Abú Ghrajb se vrací. V nevhodnou dobu

Martin Novák Martin Novák
16. 2. 2006 18:15
Bagdád/Washington - Jako temné a mimořádně depresivní místo, kde je hodně blízko do pekla, označují Abú Ghrajb lidé, kteří nechvalně proslulou věznici navštívili.

Obrovský komplex připomínající pevnost leží u dálnice před vjezdem do Bagdádu a už v sedmdesátých letech v jeho kobkách končili ti, kteří se jakýmkoliv způsobem znelíbili bývalému diktátorovi Saddámu Husajnovi.

Objevily se i zprávy, že na některých politických vězních tady režim v době války s Íránem zkoušel působení chemických zbraní.

Věznice oslabila pozici Bushe v Iráku

V současnosti je Abú Ghrajb nepříjemným místem i pro George Bushe. Fotografie ukazující ponižující zacházení amerických dozorců s iráckými vězni znamenala před dvěma lety pro Spojené státy výraznou prohru v boji o "duši a mysl Iráčanů."

Právě od chvíle, kdy média zveřejnila první fotografie, začala důvěra Iráčanů v dobré úmysly USA upadat, a naopak vzrostl počet těch, kteří si přejí co nejrychlejší odchod amerických jednotek. Jinými slovy, Abú Ghrajb napomohl obrazu Američanů coby okupantů spíše než osvoboditelů.

Nově zveřejněná fotografie z Abú Ghrajbu.
Nově zveřejněná fotografie z Abú Ghrajbu. | Foto: SBS, převzato z BBC

Rozpoutá se další kolo násilností?

Nyní se přízrak Abú Ghrajbu objevuje znovu. Australská televize ve středu odvysílala dosud nepublikované fotografie zobrazující ponižování Iráčánů.

Pentagon i americké ministerstvo zahraničí daly najevo obavy, že znovu vzplanou v Iráku (i jinde) vášně. A to v době už tak poznamenané násilnými protesty muslimů proti karikaturám proroka Mohameda.

"Zveřejňovat tyto fotografie je škodlivé a může to ještě vyostřit násilí, zbytečně zmařit další životy," uvedl mluvčí Pentagonu Bryan Whitman.

Některé fotografie odvysílaly i arabské televize, takže panují oprávněné obavy z dalších násilných protestů.

"Iráčané budou reagovat dvojím způsobem. Někteří budou rozezleni. Jiní řeknou, že už mají podobných věcí dost a nechtějí to vidět," řekla agentuře AP irácká ministryně pro lidská práva Nirmín Usmánová.

Někteří iráčtí politici dnes v reakci vyzvali Američany, aby všechny vězně v zemi předali do rukou Iráčanů.

OSN: Zavřete Guantánamo

Na druhém konci světa - na kubánském Guantánamu - Američané vězní asi pět set lidí, zadržených hlavně v Afghánistánu a Pákistánu.

OSN dnes ve své zprávě vyzvala Washington, aby všechny zadržené buď propustil, nebo postavil před soud.

Foto: Aktuálně.cz

Většina vězňů strávila na základně už více než čtyři roky, protože se Američanům dostali do rukou při bojích proti Al-Káidě a Talibanu na konci roku 2001.

"Americká vláda by měla věznici zavřít a netrpět mučení nebo kruté a nelidské zacházení," uvádí se ve zprávě.

Tady ale OSN i další kritici u Spojených států narážejí. Zatímco stížnosti na Abú Ghrajb Bushova vláda do jisté míry přijímá jako oprávněné, o Guantánamu to neplatí.

Americký velvyslanec při OSN napadl autory zprávy za to, že nepřijali pozvání k návštěvě Guantánama, a těžko si tak mohli udělat obrázek o tamní situaci.

Experti světové organizace tvrdí, že návštěva by neměla smysl, protože dozorci by jim stejně nepovolili kontakt se zadržovanými.

"Na základně jsou nebezpeční teroristé," řekl mluvčí Bílého domu Scott McClellan, podle kterého zpráva jen omílá tvrzení
některých advokátů zastupujících zajaté členy Al-Káidy a Talibanu.

Zatím nic nenaznačuje, že by se Washington chystal Guantánamo zrušit. Není vyloučeno, že to bude nakonec Abú Ghrajb, který své brány zavře dříve.

Před dvěma lety George Bush dodal k omluvě Iráčanům slib, že Abú Ghrajb zbourá a nechá postavit novou věznici.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy