Podle AI mučení a nejrůznější formy nelidského zacházení s vězni pokračuje i po skandálu z Abú Ghrajbu.
Organizace kritizuje USA a Velkou Británii za to, že v iráckých věznicích zadržuje až 14 tisíc lidí bez obvinění nebo soudu.
"Dokud budou Američané a Britové držet vězně v utajení a izolaci, bude docházet k mučení, které zůstane nepotrestané," uvedla v Londýně ředitelka organizace Kate Allenová.
Infobox
DÁLE ČTĚTE:
Analýza: Abú Ghrajb se vrací. V nevhodnou dobu
Svědci popisují Abú Ghrajb jako temné a mimořádně depresivní místo, kde je hodně blízko do pekla. V současnosti je nepříjemným místem i pro George Bushe. Ponižující zacházení amerických dozorců s iráckými vězni znamenalo před dvěma lety pro USA výraznou prohru v boji o "duši a mysl Iráčanů".
Odvysílány nové záběry z Abú Ghrajbu
Australská televize SBS zveřejnila další záběry, na nichž vojáci USA ponižují a mučí irácké vězně v Abú Ghrajbu.
Uvedla, že Amnesty International ve své analýze vycházela především ze svědecví bývalých vězňů, propuštěných z Abú Ghrajbu a dalších věznic.
Asi 200 lidí je zadržováno bez obvinění už déle než dva roky a asi čtyři tisíce vězňů více než rok.
Konkrétně se zmínila o případu třiačtyřicetiletého otce jedenácti dětí Abdalláha Džibúrího. Je zadržován přes dva roky a dosud mu nebylo sděleno obvinění nebo důvody, vedoucí k jeho uvěznění.
"Jeho bratr o něm říká, že nemá dostatek jídla a zhubl o dvacet kilogramů," řekla šéfka Amnesty International.
Spojené státy tvrdí, že mučení v Abú Ghrajbu bylo izolovaným incidentem a velení amerických jednotek přijalo kroky k tomu, aby se obdobné případy už neopakovaly.#reklama