Rakka - Syřanům, kteří žijí na území ovládaném fanatiky z Islámského státu, se život mění ve stále větší horor.
Ve městě Rakka, které je jakousi metropolí Islámského státu (IS), ozbrojenci vyžadují od obyvatel naprostou poslušnost a netolerují žádné náznaky kritiky.
Pro ty, kteří by se chtěli vzepřít, slouží jako varování hlavy nabodnuté na plotech nebo ukřižovaní lidé v centru města.
Život pod kuratelou organizace, kterou teď bombarduje koalice několika zemí v čele s USA, poprvé popsal do detailu jeden z mužů, který uprchl před začátkem náletů z Rakky.
Televize NBC ho uvedla jako Abú Sajfa s tím, že nejde o jeho pravé jméno. Svoji identitu nechce odhalit, protože se bojí o svoji bezpečnost i o své příbuzné.
Abú Sajf televizi řekl, že je praktikující, konzervativní muslim, který se modlí pětkrát denně. Ale způsob vlády islamistů v Rakce je pro něj přesto nepřijatelný.
"Terorizují lidi a uplatňují systém absolutní kontroly. Mají všude ozbrojené hlídky, které mají za úkol zajistit poslušnost 300 tisíc obyvatel města," říká Syřan.
Buď jsi s námi, nebo proti nám
Podle něj se život města oproti minulosti změnil k nepoznání. IS vytvořil speciální oddíly, které dohlížejí na předpisové oblékání u mužů i žen. Muži si prý nechávají narůst plnovousy, ženy musejí být zahaleny od hlavy po paty.
V době muslimských modliteb musejí být zavřeny obchody.
"Jejich filozofie je, že buď jste s nimi, nebo proti nim," uvedl v reportáži muž. Podle něj je většina obyvatel Rakky proti Islámskému státu, ale je přinucena islamisty respektovat.
Podle Abú Sajfa je jediným pozitivem IS zavedení některých opatření takzvaně "na ochranu spotřebitele". Kontrolují například, jestli v restauracích a obchodech je kvalitní maso.
Naopak totální rozvrat postihl školství. Protože islamisté nesouhlasili se stávajícími osnovami a vynutili si nové, které zohledňují jejich omezený pohled na svět. Práva, filozofie a sociální vědy jsou úplně zrušeny.
Bůh má rád zahalené ženy
Na serveru YouTube se tento týden objevily videozáběry, které tajně ve městě natočila jedna místní žena skrytou kamerou. Je na nich vidět, že mnoho lidí v ulicích má zbraně. Dokonce i jedna žena má přes rameno kalašnikov, zatímco drží za ruku malé děti.
Na záznamu zastaví ženu, která tajně natáčí, muži v automobilu a vyzývají ji, aby si více zahalila tvář, protože "Bůh má rád zahalené ženy".
V natočeném materiálu také zachytila ženy konverzující v internetové kavárně výbornou francouzštinou. Podle všeho šlo o ženy džihádistů, kteří přišli do Sýrie bojovat z Francie.
Jedna ze žen přes Skype říká, že se do Francie v žádném případě nevrátí.
Abú Sajf cituje pětatřicetiletou Fatimu Saídovou, podle které během několika dní po začátku náletů v Rakce zřetelně ubylo lidí. Kdo může a má kam, utíká.
"Co budeme dělat? Útočí na nás Islámský stát, útočí na nás Asadův režim a teď ještě mezinárodní koalice," řekla mu prý žena.
Bombardování ale nezastavilo nábor nových bojovníků do IS. Podle opozičních aktivistů v Aleppu vstoupilo do řad islamistů minulý týden dalších nejméně 235 mužů.
"Tito lidé nejsou zastrašení. I když se bombarduje, hlásí se do zbraně," cituje agentura Reuters Rámího Abdala Rahmána, který zastupuje exilovou Syrskou organizaci pro lidská práva a má od řady informátorů zprávy z mnoha míst Sýrie.
Hovoří se také o možném spojení dosavadních nepřátel. Islámského státu a konkurenční organizace Džabhat an-Nusrá.