Exkluzivně: Politici věděli, že víza budou, tvrdí opak

Veronika Lehovcová Suchá Adam Junek, Veronika Lehovcová Suchá
14. 7. 2009 15:15
Pro Aktuálně.cz to řekl kanadský velvyslanec. Tvrdí, že Kanada české politické špičky informovala již na konci června, že rozhodnutí je neměnné
Foto: Ludvík Hradilek

* ČR zavádí víza pro kanadské diplomaty a majitele služebních pasů * Vízová povinnost pro Čechy cestující do Kanady začala platit dnes od šesté hodiny ranní. * Prvních 48 hodin mohou Češi žádat o vízum až při příjezdu do Kanady, později už na ambasádě - nejblíže je ta ve Vídni

Praha - Představitelé současné vlády Jana Fischera říkají, jak v posledních dnech zintenzivnili vyjednávání s Kanadou, aby odvrátili hrozbu vízové povinnosti.

A že rychlé zavedení víz je "bezprecedentním krokem" vůči aliančnímu partnerovi, přičemž přišlo bez dostatečně včasného varování.

Z exkluzivního vyjádření kanadského velvyslance v Praze Michaela A. Calcotta pro Aktuálně.cz vyplývá, že to není pravda. A že proslovy politiků byly spíše představením pro české občany.

Kanadský velvyslanec v ČR Michael A. Calcott
Kanadský velvyslanec v ČR Michael A. Calcott | Foto: Kanadské velvyslanectví

Od 29. 6. žádný prostor pro jednání

"Pan ministr (Jan) Kohout, premiér (Jan) Fischer a ministr (Martin) Pecina byli všichni informováni 29. 6. kanadským ministrem občanství a přistěhovalectví, že rozhodnutí o znovuzavedení vízové povinnosti již bylo učiněno. Dal jasně najevo, že zde není žádný prostor pro jednání. Jediná otázka bylo datum zavedení víz. Mělo to být původně 7. července, ale z technických důvodů to bylo odloženo o týden," uvedl velvyslanec pro Aktuálně.cz. (celý rozhovor s velvyslancem čtěte zde)

Kanada zavedla víza od dnešních šesti hodin ráno středoevropského času kvůli vysokému přílivu žádostí o azyl zejména ze strany českých Romů. Vízová povinnost přitom byla zrušena před necelými dvěma roky.

"Ještě v neděli jsem neměl takové informace," nechal se slyšet  šéf diplomacie Jan Kohout po ranním mimořádném jednání vlády. "Mezi spojeneckými zeměmi se obdobné věci sdělují den či dva předem, a ne 6 hodin před zavedením takových opatření. Je to slušnost, ovšem k ničemu takovému nedošlo. Diplomatickou nótu jsem obdržel o půlnoci," řekl Kohout. (co všechno zaznělo na vládě čtěte zde)

Jen pět a půl hodiny předem?

Redakce Aktuálně.cz se jej po rozhovoru s velvyslancem snažila znovu kontaktovat a zeptat se na zjevné rozpory v obou výpovědích. Kohout však nebyl k zastižení.

Jeho mluvčí pak zopakoval, že česká strana o vízech v předstihu nevěděla. "Na konci června se ministr Kohout sešel s kanadským ministrem pro migraci a dostal upozornění, že existuje velmi vysoké riziko zavedení víz. Rozhodně to ale nebylo oficiální oznámení o zavedení víz," uvedl tiskový mluvčí ministerstva zahraničí Milan Řepka. "O zavedení víz jsme se dozvěděli pět a půl hodiny před tím, než se tak skutečně stalo."

Česko v reakci na tento podle ministra Kohouta bezprecedentní krok zavedlo vízovou povinnost alespoň pro kanadské diplomaty a odvolalo svého velvyslance v Ottawě na konzultace do Prahy.

Čtěte další souvislosti k této kauze:

Reakce na víza:
 Česko stahuje velvyslance z Kanady
Rádce:
 Do Kanady se už bez víz nedostanete. Jak na to?
Média:
Kanadská média zajímají víc víza pro Mexičany než Čechy
Fakta:
Bez víz zůstává Čechům otevřených 85 zemí světa
Grafika:
 Anabáze kolem česko-kanadských víz
Reportáž:
Olašští Romové z Ostravy se houfně stěhují do Kanady

 

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 8 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy