutečnost oficiálně oznámit EK i Radě EU.

"Potom bude Evropská komise společně s českými úřady jednat s Kanadou. V tomto stadiu ale nebudou víza zavedena pro Kanadu automaticky," dodal.

Evropská komise musí reagovat na české oznámení nejpozději do tří měsíců. Do té doby by měla navrhnout členským státům další kroky vůči Kanadě.

Češi se v EU odvolávají na unijní nařízení z roku 2001, které předepisuje jednání se třetí zemí, která zavedla víza některému členskému státu. V takzvané klauzuli solidarity je napsáno, že ostatní členské státy mají zavést víza dané třetí zemi, v tomto případě Kanadě, prozatímně, a to na dobu 30 dnů. Podmínkou je, aby ministři členských států v Radě EU nerozhodli jinak.

Podle Cerconeho se už dnes sejdou experti z českého ministerstva zahraničí se zástupci Evropské komise a budou o otázce víz jednat.

Čtěte další souvislosti k této kauze:

Reakce na víza: 
 Česko stahuje velvyslance z Kanady
Exkluzivně:
Politici věděli, že víza budou, tvrdí opak
Online rozhovor:
 Víza z doby před dvěma roky uznáme, řekl živě velvyslanec
Obrazem:
Tak svět informoval, že Češi musí mít víza do Kanady
Rádce:
 Do Kanady se už bez víz nedostanete. Jak na to?
Média:
Kanadská média zajímají víc víza pro Mexičany než Čechy
Fakta:
Bez víz zůstává Čechům otevřených 85 zemí světa
Grafika:
 Anabáze kolem česko-kanadských víz
Reportáž:
Olašští Romové z Ostravy se houfně stěhují do Kanady

 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy