Švédsko je pro zavedení víz pro Kanadu ve státech EU

Zahraničí ČTK Zahraničí , ČTK
15. 7. 2009 14:13
Ottawa se toho, že by EU zavedla víza, nebojí

Ottawa - Kanadský ministr pro přistěhovalectví Jason Kenney se podle kanadské agentury Canwest News Service neobává odplaty poté, co jeho země pro občany Česka a Mexika od úterka zavedla vízovou povinnost. Odmítá úsilí české vlády o solidaritu ze strany Evropské unie, jejíchž 27 členů může teoreticky zavést pro Kanaďany víza.

Pro zavedení víz se ve středu podle agentury AFP vyslovila předsednická země EU, Švédsko. Podle Stockholmu však takový návrh musí podat Evropská komise.

Kenney připomněl, že premiér Stephen Harper o narůstajícím počtu žádostí o azyl ze strany českých občanů hovořil již v únoru 2008 se svým tehdejším českým protějškem. Od té doby se Kanada s českými úřady snažila najít řešení tohoto problému.

Kanada: Bráníte opravdovým uprchlíkům

"Pokud je tu kritika, pak by měla znít: Proč jste čekali tak dlouho?" řekl Kenney. Prohlásil rovněž, že Kanada nemohla své rozhodnutí ohlásit měsíce nebo týdny dopředu, protože to by přivedlo k jejím hranicím "lidi, kteří zneužívají naší štědrosti a narušují náš imigrační systém".

Foto: Ludvík Hradilek

Dodal, že cílem obnovení vízové povinnosti je udržitelnost tohoto systému. "Není příjemné to udělat, ale je absolutně nutné chránit udržitelnost našeho imigračního systému a našich zákonů," řekl.

"Není tu řeč o takových lidech, kteří po milionech žijí v uprchlických táborech OSN, kteří jsou oběťmi války nebo pronásledování ze strany státu," řekl Kenney o žadatelích o azyl z Česka a Mexika v rozhovoru pro kanadskou televizi CBC.

"Dovolit, aby důležitý koncept ochrany uprchlíků byl systematicky porušován lidmi, kteří jsou převážně ekonomickými migranty, je urážející," dodal.

Víza EU pro Kanadu? Zatím ne...

Evropská unie jako celek zatím neplánuje, že by na základě takzvané klauzule solidarity zavedla víza občanům Kanady.

V úterý to v Bruselu oznámil mluvčí Evropské komise Michele Cercone.

"Evropská komise samozřejmě lituje, že Kanada opět zavedla víza pro české občany," řekl Cercone. Podle něj nyní Česko musí tuto skutečnost oficiálně oznámit EK i Radě EU.

"Potom bude Evropská komise společně s českými úřady jednat s Kanadou. V tomto stadiu ale nebudou víza zavedena pro Kanadu automaticky," dodal.

Evropská komise musí reagovat na české oznámení nejpozději do tří měsíců. Do té doby by měla navrhnout členským státům další kroky vůči Kanadě.

Češi se v EU odvolávají na unijní nařízení z roku 2001, které předepisuje jednání se třetí zemí, která zavedla víza některému členskému státu. V takzvané klauzuli solidarity je napsáno, že ostatní členské státy mají zavést víza dané třetí zemi, v tomto případě Kanadě, prozatímně, a to na dobu 30 dnů. Podmínkou je, aby ministři členských států v Radě EU nerozhodli jinak.

Podle Cerconeho se už dnes sejdou experti z českého ministerstva zahraničí se zástupci Evropské komise a budou o otázce víz jednat.

Čtěte další souvislosti k této kauze:

Reakce na víza: 
 Česko stahuje velvyslance z Kanady
Exkluzivně:
Politici věděli, že víza budou, tvrdí opak
Online rozhovor:
 Víza z doby před dvěma roky uznáme, řekl živě velvyslanec
Obrazem:
Tak svět informoval, že Češi musí mít víza do Kanady
Rádce:
 Do Kanady se už bez víz nedostanete. Jak na to?
Média:
Kanadská média zajímají víc víza pro Mexičany než Čechy
Fakta:
Bez víz zůstává Čechům otevřených 85 zemí světa
Grafika:
 Anabáze kolem česko-kanadských víz
Reportáž:
Olašští Romové z Ostravy se houfně stěhují do Kanady

 

 

Právě se děje

Další zprávy